W przyszłym tygodniu świętować będziemy z okazji urodzin naszego Muzeum – i będą to urodziny „archeologiczne”. W czwartek, 15 czerwca 2023 r. o godzinie 17.00 zapraszamy na wykład kierownika Działu Archeologii, Małgorzaty Kurzyńskiej pt. „Tajemnice Góry św. Jana w Grucznie”; będzie to także nawiązanie do obchodzonych w dniach 16-18 czerwca Europejskich Dni Archeologii. Wykład odbędzie się w Gmachu Głównym Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny.
Przyszły tydzień to wyczekiwany Jarmark Spichrzowy w Grudziądzu. Wśród wielu wydarzeń – koncertów, warsztatów i animacji – polecamy także propozycje Muzeum:
W piątek, 16 czerwca 2023 r. w godzinach 12.00 – 14.00 odbędzie się DZIEŃ OTWARTY W SPICHRZU 17. W tych godzinach będzie można bezpłatnie wziąć udział w warsztatach czerpania papieru oraz zwiedzić wystawę „Biegnij, Bronek, biegnij! Bronisław Malinowski. Mistrz Olimpijski. Lekkoatleta”. Również w piątek, 16 czerwca, zaprosimy Państwa na koncert „Promocja Młodych”. Przed grudziądzką publicznością wystąpią młodzi muzycy z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Grudziądzu. Koncert rozpocznie się o godzinie 18.00, w Gmachu Głównym Muzeum. Wstęp wolny.
W sobotę, 17 czerwca 2023 r. obchodzić będziemy także DZIEŃ GOTYKU CEGLANEGO.
Z tej okazji zapraszamy na wykłady do Muzeum Handlu Wiślanego, przy ulicy Spichrzowej 33-35, wstęp wolny.
17 czerwca, godz. 11.00: „Poliptyk Grudziądzki, czyli gotycka opowieść o pewnym dramacie” – wykład Łukasza Ciemińskiego. Spotkanie poświęcone historii i ikonografii Poliptyku Grudziądzkiego. Wraz z historykiem sztuki Łukaszem Ciemińskim przyjrzymy się wszystkim kwaterom średniowiecznego dzieła, będącego malarską opowieścią o dziejach zbawienia. Muzeum Handlu Wiślanego, przy ulicy Spichrzowej 33-35, wstęp wolny.
17 czerwca, godz. 12.30: „Z jednej gliny ulepione – gotyk ceglany nad Bałtykiem” – wykład Pawła Urbanowskiego o architekturze gotyckiej państw basenu Morza Bałtyckiego. Rola związków kupieckich w rozwoju cywilizacyjnym tej części Europy jest znacząca a „towarem eksportowym”, którego walory podziwiamy do dziś jest charakterystyczna odmiana gotyku – gotyk ceglany. Wykorzystywany w dziełach architektury sakralnej, ale także w mieszczańskich kamienicach i budynkach użyteczności publicznej stał się znakiem rozpoznawczym nadbałtyckich miast tworząc wyjątkowy kulturowy krajobraz. Muzeum Handlu Wiślanego, przy ulicy Spichrzowej 33-35, wstęp wolny.
W niedzielę, 18 czerwca 2023 r. o godzinie 10.30 zapraszamy na spacer „Z dołu do góry, z góry na dół” – z historykiem Pawłem Urbanowskim pomiędzy Ulicą Spichrzową a Błoniami poprzez spichlerze grudziądzkie;
zbiórka: przy Bramie Wodnej; wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy – tel. 56 46 590 63 w. 62
Do 11 czerwca czekamy na Państwa głosy w kampanii „Mocarze Sztuki”:
Komplet mebli znajdujący się w zasobach Działu Sztuki grudziądzkiego Muzeum znalazł się wśród 10 zwycięskich zabytków wybranych przez Komisję Konkursową w I etapie kampanii „Mocarze Sztuki” organizowanej przez Fundację Most the Most. Teraz czas na etap II konkursu. Jego celem jest wyłonienie maksymalnie pięciu muzealiów, które otrzymają dofinansowanie na przeprowadzenie prac konserwatorskich w wysokości do 20 tysięcy złotych. O zwycięskich obiektach zdecydują internauci, wysyłając swoje głosy na wybrane muzealia. Udział w głosowaniu na wybrane muzealia daje szansę na aktywne zaangażowanie się w kultywowanie i ochronę dziedzictwa narodowego. To doskonała okazja, aby pokazać, że nasze lokalne muzea są ważne i zasługują na wsparcie w zachowaniu i konserwacji ich artefaktów. Głosowanie w bezpłatnej ankiecie internetowej trwa do 11 czerwca – wystarczy kliknąć: https://mostthemost.pl/mocarze-sztuki/
Liczymy na Państwa głosy i z góry uprzejmie dziękujemy! A więcej o kampanii MOCARZE SZTUKI znajdziecie Państwo pod adresem: https://mostthemost.pl/mocarze-sztuki/
Przypominamy także, że Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu wraz z oddziałem, Muzeum Handlu Wiślanego – nieczynne w czwartek, 8 czerwca 2023.
W tym dniu bez zmian (w godz. 9.00 – 20.00) czynna jest Góra Zamkowa oraz Wieża Klimek.