Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Dnia 18 stycznia 2024 roku odbyła się promocja książki „Dojrzałe lata” autorstwa Zdzisława Brałkowskiego.

Wydarzenie miało miejsce w  Bibliotece Miejskiej im. W. Kulerskiego, która jest ważnym miejscem kulturalnym w mieście regularnie organizującym spotkania autorskie, promocje książek i inne wydarzenia związane z literaturą.

Książka „Dojrzałe lata” jest szóstą częścią wspomnieniowego cyklu „Zza zasłony czasu” autorstwa Zdzisława Brałkowskiego. Cykl ten skupia się na opisie różnych okresów historycznych i społecznych, a także osobistych przeżyć autora. „Dojrzałe lata” koncentrują się na Grudziądzu i obejmują okres lat 80. i początku 90. XX wieku. Książka przedstawia życie mieszkańców miasta w tamtym czasie, ich codzienne problemy, radości i wyzwania.

 

AK: Skąd inspiracja w książkach Grudziądzem? Ma Pan jakieś swoje ulubione miejsce?

ZB: Dlaczego Grudziądz? Gdyż mieszkam w nim od 1962 r. , więc moje wspomnienia są w większości z nim związane.
Ulubione miejsce? Jezioro Rudnik i każde jezioro, gdzie mogę pływać – od maleńkości to uwielbiam, pływam po godzinie do trzech. Później opalanko przy czytaniu książki i jeszcze raz krótsze pływanie – odpowiada autor 

AK: Jak długa jest Pana historia z piórem?  Od czego się zaczęło? Może jakieś książki poszły do tzw. „szuflady” ?

Z.B.: Kilkanaście lat temu zacząłem prowadzić blog – fraszki, miniaturki oraz beletrystyczne opowiadanka z moich wspomnień. Czytelnicy zaczęli mnie namawiać, abym pomyślał o większej formie i ją wydał.  Spróbowałem z „Syberią…” (jako ciekawym tematem). Potem pomyślałem o cyklu wspomnieniowym i tak się zaczęło, począwszy od dzieciństwa .

Rozpocząłem pisanie na blogu ok. 2008- 2009 roku, przez kilka lat, aż zacząłem pisać „Syberię”. Zaczęło się od blogu. Książki do wspomnieniowego cyklu piszę na bieżąco.  W szufladzie mam mnóstwo wierszyków, w większości fraszek, limeryków i satyriad. Wystarczy na 2-3 nowe tomiki (jeden dzień wydałem w 2016 r.).

Autor książki, Zdzisław Brałkowski, otrzymał stypendium prezydenta Grudziądza. To wyróżnienie jest dowodem uznania dla jego twórczości literackiej i wkładu w promocję miasta Grudziądza. Stypendium prezydenta jest przyznawane osobom zasłużonym dla społeczności lokalnej w dziedzinie kultury, nauki, sportu lub innych obszarów.

Promocja książki „Dojrzałe lata” była okazją do spotkania autorskiego ze Zdzisławem Brałkowskim, podczas którego czytelnicy mieli możliwość porozmawiać z autorem, zdobyć autograf i poznać kulisy powstawania książki.

Jeśli interesuje Cię życie w Grudziądzu i chcesz być na bieżąco z tym, co się tam dzieje, to warto obserwować portal Grudziądz Miasto Otwarte. Będziesz mieć dostęp do wielu ciekawych informacji i będziesz mógł aktywnie uczestniczyć w życiu społeczności lokalnej.

 

Autor: Aleksandra Kaniecka

 

Aleksandra Kaniecka

w obiektywie
Poznajmy się!

Tym chemy Cię zainteresować

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

„To jest moja Broszka” – Wiosenne przebudzenie: Wspólna podróż do piękna
20 kwietnia 2024
DKF i wernisaż fotografii Piotra Bilskiego – relacja
20 kwietnia 2024
Szpital poszukuje do pracy! Sprawdź ofertę.
19 kwietnia 2024
18 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków – relacja ze spaceru po Parku Miejskim
19 kwietnia 2024
Do 21 kwietnia zapisy na Półmaraton Śladami Bronka Malinowskiego do Rulewa
19 kwietnia 2024
Grudziądza Wiosna Teatralna – ostatni weekend
19 kwietnia 2024