Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

KU CZCI OFIAR DEPORTACJI POLAKÓW

10 lutego, a więc jutro, przypada 84. rocznica pierwszej deportacji Polaków na Sybir. Z tej okazji w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego na Strzemięcinie odbyła się dziś uroczysta msza święta, w której w imieniu prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego uczestniczył sekretarz miasta Andrzej Cherek.zdjęcie

We mszy świętej, prócz przedstawicieli lokalnego środowiska Sybiraków z prezes Danutą Kołodziejską na czele, wzięli też udział inni samorządowcy oraz reprezentanci służb mundurowych. Licznie reprezentowana była grudziądzka młodzież.

Pierwsza wywózka Polaków rozpoczęła się w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku. Działania Sowietów wymierzone były w osadników cywilnych i wojskowych, a także pracowników służby ochrony lasów i ich rodzin. Operacja objęła około 140 tysięcy osób, które rozmieszczone zostały w 115 osiedlach na obszarze 21 republik, krajów i obwodów Związku Sowieckiego, z przewagą tych, w których dominował przemysł leśny. Były to obwody: archangielski, swierdłowski, południowe i zachodnie rejony Komijskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej oraz Kraj Krasnojarski.

zdjęcie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Śmieci w łapy pod schroniskiem w Węgrowie – Sprzątnie lasu ze zwierzętami
20 kwietnia 2024
„To jest moja Broszka” – Wiosenne przebudzenie: Wspólna podróż do piękna
20 kwietnia 2024
DKF i wernisaż fotografii Piotra Bilskiego – relacja
20 kwietnia 2024
Szpital poszukuje do pracy! Sprawdź ofertę.
19 kwietnia 2024
18 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków – relacja ze spaceru po Parku Miejskim
19 kwietnia 2024
Do 21 kwietnia zapisy na Półmaraton Śladami Bronka Malinowskiego do Rulewa
19 kwietnia 2024