Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Insane Society, Skankan, Cela nr 3 – koncert

Insane Society, Skankan, Cela nr 3 – koncert

14 października 2023 (sobota) godz. 19:00

50 ZŁ (PRZEDSPRZEDAŻ), 60 ZŁ (W DNIU KONCERTU)

Zapraszamy do Klubu Akcent na energetyczny popis punk rocka i muzyki ska! Wystąpią:

— INSANE SOCIETY, punk rock, Wielka Brytania
Zespół został założony w 2006 roku. W jego skład wchodzili Wag i Sheldon znający się już blisko 20 lat i przypadkowo poznany w pubie w Brighton, Steve Dangerous. Ich pierwszy koncert odbył się już na początku 2007 roku. Insane Society ma na swoim koncie wspólne koncerty z różnymi formacjami m.in. z Cockney Rejects, UK Subs, 999, Lurkers, Anti Nowhere League, Bad Manners, Vice Squad, Penetration, Splodgenessabounds, Last Resort, Restarts, Riot Squad, Sick On The Bus, Rust, 4 Skins, Sham 69, the Vibrators, Peter and The Test Tube Babies czy Menace.

Zespół przeszedł kilka zmian personalnych, ale od początku w składzie są Wag (gitara / wokal) i Steve Dangerous (perkusja / wokal). Na gitarze basowej obecnie gra C J Vomit wcześniej jego miejsce zajmowali: Max Splodge i J J Kaos z Last Resort i League of Anti Nowhere.

Mają na swoim koncie 8 albumów, w tym Cover It Up, w którym gościnnie występują Frankie Flame (Superyob), Lee Wilson (Infa Riot), Roi Pierce (Last Resort), Arturo Bassick (Lurkers / 999), Max Splodge i Tara Rez (The Pojedynek). Współpracowali również z Garrym Johnsonem, punkowym poetą, którego wiersze opatrzyli swoją muzyką, co spotkało się z entuzjastyczną reakcją krytyków. Utwory często gościły na antenie radiowej, a prasa rozpisywała się na temat tego projektu w samych superlatywach.

Perkusista Steve Dangerous grał już w grudziądzkim Klubie Ajax w 2016 roku z Bakers Dozen i jak przyznaje od tego czasu Grudziądz jest jego drugim domem. Jest zaręczony z grudziądzanką, Agnieszką. Steve dodaje, że nie może doczekać się koncertu w Klubie Akcent z przyjaciółmi z Celi nr 3 i New Way. „Wszyscy kochamy Polskę, ja i Chris mamy polskie dziewczyny i uwielbiamy tutejszą scenę Punk i Oi, która jest o wiele bardziej żywa niż w Wielkiej       Brytanii, chcemy tylko powiedzieć „Hey Ho przybywajcie! Bądźcie i imprezujcie z nami … Nawet moja 81-letnia mama przyjdzie hahaha” – mówi Steve.


— SKANKAN, ska, Śląsk
Historię Skankana należy poprzedzić wydarzeniami, które w istotny sposób wpłynęły na jego powstanie. Pod koniec lat 80. z targowiska w Lublinie dotarła do Sosnowca taśma magnetofonowa z nagraniami zespołów: The Specials, The Beat i Selecter. W 1992 r. kilku zapaleńców postanowiło zarazić ludzi bakcylem ska, organizując w Sosnowcu cykliczne imprezy pod nazwą Ska Party. Przyszli założyciele zespołu jeździli na koncerty do Pragi i Berlina, wsłuchując się w muzykę swoich idoli (taki jak The Busters czy Mark Foggo). W pierwszej połowie lat 90. słowo „ska” nie mówiło ludziom zbyt wiele. Po upadku komunizmu rodziła się nowa fala muzyki, wolna od buntu przeciwko zastanej rzeczywistości, pozwalająca ludziom odetchnąć przy dobrej zabawie. Chłopaki postanowili zrobić coś świeżego i niespotykanego w szarych blokowiskach, komercyjnych rozgłośniach radiowych i stacjach telewizyjnych.

W styczniu 1993 r. uformował się pierwszy skład zespołu. Skankan miał wystąpić tylko jeden raz na sosnowieckim finale WOŚP. Entuzjazm publiczności utwierdził muzyków w przekonaniu, że jednak warto kontynuować tę przygodę. Po roku prób Skankan liczył już 10 osób i stał się pociskiem muzyczno-rozrywkowym, serwującym dawkę pozytywnej energii ska, reggae i rock’n’rolla. Przez kolejne lata gatunki te przenikały się ze sobą, tworząc niepowtarzalny klimat i charakter Skankana. Zespół inspirował się brytyjskimi legendami (np. Madness, The Specials, The Clash), czerpał z jamajskich tradycji reggae, osadzonych w latach 60. XX wieku, i drugiej fali ska napływającej wówczas do Europy. Żywiołowe koncerty, chwytliwe teksty pisane lekkim piórem i energetyczna sekcja dęta sprawiły, że zespół zyskał uznanie publiczności.

Pierwszy, koncertowy album ukazał się już w 1995 r. pod nazwą „Live ‘95”. W tym samym roku występ Skankana rozpoczął 1. Przystanek Woodstock w Czymanowie. Niedługo później, w 1996 roku powstał pierwszy polski studyjny album ska – „Skankan ożywia trupy”. Kariera chłopaków z Sosnowca nabrała rozpędu, a wzrastająca popularność zespołu została zauważona za zachodnią granicą – zespół wskoczył na tamtejszą kompilację muzyczną „Ska Trax – The Next Generation”, co zaowocowało trasą koncertową w Niemczech u boku światowej legendy muzyki ska, Desmonda Dekkera.

W latach 1995–2010 Skankan koncertował w klubach i na festiwalach polskich i zagranicznych: Pod Jaszczurami, U Desmonda Dekerta, Proxima, Mega Club, Riviera Remont, Stodoła, Ska Fest – Bad Muskau, Ska & Reggae in Prague, Przystanek Woodstock, Punkowa Orkiestra Świątecznej Pomocy, Reggae nad Wartą, Ostróda Reggae Festival. Skankan współpracował z innymi zespołami (Püdelsi, Bandog, Pogodno, Pidżama Porno, Frontside), brał udział w okołomuzycznych projektach (program „Rower Błażeja”, dokument TVP Katowice o Skankanie, muzyka do filmu „Randka w ciemno” w reżyserii Mieczysława Herby). Po licznych koncertach i aktywności medialnej oraz wielu zmianach personalnych w 2009 r. Skankan wydał trzeci album pt. „Try to Feel It” i odbył trasę koncertową po Polsce promującą płytę. W 2010 r. działalność zespołu została zawieszona, bez żadnych planów na przyszłość.

Na początku 2019 r. Skankan reaktywował się, by zagrać koncert z okazji 10. urodzin zespołu swoich przyjaciół – Booze & Glory. Po skompletowaniu składu i intensywnych próbach Skankan zagrał po latach swój pierwszy, długo wyczekiwany koncert, występując w krakowskim klubie Kwadrat. Reakcja publiczności oraz pojawiające się po występie pozytywne recenzje w mediach dały muzykom energię i utwierdziły w przekonaniu, że warto popracować nad nowym materiałem studyjnym.

W grudniu 2019 r. ukazał się klip do utworu „Stado muszek”. Niestety, pandemia koronawirusa wstrzymała działalność koncertową. Muzycy włączyli się wtedy do akcji #Hot16Challenge, nagrywając okazyjny teledysk. We wrześniu 2020 r. ukazał się kolejny klip do numeru „No Regrets”, który został nagrany z gościnnym udziałem Marka, wokalisty Booze & Glory. Wspomniany utwór znajdował się na przełomie listopada i grudnia na liście Turbo Top Antyradia, zdobywając szóste miejsce. W międzyczasie zespół wydał na CD i winylu reedycję płyty „Skankan ożywia trupy”. W październiku 2020 r. muzycy zostali wyróżnieni za całokształt twórczości Nagrodą Miasta Sosnowca w dziedzinie kultury. Natomiast w grudniu, w 12. rocznicę śmierci byłego basisty Dariusza Jagiełki, ukazał się klip „Kołysanka dla Dareczka”. Utwór był swego rodzaju hołdem dla Darka, rock’n’rollowej postaci zagłębiowskiej sceny ska i reggae, oraz pozostałych nieżyjących już członków zespołu, Garczka i Zoltara. Choć pandemia nie dała rozwinąć skrzydeł, muzycy nie próżnowali i rok 2021 poświęcili na nagranie kolejnego albumu. „Bourbon Whiskey Gin”, który ukazał się 21 stycznia 2022 r., zebrał liczne przychylne recenzje. Pierwszy singiel „Coco” dotarł do 10 miejsca listy Turbo Top Antyradia. Skankan niezmiennie zaskakuje i zaraża pozytywną energią na koncertach


— CELA NR 3, punk rock, Grudziądz
W 1984 roku rozpoczynali grę w różnych zespołach: najpierw była Kaplica, później Izba Wytrzeźwień, Sherman, Zanik Pamięci, no i w końcu Cela nr 3. Zaczęły się próby, koncerty w okolicach Grudziądza i wreszcie w 1987 roku po uprzednim wysłaniu kasety z nagraniami, zakwalifikowano ich na Festiwal Muzyków Rockowych „Jarocin’87”. Co prawda na małą scenę, ale kto wtedy na to patrzył? Liczyło się, że to był JAROCIN!!!

Po Jarocinie częściej zaczęły napływać propozycje i zaproszenia. No, i zaczęło się koncertowanie po Polsce. Grali wszędzie tam, gdzie ich zapraszano. Do roku 1989 kilka razy zmieniał się skład, a w 1990 roku „z przyczyn obiektywnych” ich drogi się rozeszły. Po pięcioletniej przerwie przypadek zrządził, że spotkali się ponownie. Jak mówią: „w czasie rozmowy przy piwku” padła propozycja żeby spróbować znowu wspólnego grania. Od słowa do czynu krótka była droga i po kilku dniach zaczęli pierwsze próby. Potem już poszło z górki próby, koncerty – m.in. Punkowa Orkiestra Świątecznej Pomocy i wiele innych. Grali na jednej scenie m.in. z Guitar Gangsters, G.B.H., Angelic Upstarts, Vibrators, UK Subs oraz z wieloma bardzo dobrymi kapelami z „ich podwórka”.

Obecnie zespół cały czas pracuje nad nowym materiałem, a podczas koncertu w ramach 29 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy zagrają dla swoich fanów kilka utworów z nowej płyty, która ukaże się w tym roku.

Skład zespołu:
Wiesław „Gruby” Panter – gitara /głos
Krzysztof „Dee Dee” Panter – gitara /głos
Andrzej „Anda” Krajewski – bas
Rafał „Młody” Stelmaszuk – bębny

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Rozmowy z pasją – wywiad z Andrzejem Markuszewskim.
24 czerwca 2024
Informacja dla obywateli Ukrainy zakwaterowanych u osób prywatnych
24 czerwca 2024
Już jutro w Spichlerz 57 szkolenie z marketingu internetowego!
24 czerwca 2024
METAMORPHOSIS FASHION SHOW 2024 – relacja
23 czerwca 2024
23.06 Dzień Ojca- okazja by powiedzieć “Dziękuję Ci TATO”
23 czerwca 2024
Chcesz zobaczyć prawdziwą pasję? Chodź na spotkanie autorskie! – relacja z wydarzenia.
22 czerwca 2024