Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Newsletter Muzeum w Grudziądzu

Zapraszamy na wystawę „Z wody i światła. Akwarele Mieczysława Ziomka”, której wernisaż zaplanowaliśmy w piątek, 2 czerwca 2023 r. o godzinie 18.00 w Gmachu Głównym Muzeum, ul. Wodna 3/5.

Akwarelą malowałem od zawsze, równolegle z malarstwem olejnym. Ta trudna technika malarska wciągnęła mnie bardzo i nauczyła podejmowania szybkiej decyzji. Zaczęła również inspirować mnie w malarstwie olejnym i pomagać w odszukiwaniu w sobie najczęstszych uczuć i emocji. Podróżując mam zawsze w swoim plecaku akwarele i szkicowniki. Z niektórych szkiców realizuję również obrazy olejne w pracowni i tak akwarela pomaga mi w pogłębianiu i w poszerzaniu mojego widzenia malarstwa.
Mieczysław Ziomek

Mieczysław Ziomek urodził się w 1941 roku we Lwowie. W 1960 roku ukończył w Opolu III Liceum Ogólnokształcące, a następnie Studium Nauczycielskie. W latach 1964-69 studiował malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego. Następnie rozpoczął pracę dydaktyczną na macierzystym wydziale. Od 1997 roku jest profesorem, a od 2002 roku profesorem zwyczajnym. W latach 1985-1987 i 1996-1999 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Był członkiem legendarnej Grupy Toruńskiej. Brał udział w ponad stu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Uprawia malarstwo olejne, akwarelę i rysunek. Tworzy stylizowane obrazy olejne, gdzie głównym bohaterem czyni figurę dziecka bądź lalki, a także realistyczne pejzaże z licznych podróży. Prace Mieczysława Ziomka znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, BWA w Opolu, Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Muzeum w Landskronie (Szwecja), Galerii BBK w Oldenburgu (Niemcy) oraz w zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Francji, Anglii, Włoszech i Stanach Zjednoczonych.

Wystawa prezentowana w Gmachu Głównym Muzeum, ul. Wodna 3/5.
Wystawa czynna do 20 sierpnia 2023 roku.


Zapraszamy także do zwiedzania wystawy „Z Archiwum Andrzeja Wajdy”. Wystawa ta czynna będzie jeszcze do niedzieli, 4 czerwca 2023 r.
Wystawa „Z Archiwum Andrzeja Wajdy” pokazuje reżyserskie zaplecze jednego z najwybitniejszych twórców w historii kina, którego dzieła wywarły niebagatelny wpływ na polską i światową kinematografię. Szkice, notatki i plany sporządzone ręką reżysera, rejestrują poszczególne etapy realizacji filmów oraz spektakli teatralnych. Poza niekwestionowaną wartością dokumentacyjną i historyczną posiadają także wartości artystyczne, dowodzące plastycznej wrażliwości Andrzeja Wajdy. Zaprezentowane w ramach ekspozycji archiwalia oraz plakaty i rekwizyty filmowe ukazują twórczość Wajdy w różnych wymiarach i płaszczyznach – od szkicu w notesie po gotowe dzieło.
Wystawę przygotowano ze zbiorów Archiwum Andrzeja Wajdy, działającego przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.


Koniec maja i początek czerwca to w naszym Muzeum świętowanie z okazji Dnia Dziecka – we wtorek, 30 maja br. odbędzie się audycja w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej – „Bajkowy Dzień Dziecka” (zapisy – tel. 56 46 590 63 w. 18, cennik: 7,00 zł/os.), natomiast w czwartek, 1 czerwca odbędą się różnorodne warsztaty.
Dzień Dziecka także w Muzeum Handlu Wiślanego – na warsztaty w naszym oddziale zapisy prowadzimy  pod numerem telefonu: 56 46 590 63 wew. 62.

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Zobacz co przygotowało Muzeum na majówkę
26 kwietnia 2024
Już jutro Dzień Pozytywnego Grudziądzanina
26 kwietnia 2024
Dzień Drogowca i Transportowca 2024
26 kwietnia 2024
Uroczyste otwarcie wystawy malarstwa Pani Elżbiety Szmit-Laskowskiej.
25 kwietnia 2024
1,5 procent podatku dla NGO z Grudziądza
25 kwietnia 2024
Relacja z Klubu Podróżnika – Japonia
25 kwietnia 2024