Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

31 października – Halloween

Lampiony z dyń, duchy, nietoperze, pająki i rozdawanie cukierków. Październik kończy się strasznie słodkim świętem.

Halloween w Polsce budzi mieszane uczucia, lecz wśród młodszego pokolenia zyskuje ono popularność ze względu na możliwość zyskania słodyczy. Jest przykładem obecnej globalizacji i komercjalizacji. Jaka jest jego geneza?

Święto wywodzi się z tradycji celtyckiej. Dla nich noc z 31 października na 1 listopada była datą graniczną – kończyła rok i zaczynała kolejny. Święto wypadające w tę noc nazywano Samhain. Według wierzeń Celtów, w tym czasie zacierają się granice między światem żywych i zmarłych. Portale w starożytnych kurhanach otwierały się i ułatwiały przejścia między wymiarami duszom zmarłych i śmiertelników.

Ważnym aspektem religii celtyckiej była wiara w życie pozagrobowe. Wierzono w reinkarnację, która powiązana jest z Samhain. W czasie jej trwania wędrujące dusze poszukiwały śmiertelników, w których ciałach będą mogły zamieszkiwać przez kolejny rok. Rozpalano wielkie ogniska oraz wystawiano pokarm poza domy by udobruchać zjawy. Zwyczajem nocy Samhain było przebieranie się w zniszczone i brudne ubrania, aby zniechęcić do siebie złe duchy. Kapłani celtyccy przyodziewali czarne stroje i zakładali przerażające maski. Siła tradycji tego święta pozwoliła mu na przetrwanie do dziś w postaci Halloween.

Zaczątek Halloween znaleźć można w pogańskich wierzeniach, ale i w chrześcijaństwie znajdzie się wiele elementów pogańskich. Sama wizja czyśćca odnosi się do słowiańskich wyobrażeń Krainy Zmarłych – Nawii.

W naszej kulturze istnieje święto, podczas którego drogi stykają się na pograniczu światów. Są to Dziady, czyli zbiór obrzędów, rytuałów i zwyczajów poświęcone zmarłym. Istniało przekonanie, że przekraczające zaświaty dusze należy ugościć w jak najlepszy sposób, zapewniając im tzw. strawę. Wszyscy Słowianie i Bałtowie praktykowali to święto ku czci przodków nawet parokrotnie w roku. Jesienne Dziady odbywały się w tym samym czasie, co celtyckie Samhain i współczesne Halloween.

Z okazji Halloween w Grudziądzu organizowane są różne tematyczne wydarzenia, a w śród nich: II Halloween Run Grudziądz oraz Zumba w temacie Halloween. Więcej informacji na naszej stronie w „kalendarium”.

 

Autorka: Martyna Ruszczyńska


Źródło: histmag.org

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Biblioteka – świątynia otwartych umysłów
22 marca 2025
Spacer Ornitologiczny – Wiosenne Migracje
21 marca 2025
WIOSNA – pora roku, w której przyroda budzi się z zimowego snu.
21 marca 2025
Dzień Wagarowicza: Tradycja Wypoczynku, Wyraz Buntu w Pierwszy Dzień Wiosny?
21 marca 2025
Zakończenie akcji rocznego wymiaru podatków lokalnych na 2025 rok w Grudziądzu
20 marca 2025
Grudziądzki szpital wpisany do programu „Szpitale przyjazne wojsku”
20 marca 2025