Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

WALENTYNKI – Święto Zakochanych

14 luty !!!

Dzień, który kojarzy nam się z uczuciem pełnym namiętności !!
Dzień wypełniony miłością !!!

Zacznijmy od krótkie historii – skąd się wzięły Walentynki ?

Sama nazwa „walentynki” pochodzi od imienia patrona zakochanych – biskupa Świętego Walentego. Biskup ten żył w III wieku w Cesarstwie Rzymskim pod panowaniem cesarza Klaudiusza II Gota, który twierdził, że posiadanie rodziny przez żołnierzy – legionistów uniemożliwiało wykonywanie swoich obowiązków w należyty sposób. Potępiał związki małżeńskie zawierane przez młodych mężczyzn. Młodzi legioniści mieli całkowicie skupić się na walce. Biskup Walenty wiedział, że młodzi zakochani są zrozpaczeni, że nie mogą zawierać małżeństw, wiec postanowił w tajemnicy udzielać ślubów. Gdy cesarz Klaudiusz II się o tym dowiedział, nakazał biskupa wtrącić do więzienia i skazać go na karę śmierci. Dniem stracenia biskupa Walentego był 14 luty, dlatego w ten dzień na całym świecie obchodzimy „Dzień Świętego Walentego” – czyli WALENTYNKI.

Walentynki to doskonała okazja by zatrzymać się w tym codziennym pędzie. Poświęcić więcej czasu osobie ukochanej niż zwykle.

Walentynki to doskonała okazja, aby wyznać drugiej osobie miłość wysyłając kartkę z miłosnym przesłaniem, obdarować prezentem bądź zaprosić na pyszne ciastko czy czekoladę.

W ten wyjątkowy dzień zabierz ukochaną osobę do kina, idźcie na spacer wtuleni w siebie, zjedzcie romantyczną kolację przy blasku świec.

Na znak swojej miłości, zakochani zakładają kłódki na moście…na tzw. moście miłości. Kłódki zawierają najczęściej imiona bądź inicjały zakochanych oraz datę rozpoczęcia związku. Przypinają je do balustrady mostu, a kluczyk, na znak wiecznej miłości, wrzucany jest do rzeki. Kłódka przypięta do mostu ma chronić przed rozstaniem i być oznaką milosci. Najsłynniejsze mosty miłości znajdują się w Paryżu i Wenecji. Jednak zwyczaj ten dotarł również do Polski. Chyba każde miasto w Polsce ma swój ” most miłości”… Grudziądz również !!! Naszym mostem miłości jest obrotowa kładka przy porcie Schulza na Marinie. Kłódek jest kilkaset i nadal przybywają nowe.

A kto z Was zawiesił już swoją kłódkę ?

Zapraszam Was do fotograficznej relacji z grudziądzkiego „mostu miłości”.

Uczyń Dzień Zakochanych Wyjątkowym dniem !!! … bo MIŁOŚĆ USKRZYDLA !!!

Grudziądz Miasto Otwarte – portal gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Autorka Magdalena Hausman

Magdalena Hausman

w obiektywie
Poznajmy się!

Tym chemy Cię zainteresować

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Zapowiedź obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
17 lipca 2024
Stypendia dla prymusów – nabór do 23 lipca
17 lipca 2024
Oddaj krew latem!
17 lipca 2024
DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE 2024 W GRUDZIĄDZU – tradycji stanie się zadość!
17 lipca 2024
Czas zwiedzania, poznajcie historię KLASZTORU BENEDYKTYNEK
17 lipca 2024
Lato Na Starym Mieście 2024 – Warsztaty tworzenia pacynek paluszkowych (6-15 lat)
17 lipca 2024