Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Ceremonia zakończenia Balonowych Mistrzostw Świata Juniorów

9 lotów, 40 konkurencji, 45 zawodników z 17 krajów świata. I jeden zwycięzca – Jakub Dziedziak. Ceremonią w Teatrze zakończyły się trwające od poniedziałku Balonowe Mistrzostwa Świata Juniorów w Grudziądzu.

Choć obchody zakończenia imprezy opóźniły się, publikę i zawodników nie opuszczała dobra energia. O jej podtrzymanie zadbał grudziądzki zespół Melisa, który wszystkich muzycznie rozgrzał.

Ceremonia dekoracji rozpoczęła się od przemówień. Wśród oficjalnych gości byli m.in. Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, Senator Ryszard Bober, Wiceprezydent Grudziądza Szymon Gurbin, Prezes Grudziądzkiego Klubu Balonowego Jacek Lewandowski, którego starania w organizację wydarzenia zostały nagrodzone gromkimi brawami oraz będący, w imieniu wszystkich pilotów, posiadaczem kluczy do miasta dr John Grubbstrom, a także Przewodniczący Komisji Balonowej Aeroklubu Polskiego Arkadiusz Iwański.

Co zdecydowanie warte podkreślenia wszystkie zaplanowane konkurencje odbyły się bez przeszkód i bezpiecznie. Pogoda nie stanęła na drodze pilotom, którzy przez 5 dni rywalizowali o tytuł Mistrza Świata.

W pierwszej kolejności wyróżniono najmłodszą i najstarszą zawodniczkę. Pierwszą z nich była osiemnastoletnia reprezentantka Czech Tereza Staňová. Najstarsza natomiast okazała się Niemka Aline Kalousdian, która zajmując 20. miejsce okazała się najlepszą z biorących udział kobiet.

Biorąc pod uwagę punkty zdobyte przez wszystkich pilotów drużynowo, na trzecim miejscu uplasowali się zawodnicy z Belgii. Drugie miejsce przypadło pilotom litewskim. Najwyższy stopień podium zdobyli Polacy.

W klasyfikacji generalnej wyróżniono pierwszą dziesiątkę zawodników, którą przedstawiliśmy Państwu poniżej. Na trzecim miejscu uplasował się Brytyjczyk Daniel Gregory, a na drugim Francuz Paul Cuenot. Tytuł Balonowego Mistrza Świata Juniorów zdobył Polak Jakub Dziedziak. Tego dnia, wraz z zagranym na rozpoczęcie, trzy razy usłyszeliśmy Mazurka Dąbrowskiego.

 

Grudziądz na prawie tydzień stał się balonową stolicą świata. Organizacja wydarzenia tej rangi była ogromną promocją dla miasta i regionu, przyciągając przybyszy z całego świata. Jak zostało niejednokrotnie podkreślone, mieszkańcy stanęli na wysokości zadania i poza spędzaniem dobrego czasu, życzliwie przyjęli naszych gości.

Pierwsza 10. po zakończeniu mistrzostw zaprezentowała się następująco:

  1. Jakub Dziedziak – Polska
  2. Paul Cuenot – Francja
  3. Daniel Gregory – Wielka Brytania
  4. Maarten Deleersnyder – Belgia
  5. Kenian Dekein – Belgia
  6. Kacper Borkowski – Polska
  7. Fabio Passos – Brazylia
  8. Jan Kostrhun – Czechy
  9. Patrick Nilz – USA
  10. Ignas Kazlauskas – Litwa

Artykuł i zdjęcia: Choderny Gracjan

Choderny Gracjan

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

„WAKACJE NA MARNIE” – Zapraszamy 25.07. – 28.07.
24 lipca 2024
Rozmowy z pasją – wywiad z Natalią, uczestniczką metamorfozy w Geotermii
24 lipca 2024
MZK poszukuje pracowników – sprawdź!
23 lipca 2024
Wystawa poświęcona Powstaniu Warszawskiemu w Muzeum
23 lipca 2024
Grudziądzka Jesień Poezji – XXIX Ogólnopolskie Warsztaty Poetyckie
23 lipca 2024
PUP GRUDZIĄDZ – z nami możesz znaleźć pracę.
23 lipca 2024