Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Działający przy CK Teatr grudziądzki chór młodzieżowy Alla Camera już w kwietniu, będzie reprezentował nasze miasto podczas dwóch koncertów w Rzymie. W Wiecznym Mieście spędzą cztery dni, a wyjazd i koncerty swoim patronatem objął Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

10-13 kwietnia

Koncerty chóru Alla Camera w Rzymie – 2024r.

Chórzyści z Alla Camery będą mieli niepowtarzalną okazję zaśpiewać podczas mszy przy grobie św. Jana Pawła II w watykańskiej Bazylice. Msza oraz oprawa muzyczna transmitowane będą na cały świat przez Radio Watykańskie. Występ w tym miejscu i czasie nie jest przypadkowy, będzie to doskonała okazja do uczczenia, przypadającej niedawno, 20. rocznicy nadania tytułu Honorowego Obywatela Grudziądza Janowi Pawłowi II. W repertuarze znajdą się pieśni sakralne różnych epok.
Drugi koncert grudziądzkiego zespołu odbędzie się w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie, gdzie wykonane zostaną utwory sakralne, świeckie, opracowania pieśni ludowych oraz standardy muzyki popularnej.
W koncertowej podróży chórowi Alla Camera towarzyszyć będzie założycielka i wieloletnia dyrygentka Anna Janosz. Tu warto dodać, że do tej pory nasz zespół dwukrotnie koncertował w Rzymie (w Watykanie i w Castel Gandolfo) były to koncerty dla Papieża Polaka Jana Pawła II.

Chór Alla camera

Zespół powstał w styczniu 1987 roku. Jest chórem mieszanym, w którym śpiewają uczniowie grudziądzkich szkół średnich, studenci oraz osoby pracujące. Założycielką chóru była profesor Anna Janosz – wieloletni dyrygent i kierownik artystyczny zespołu. Opiekę nad chórem sprawuje Centrum Kultury Teatr, Stowarzyszenie Przyjaciół Muzyki Chóralnej, a także Urząd Miejski w Grudziądzu.
Alla camera od początku swego istnienia, do dnia dzisiejszego, nieprzerwanie czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym swojego miasta i regionu. Jest pomysłodawcą i gospodarzem koncertów, które na stałe weszły w kalendarz kulturalny Grudziądza, m. in.: Koncertu Noworocznego, Koncertu Wielkopostnego, czy Wieczoru Kolęd. Chór uczestniczy również w konkursach i festiwalach w kraju i za granicą. Koncertował w wielu krajach Europy, m. in.: we Francji, Hiszpanii, Szwecji, we Włoszech, Republice Czeskiej czy Chorwacji.
W repertuarze zespołu znajduje się wiele utworów polskiej i zagranicznej muzyki chóralnej – wychodząc od muzyki sakralnej a cappella, dzieł kantatowo-oratoryjnych, poprzez artystyczne opracowania pieśni ludowych, utwory jazzowe, gospel, po opracowania utworów rozrywkowych.
Od stycznia 2014 roku do dnia dzisiejszego dyrygentem zespołu jest Mateusz Iwanowski – wieloletni chórzysta zespołu, dyrygent, pedagog, doktor sztuk muzycznych.

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

LATO NA STARYM MIEŚCIE 2024
19 czerwca 2024
Laboratorium Pana Kleksa w Ogrodzie Biblioteki Miejskiej już 22 czerwca
19 czerwca 2024
Już wkrótce otwarta zostanie wystawa pokonkursowa, prezentująca nagrodzone prace uczestników ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt. „Autoportret, czyli portret własny”.
19 czerwca 2024
Fado Festiwal w Grudziądzu
19 czerwca 2024
Czas zwiedzania poznajcie historię Domu Towarowego Korzeniewskich
19 czerwca 2024
Lipa, nie do Lipy! – Misja Na Zdrowie.
18 czerwca 2024