Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt:

Wspieraj Schroniska i Adoptuj Zwierzaka

Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt, obchodzony 4 kwietnia, jest czasem, aby zwrócić uwagę na potrzeby i prawa bezdomnych zwierząt oraz promować odpowiedzialne podejście do opieki nad nimi.

To także doskonała okazja, aby podkreślić niewyobrażalnie ważną rolę schronisk dla zwierząt, w ratowaniu i opiece nad bezdomnymi zwierzakami.

W naszym mieście od wielu lat działa Centrum Opieki Nad Zwierzętami, które jest jedynym schroniskiem w naszym mieście. Grudziądzkie COZ to jedno z wielu schronisk w Polsce, które codziennie ratuje i opiekuje się bezdomnymi zwierzętami. To miejsce, które daje im schronienie, opiekę weterynaryjną oraz szansę na nowy, kochający dom. Jednakże, schroniska nie są w stanie samodzielnie zapewnić wsparcia wszystkim potrzebującym zwierzętom, dlatego tak istotne jest zaangażowanie społeczności.

Centrum Opieki nad Zwierzętami zostało wybudowane w latach 2016 – 2018 według projektu opracowanego przez Pracownię Architektoniczną Tomasza Czajki z Grudziądza. Łączna powierzchnia terenu przeznaczonego na ten cel wynosi ponad 5 ha. Centrum składa się z kompleksu budynków, w skład których wchodzą: budynek wielofunkcyjny (A) o powierzchni zabudowy ponad 1200m2, trzy budynki z boksami dla psów (B, C, D), których łączna powierzchnia zabudowy wynosi ponad 1000m2, budynek dla psów zimnolubnych (E) o powierzchni 280m2 oraz ostatni z budynków – kwarantanna (F) o pow. zabudowy 150m2. W Centrum znajduje się łącznie ponad 80 boksów dla psów, w części budynku wielofunkcyjnego wyodrębniona została przestrzeń z przeznaczeniem wyłącznie dla kotów, wyposażona w zewnętrzne woliery. Podstawowym zadaniem Centrum Opieki nad Zwierzętami jest świadczenie usług publicznych w ogólnym interesie gospodarczym w celu zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom z terenu gminy – miasto Grudziądz.

W tym szczególnym dniu zachęcamy wszystkich do rozważenia adopcji zwierzaka z Grudziądzkiego Centrum Opieki Nad Zwierzętami zamiast kupna zwierzęcia od hodowcy czy sklepu zoologicznego. Adopcja to nie tylko szansa na nowe życie dla bezdomnego zwierzaka, ale także akt miłości i empatii, który może sprawić, że twoje życie stanie się bogatsze i pełniejsze. Przecież nie od dzisiaj wiadomo, że zwierzaki to są nasi najlepsi i najwierniejsi przyjaciele.

Ponadto, zachęcamy do wspierania wszelkich organizacji charytatywnych działających na rzecz zwierząt, takich jak Grudziądzkie Centrum Opieki Nad Zwierzętami, poprzez dobrowolne datki, udział w akcjach charytatywnych oraz promowanie adopcji zwierząt. Każdy wkład, nawet najmniejszy, może mieć ogromne znaczenie dla zwierząt potrzebujących pomocy.

Na stronie Grudziądzkiego COZ w zakładce jak możesz pomóc możemy przeczytać: „

W związku z ilością zwierząt znajdujących się pod naszą opieką zawsze potrzebujemy:

• mokrej karmy dla kotów i psów (puszki, saszetki, paszteciki…)

• suchej karmy dla kotów i psów – przekazujemy ją również karmicielom zwierząt na terenie miasta i domom tymczasowym

• kocyków, posłanek, poduszek, ręczników…

• drapaków, misek, kuwet

• podkładów higienicznych i środków czystości

• niepotrzebnych bawełnianych T-shirtów (szyjemy z nich ubranka pooperacyjne dla kotów i psów)

Jeśli masz jakiś talent, tworzysz niepowtarzalne rzeczy, masz coś co chcesz nam przekazać lub oferujesz usługi, które mogą stać się przedmiotem aukcji – zgłoś się do nas.

Zwierzaki na pewno będą wdzięczne.”.

Jeśli nie możesz adoptować zwierzaka, istnieje wiele innych sposobów, aby pomóc. Możesz zostać wolontariuszem w schronisku i pomagać w opiece nad zwierzętami, organizować zbiórki karmy i akcesoriów dla schroniska, promować adopcję wśród znajomych i rodzin czy też wspierać schronisko poprzez udział w wydarzeniach charytatywnych.

Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt to doskonała okazja do refleksji nad sytuacją zwierząt potrzebujących pomocy oraz do podjęcia konkretnych działań na rzecz ich wsparcia i adopcji. Dlatego też, zachęcamy wszystkich do zaangażowania się w działania na rzecz zwierząt oraz wspierania schronisk, takich jak Grudziądzkie Centrum Opieki Nad Zwierzętami, które codziennie ratują i opiekują się bezdomnymi zwierzętami.

A my już z tego miejsca zapraszamy na stronę COZ, gdzie znajduje się Wyszukiwarka Swoich Przyjaciół: TUTAJ

oprac. na podstawie materiałów COZ MZK Grudziądz

Kamil Danielewicz

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Laboratorium Pana Kleksa w Ogrodzie Biblioteki Miejskiej już 22 czerwca
19 czerwca 2024
Już wkrótce otwarta zostanie wystawa pokonkursowa, prezentująca nagrodzone prace uczestników ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt. „Autoportret, czyli portret własny”.
19 czerwca 2024
Fado Festiwal w Grudziądzu
19 czerwca 2024
Czas zwiedzania poznajcie historię Domu Towarowego Korzeniewskich
19 czerwca 2024
Lipa, nie do Lipy! – Misja Na Zdrowie.
18 czerwca 2024
Praktyki zawodowe w Ostravie realizowane przez uczniów Zespołu Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego zakończone sukcesem!
18 czerwca 2024