Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Dzień Pracownika Socjalnego – ludzie którzy ulepszają świat.

Pracownicy socjalni, opiekunowie środowiskowi, wychowawcy, każdy pełniący służbę społeczną, to ludzie, którzy swoim wsparciem i wielkim sercem ulepszają świat.

 

Dzień Pracownika Socjalnego, który przypada 21 listopada, jest świętem wszystkich pracowników służb społecznych, w szczególności pracowników socjalnych. Taka praca wymaga wiedzy, wrażliwości, profesjonalizmu by spojrzeć ogólnie i równocześnie dostrzec pojedynczego człowieka zmagającymi się z różnymi trudnościami.

 

Święto ustanowiono na mocy zapisu ustawy o pomocy społecznej z dnia 29 listopada 1990. Upamiętnia spotkanie Jacka Kuronia i Joanny Staręgi-Piasek z pracownikami pomocy społecznej szczebla wojewódzkiego w Domu Pomocy Społecznej „Na Skarpie” w miejscowości Charzykowy w listopadzie 1989 roku. Był to trzydniowy zjazd, w którym uczestniczyło około stu osób: delegatów urzędów wojewódzkich ds. społecznych i zdrowia oraz zaproszeni goście. W trakcie tego spotkania poinformowano zebranych o tym, że powstaną w gminach ośrodki pomocy społecznej, a pomoc społeczna zostanie odłączona od resortu zdrowia. Przybliżono także ideę funkcjonowania ośrodków pomocy społecznej.

 

W tym dniu szczególna uwaga należy się pracownikom Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego w Grudziądz na które składa się osiem placówek socjalizacyjnych, dwie placówki interwencyjne, poradnia rodzinna, ośrodek profilaktyki uzależnień dzieci i młodzieży oraz placówki wsparcia dziennego. To dzięki zaangażowaniu pracowników miejsce jest bezpieczne, pełne miłości, ciepła czy wsparcia. Centrum pomaga w sprostaniu wyzwaniu jakie niesie wsparcia dzieci i rodzin.

 

Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego pod obecną nazwą działa od grudnia 2001 roku, jednak historia tej instytucji rozpoczęła się znacznie wcześniej. W 1993 roku dotychczasowy Dom Małego Dziecka został przekształcony w Państwowy Dom Dziecka, a nieco ponad rok później został Domem Dziecka. Oznaczało to początek planów reorganizacyjnych mających na celu powołanie nowoczesnej placówki opiekuńczo-wychowawczej z przeznaczeniem dla osiemdziesięciorga dzieci od niemowlęcia do pełnoletności. Jak na tamte czasy była to inicjatywa bardzo nowoczesna, ponieważ w Polsce nie było Domu Dziecka, w którym mogłoby przebywać dzieci w tak różnym wieku.

 

Wraz z otwarciem nowego Domu Dziecka możliwa stała się kompleksowa i wielopłaszczyznowa opieka nad jego wychowankami. Placówka ta nie przestaje się rozwijać, współpracując przy tym z instytucjami zajmującymi się dziećmi i rodziną.

 

Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego wszystkim pełniącym służbę z myślą o drugim człowieku życzymy by zawsze mieli siłę być bohaterami dla swoich podopiecznych.

 

Autorka: Martyna Ruszczyńska
Zdjęcie: Martyna Ruszczyńska

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Dzień Kobiet w Solankach
3 marca 2024
„Stop War Take Photo” – relacja z wystawy zdjęć Macieja Kastnera w Muzeum
2 marca 2024
Sześciu wspaniałych w Muzeum Handlu Wiślanego
2 marca 2024
Zapraszamy do Teatru na spektakl dla dzieci – „Pinokio”
2 marca 2024
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca 2024
Kalendarz Biblioteczny marzec 2024
1 marca 2024