Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

7 grudnia – Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego

7 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego.

Siódmy dzień grudnia każdego roku poświęcony jest wszystkim osobom związanym z lotnictwem cywilnym. Wśród nich ogromną grupę stanowią piloci, mechanicy, kontrolerzy ruchu lotniczego (którzy swoje dedykowane święto obchodzą również 20 października), osoby pracujące w obsłudze naziemnej czy biurach organizacji lotniczych, a także ogromna grupa miłośników awiacji. To wszyscy, którzy przez swoje życie zawodowe i prywatne idą z łączącą ich ogromną pasją do “bujania w obłokach”.

Historia Święta sięga 7 grudnia 1994 roku, kiedy to wypadła 50-ta rocznica podpisania konwencji chicagowskiej, a więc “Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, która stanowiła regulacje kwestii z zakresu prawa lotniczego. Oficjalne obchody ustanowiono z inicjatywy ICAO (International Civil Aviation Organization – Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego) decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ dwa lata później, 6 grudnia.

Grudziądz nierozerwalnie związany jest z lotnictwem, co trwale zapisało się w historii naszego miasta. Dziś dostępność tej dziedziny są zdecydowanie większa, nie tylko dzięki rozpowszechnieniu się transportu lotniczego w turystyce, lecz także poprzez możliwość realizacji swoich marzeń o lataniu w różnego rodzaju ośrodkach szkoleniowych. Jednym z takich miejsc jest, między innymi, bliski naszemu miastu aeroklub w podgrudziądzkich Lisich Kątach. Pamiętajmy, że każdy wiek jest dobry na realizację marzeń. W przypadku lotnictwa, bez wątpienia, marzeń pięknych, gdyż to dziedzina, w której nigdy nie można narzekać na nudę czy monotonię.

W imieniu całego zespołu portalu Grudziądz Miasto Otwarte, wszystkim osobom związanym z lotnictwem, zarówno “widzialnym” i “niewidzialnym” dla zwykłego pasażera, składamy serdeczne życzenia wytrwałości, siły na każdy dzień, zdrowia i radości z wykonywanego zawodu. Niech wspólna pasja do lotnictwa pomoże budować wspomnienia, doświadczenie i relacje na całe życie. Wszystkiego najlepszego!

Autor: Choderny Gracjan

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

„Stop War Take Photo” – relacja z wystawy zdjęć Macieja Kastnera w Muzeum
2 marca 2024
Sześciu wspaniałych w Muzeum Handlu Wiślanego
2 marca 2024
Zapraszamy do Teatru na spektakl dla dzieci – „Pinokio”
2 marca 2024
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca 2024
Kalendarz Biblioteczny marzec 2024
1 marca 2024
Marzec miesiącem Kobiet w Geotermii Grudziądz
1 marca 2024