Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Piotr Kamiński – Łamigłówki (pod)świadomości

Sylwetki Kultury i Sztuki

Piotr Kamiński – Łamigłówki (pod)świadomości

W galerii grudziądzkiego Teatru można jeszcze oglądać niezwykłe obrazy. Niektóre przyciągają wzrok kolorową plastycznością, inne nawiązaniami do kubizmu. Są też takie, które krzyczą ostrym konturem mazaka i prostą paletą barw.

Ich autorem jest Piotr Kamiński, artysta nieprofesjonalny, który pod opieką mgr sztuki Magdaleny Klimkiewicz, tworzy w pracowni sekcji plastycznej osób z niepełnosprawnością w Centrum Rehabilitacji im. ks. Biskupa Jana Chrapka.

Obrazy Piotra są mocne, czasami kompulsywne, wyrażają jego świadome myśli i podświadome odczucia. Są ekspresją jego lęków, marzeń i nadziei. Każdy obraz jest jak księga, komiks, łamigłówka. Nie są tylko wytworem estetyki ale także świadomym zapisem konkretnych znaczeń.

Piotr bardzo lubi opowiadać o swoich dziełach, o tym co przedstawiają, jakie życiowe sytuacje opisują, z jakich składają się elementów, bez tego deskrypcja ich treści nie jest łatwa. Autor należy do twórców bardzo inteligentnych i pomimo tego, że posługuje się pewnym wizualnym alfabetem, to nie lubi powtarzać swej narracji na każdym obrazie. Zabawa z widzem chyba sprawia mu radość.

Kiedy patrzymy na cykle i odnajdujemy znajome elementy układanki, mamy wrażenie, że już czytamy obrazy, że odnajdujemy podziały na strefy i znaczenia. Niestety, rytm zawarty w jednym dziele, nie musi być powielony w następnym. Nasz klucz do enigmy zawodzi, widzimy znajome symbole ale ich układ jest inny. Piotr konsekwentnie jednak trzyma się swojej symboliki: przerażenie, strach, nadzieja, spokój, siła, przyroda, kobiecość czy szlachetność reprezentowane są bardzo podobnie.

Prace tworzone pastelą olejną są bardziej estetyczne, przemyślane, opowiadają historie. Te tworzone markerami są ekspresyjne, stanowią dla artysty rodzaj terapii, katharsis, rozliczenia z traumatycznymi zdarzeniami. We wszystkich jednak widać umysł i siłę.

Wielką przyjemność sprawia podążanie za twórcą, jego obrazem i słowem, o ile mamy taką możliwość. Zwiedzanie wystawy przypomina podążanie labiryntem ale takim, w którym chce się wracać do poznanych widoków, porównywać je. Próba rozwikłania łamigłówki Piotra jest ekscytująca więc warto wybrać się do Centrum Kultury Teatr. Kuratorką wystawy jest Ewa Grzeszczuk.

Autor Adam Milewski

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Inauguracja w naszych Konstelacjach – MegaWeekend w regionie
26 kwietnia 2024
Punkt informacyjny dotyczący funduszy europejskich
26 kwietnia 2024
Dzień Drogowca i Transportowca 2024
26 kwietnia 2024
MOPR -Uzupełniający nabór do Programu „Opieka wytchnieniowa”
26 kwietnia 2024
Zobacz co przygotowało Muzeum na majówkę
26 kwietnia 2024
Już jutro Dzień Pozytywnego Grudziądzanina
26 kwietnia 2024