Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Z okazji obchodzonego dzisiaj Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, pod pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego na Skwerze Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych, odbyła się uroczystość patriotyczna z udziałem przedstawicieli władz samorządowych. Z ramienia prezydenta Grudziądza wziął w niej udział sekretarz miasta Andrzej Cherek.

Po mszy św., która była celebrowana w Kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, pod pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego odbyła się uroczystość patriotyczna z zachowaniem ceremoniału wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w ramach którego odczytany został Apel Pamięci i oddana salwa honorowa. Uroczystość obejmowała też występ patriotyczny uczniów Szkoły Podstawowej nr 21. Uczestnicy uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy.

– W ich piersiach biły serca pełne miłości do Polski. W newralgicznym momencie naszej historii uznali, że walka z niemieckim okupantem nie była jedyną, ani też ostatnią, którą mają obowiązek stoczyć – powiedział sekretarz miasta, zabierając głos w imieniu prezydenta Macieja Glamowskiego. – Stając do boju w obronie wolności wypowiedzieli posłuszeństwo hegemonii sowieckiego reżimu, który pod płaszczykiem rzekomej troski o dobro ludu pracującego miast i wsi, dążył do sprawowania nad podporządkowanymi sobie narodami władzy wyłącznej i niczym nieskrępowanej. Wybór, którego dokonali Żołnierze Wyklęci był zatem wyborem fundamentalnym, kolejnym już w naszej historii opowiedzeniem się po stronie dobra w odwiecznej walce, którą toczy ono z kolejnymi postaciami zła.

 

 

 

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Grudziądz Foto 2024 – zaproszenie do konkursu
15 kwietnia 2024
Relacja ze Spaceru Ornitologicznego
14 kwietnia 2024
The Analogs i Dr. Misio w Klubie Akcent – relacja
14 kwietnia 2024
Dźwięki Paryża i senne wspomnienia w Klubie Akcent – relacja z recitalu i wystawy
13 kwietnia 2024
Puchar Wisły w MNO
12 kwietnia 2024
BOSSA NOVA CLASSICS – 13 04 2024
12 kwietnia 2024