Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Powrót pociągów na Most im. Bronisława Malinowskiego.

1 lutego, po kilkumiesięcznej przerwie, na Most im. Bronisława Malinowskiego wróciły pociągi. Wszystko to dzięki ukończeniu modernizacji kolejowej części przeprawy przez Wisłę. 

 

Podróżujący pociągami regionalnymi między Grudziądzem a Dragaczem od kilku miesięcy korzystali z Zastępczej Komunikacji Autobusowej, która uruchomiona została w związku z modernizacją Mostu im. Bronisława Malinowskiego. W czwartek, 1 lutego, na ww. odcinku ponownie pojechały pociągi. Przy okazji wymiany m.in. torowiska, jako oddzielna inwestycja, w okolicy skrzyżowania na wiadukcie, powstał nowy przystanek kolejowy Grudziądz Śródmieście, przy którym zatrzymują się wszystkie pociągi pasażerskie jadące tędy do i z Grudziądza w kierunku Laskowic i Bydgoszczy. Przystanek dostępny jest w pełni dla osób z niepełnosprawnościami – poza schodami istnieje możliwość skorzystania z pochylni. Na peronie umiejscowiona została również wiata i ławki. Dzięki “Rządowemu programowi budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, w ramach którego owy obiekt powstał, przed kilkoma tygodniami oddano do użytku przystanek Grudziądz Tuszewo (przy którym zatrzymują się pociągi kursujące do/z Malborka), a niedługo ruszy budowa przystanku Grudziądz Rządz – znajdować się on będzie przy ul. Południowej. Planowana jest również modernizacja stacji Grudziądz Mniszek, polegająca na budowie nowego, bezpiecznego przejścia przez tory, które zastąpi użytkowaną obecnie, wysłużoną kładkę.

 

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy rozpocznie się latami wyczekiwana modernizacja budynku grudziądzkiego dworca głównego. Obiekt, wpisany na początku 2021 roku do rejestru zabytków, odzyska swój dawny blask, a nowe usługi będą szansą na jego ożywienie. W późniejszym czasie przy dworcu planowana jest także budowa centrum przesiadkowego wraz z dworcem autobusowym.

 

Artykuł: Choderny Gracjan

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Śmieci w łapy pod schroniskiem w Węgrowie – Sprzątnie lasu ze zwierzętami
20 kwietnia 2024
„To jest moja Broszka” – Wiosenne przebudzenie: Wspólna podróż do piękna
20 kwietnia 2024
DKF i wernisaż fotografii Piotra Bilskiego – relacja
20 kwietnia 2024
Szpital poszukuje do pracy! Sprawdź ofertę.
19 kwietnia 2024
18 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków – relacja ze spaceru po Parku Miejskim
19 kwietnia 2024
Do 21 kwietnia zapisy na Półmaraton Śladami Bronka Malinowskiego do Rulewa
19 kwietnia 2024