Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Od 8 stycznia, od godziny 8.00 w kasie Teatru dostępne będą bezpłatne wejściówki na koncert „Wolność zapisana w nutach”. To jedno z wydarzeń składających się na program tegorocznych obchodów powrotu Grudziądza w granice Rzeczypospolitej. Ze szczegółowym ich programem można zapoznać się poniżej. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny. Już dziś zachęcamy do licznego w nich udziału.

Rocznicę powrotu naszego miasta do Macierzy uświetnimy wystawą, która od 19 do 29 stycznia dostępna będzie w Bibliotece Miejskiej przy ul. Legionów 28.

Główne obchody zaplanowano na 23 stycznia. Rozpoczną się one na Placu Niepodległości, gdzie o godzinie 9.40 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Następnie uczestnicy udadzą się do Bazyliki pw. św. Mikołaja Bpa, gdzie o godzinie 10.00 celebrowana będzie Msza św. w intencji Grudziądza z asystą honorową Wojska Polskiego.

Po zakończeniu Mszy św., na Rynku o godzinie 11.00 będzie miał miejsce występ patriotyczny młodzieży z IV Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu. Bezpośrednio po nim, o godzinie 11.15, pod pomnikiem Żołnierza Polskiego odbędzie się uroczystość patriotyczna z ceremoniałem wojskowym.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy też do Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi przy ul. Wodnej 3/5, gdzie o godzinie 13.00 będzie można wziąć udział w wykładzie Dawida Schoenwalda „Powrót Grudziądza do Wolnej Polski”.

Wspomniany na wstępie koncert odbędzie się w Centrum Kultury Teatr przy ul. Teatralnej 1. Początek tego wydarzenia zaplanowano na godzinę 18.30. Program obejmuje patriotyczne śpiewanie z mieszkańcami. Wystąpią:

  • Chór The G Singers pod dyrekcją Aleksandry Drozdeckiej,
  • Orkiestra Salonowa MODERATO pod dyrekcją Orlina Bebenowa.

Koncert poprowadzi Adam Gajewski.

Po latach zaborów Grudziądz powrócił do Polski 23 stycznia 1920 roku. Stało się to na mocy decyzji politycznych podjętych w Wersalu po zakończeniu I wojny światowej.

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Trwają zapisy na Jarmark Spichrzowy – zostań wystawcą
21 kwietnia 2024
„Wstydź się” ostatni spektakl Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej – relacja
21 kwietnia 2024
Śmieci w łapy pod schroniskiem w Węgrowie – Sprzątnie lasu ze zwierzętami
20 kwietnia 2024
„To jest moja Broszka” – Wiosenne przebudzenie: Wspólna podróż do piękna
20 kwietnia 2024
DKF i wernisaż fotografii Piotra Bilskiego – relacja
20 kwietnia 2024
Szpital poszukuje do pracy! Sprawdź ofertę.
19 kwietnia 2024