Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Wiesław Hawełko-Wizo – przewodnik ludzi ciekawych

W filii nr 1 grudziądzkiej Biblioteki, która mieści się na osiedlu Lotnisko, 28 września 2023 r. odbyło się spotkanie z ciekawym człowiekiem. Gościem tej świątyni wiedzy był mieszkający w naszym mieście literat i intelektualista – Wiesław Hawełko-Wizo.

Prelegent jest współtwórcą Grudziądzkiej Spółki Literacko-Plastycznej „Trynka”, założycielem Stowarzyszenia Grudziądzka Grupa Literacko-Kulturalna „ŚWIT”, autorem wielu książek m.in.: „Cela”, „Grudziądz, jakim go widzę”, „Mennonici. Sosnówka – Shönesee i okolice” czy „Boskie milczenie, zakazana miłość”.

Człowiek to intrygujący, wymykający się z wąskich definicji poety i prozaika, znany jest ze swoich wyraźnych poglądów i ciekawych zainteresowań. W bibliotece w ramach swojego wieczoru autorskiego wystąpił pod hasłem „Od pasji czytania do pasji pisania”.

Na początku autor zwrócił się z apelem, by być kreatywnym we wszystkim co nas interesuje i żeby ci, którzy tworzą „do szuflady” śmiało prezentowali swoje dzieła innym. Nie jest ważne, czy pisze się wiersze, piecze ciasta czy robi zdjęcia – nasze tworzenie wzbogaca nas i innych, dlatego nie powinniśmy obawiać się prezentowania własnych dokonań. Tylko w ten sposób możemy się rozwijać, wciąż czuć satysfakcję z życia i przynosić pożytek innym. Nie bójmy się krytyki, nawet jeśli początkowo boli, to pozwala nam rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności. Dlatego powinniśmy patrzeć na wszystko z optymizmem. Szklanka, w której wody jest do połowy, wciąż jest do połowy pełna. Ciasto, które na spodzie ma zakalec, wciąż ma dobrą górę, którą można zjeść. Niepowodzenia są elementem kreacji i z ich powodu nie powinniśmy rezygnować z rozwoju, bo one nas umacniają.

Wielką rolę w rozwoju, według Hawełko-Wizo, wciąż odgrywają biblioteki będące świątyniami wiedzy. Ich pracownicy zawsze chętnie służą nam pomocą stając się przyjaciółmi na drodze do poszukiwania prawdy. Według autora czytanie ma duży wpływ na to jak myślimy, czego pragniemy i co możemy osiągnąć. Jest to ważne, szczególnie w dzisiejszych, ciekawych czasach, gdzie trzeba wiedzieć co to znaczy zachować się przyzwoicie, żeby być dobrym człowiekiem.

Jakby na potwierdzenie tych słów autor przedstawił w skrócie historię swojego życia i twórczości. Od dzieciństwa na kresach, poprzez młodość w okolicach Grudziądza, po współczesność w mieście. Wszędzie tam autor znajdował ciekawych ludzi, ciekawe obiekty, fakty i zdarzenia, które popychały jego umysł do zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Niemałej pomocy w na tej drodze udzieliły mu biblioteki i zbiory prywatne. Wiesław Hawełko-Wizo nie starał się zaspokajać potrzeby wiedzy dla własnej przyjemności, czuł się zobowiązany przekazać ją innym, tworząc z tych pobudek większość swoich dzieł.

Czy były to historie z kresów, budowle i cmentarze po Menonitach czy badania nad dziejami Grudziądza – autor swoją wiedzę zawiera w książkach. Ciekawość, która jest immanentną cechą każdego, to pierwszy krok do bycia kreatywnym, bez względu na to, czy interesuje nas czytanie książek, historia czy religia. Tylko czytając i rozmawiając z innymi możemy poszerzać swoją wiedzę, która jest gwarantem naszej wolności.

Było to interesujące spotkanie z człowiekiem, o bardzo szerokich horyzontach. Na naszym portalu www.grudziadzmiastootwarte.pl staramy się przekazywać wiedzę o wszystkich wydarzeniach, które mogą nas wzbogacać fizycznie i duchowo dlatego polecamy  zaglądać.

Adam Milewski

Adam Milewski

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

XXXVI Lampion Ekotona
17 maja 2024
18 maja 2024 r. Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu zaprasza na wydarzenie Maj w Ogrodzie.
17 maja 2024
Rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”
17 maja 2024
Już jutro II Grudziądzki Festiwal Literatury dla Dzieci I Młodzieży „Zabajnik”
17 maja 2024
Powołania dla nowych wiceprezydentów
16 maja 2024
Pchli Targ już w najbliższą niedzielę
16 maja 2024