Dzień Ochrony Zabytków
W 1983 roku Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków zdecydowała, że od tej pory 18 kwietnia będzie Międzynarodowym Dniem Ochrony Zabytków. Podczas tego istotnego, znajdującego się na liście UNESCO wydarzenia nie tylko zwraca się uwagę na znaczenie historycznych pozostałości dla kultury i tożsamości narodów, ale również celebruje się pracę wszystkich tych, bez których nie moglibyśmy odwiedzać muzeów i dowiadywać się o spuściznach poprzednich pokoleń – archiwistów, archeologów, historyków i konserwatorów.
W ramach obchodów MDOZ, których organizacją zajmuje się Narodowy Instytut Dziedzictwa, w kilku miastach w Polsce odbędą się między innymi debaty na temat prawnych (i nie tylko) metod ochrony dziedzictwa czy otwarte zostaną wystawy, jak w Łańcucie. To przepiękne miasteczko z okazałą wizytówką w postaci Zamku Lubomirskich i Potockich, dawnej rezydencji polskich magnatów, będzie głównym miejscem tegorocznej edycji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. We wtorek i środę (18-19 kwietnia) ujrzy tam światło dzienne wystawa pt. „Sekrety dawnej architektury sakralnej. Kościoły
i cerkwie na Liście Światowego dziedzictwa UNESCO” przygotowana specjalnie na jubileusze dwóch wpisów na ową listę. Jak podaje strona internetowa NID, po wernisażu w Łańcucie wystawę odwiedzający będą mogli podziwiać również w Sanoku, Gorlicach i Rzeszowie.
Grudziądzkie muzeum również dołożyło swoją cegiełkę do uczczenia MDOZ. Od wtorku w gmachu głównym Muzeum im. Łęgi można zwiedzać wystawę
„Nabytki 2022”,
która prezentuje najbardziej okazałe nowości, które w minionym roku trafiły we ręce muzeum. Należą do nich między innymi XIX- wieczne obrazy Gustawa Breuninga czy przedmioty codziennego użytku. Perełką jest dzieło jednego z najwybitniejszych polskich malarzy epoki przełomu XIX i XX wieku Jacka Malczewskiego „Kobieta w ogrodzie”. Zachęcamy do odwiedzin.
Zachęcamy do odwiedzin.
Autor: Roch Zygmunt