Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Uroczystość wręczenia Nagrody Flisaka Pani Stefanii Toczyskiej

21 października, 2023 @ 17:00
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Uroczystość wręczenia Nagrody Flisaka Pani Stefanii Toczyskiej

21 października 2023 (sobota) godz. 17:00

bezpłatne wejściówki

Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie będą dostępne w Teatrze od 9 października, od godz. 9.00.

Ten październikowy wieczór, bez wątpienia, zapisze się na kartach ważnych wydarzeń kulturalnych Grudziądza. Nagrodę Flisaka, wyróżniającą niepowtarzalne osobowości naszego miasta, otrzyma światowej sławy śpiewaczka operowa Stefania Toczyska.

Nieprzeciętnie utalentowana Maestra Toczyska, jako młoda Stefania (z domu Krzywińska), swoje pierwsze muzyczne kroki stawiała właśnie w naszym mieście m.in. w tutejszej szkole muzycznej. Jej talent wokalny i aktorski bardzo szybko otworzył przed nią najlepsze sceny operowe Polski, a później także i świata. Występowała przed publicznością największych miast od San Francisco poprzez Nowy Jork, Londyn, Paryż, Genewę, Mediolan po Warszawę i Gdańsk. Swoje największe kreacje stworzyła m.in. w Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz w San Francisco u boku Luciano Pavarottiego.

Mimo zawrotnej, światowej kariery, nigdy nie zapomniała o swoim rodzinnym mieście, gdzie koncertowała dwukrotnie. Było to w 1976 i 1984 roku. Koncerty odbyły się w sali kameralnej tutejszego Muzeum.

Za wybitne osiągnięcia na największych scenach operowych świata Stefania Toczyska na deskach grudziądzkiego Teatru odbierze Nagrodę Flisaka . Wyróżnienie przyznane zostało przez Prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego. Inicjatorką uhonorowania wybitnej artystki, pochodzącej z Grudziądza jest Dyrektor Centrum Kultury Teatr Anny Janosz.

Uroczystość wręczenia nagrody uświetni koncert w wykonaniu:
* Małgorzata Priebe – sopran,
* Anna Rocławska-Musiałczyk – fortepian,
* Zespół Wokalny Art`n`Voices.

Nagroda Flisaka:
Przyznawana jest za szczególne zasługi społeczne, gospodarcze i kulturalne. Flisactwo kojarzone jest z tradycją ciężkiej i ofiarnej pracy, zaś niniejsza Nagroda jest wyrazem wdzięczności lokalnej społeczności dla wszystkich tych osób, które przez swój trud i poświęcenie uświetniły Grudziądz, przydały mu blasku, uczyniły go miejscem szczęśliwszym i piękniejszym. Chcemy, by dobro rezonowało, by było inspiracją dla innych.

Laureatka nagrody:
Stefania Toczyska (z domu Krzywińska) urodziła się w Grudziądzu w 1943 roku. W Grudziądzu uczęszczała do szkoły podstawowej, a następnie do Liceum Pedagogicznego,  gdzie jej nauczycielami byli m.in. Eugeniusz Małkiewicz i Paweł Osiński – dyrygent chóru męskiego Echo, który zaprosił ją do współpracy w charakterze solistki. Edukację muzyczną kontynuowała w klasie wokalnej w PSM II st. w Toruniu, a następnie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku w klasie śpiewu prof. Barbary Iglikowskiej, którą ukończyła z wyróżnieniem w 1972 roku.

Już w czasie studiów Stefania Toczyska brała udział w międzynarodowych konkursach wokalnych, gdzie jej talent był zauważany i nagradzany. Zadebiutowała w 1972 r. na deskach Opery Bałtyckiej partią Jadwigi w „Strasznym dworze”, a następnie, w tejże Operze, wykonała partie solowe w „Carmen” Georga Bizeta, „Samsonie i Dalili” Camilla Saint-Saënsa i „Faworycie” Gaetano Donizettiego. Po nagraniu opery „Borys Godunow” Modesta Musorgskiego dla firmy fonograficznej EMI (1977) rozpoczęła z wielkim sukcesem swoją europejską karierę.

Koncertowała m.in. we Włoszech, Holandii, Szwajcarii, Niemczech Wschodnich i Zachodnich, Związku Radzieckim, Czechosłowacji, Wielkiej Brytanii. Po licznych sukcesach osiadła na stałe w Wiedniu. Wielokrotnie występowała na scenie słynnej Wiedeńskiej Opery Państwowej, a miasto stało się jej nowym domem i centrum dalszej kariery.

W Ameryce Maestra Toczyska zadebiutowała w 1979 roku, w Operze w San Francisco, gdzie po raz pierwszy wystąpiła u boku Luciano Pavarottiego. To wydarzenie zapoczątkowało cały ciąg występów na najlepszych światowych scenach operowych, od San Francisco poprzez Nowy Jork, Londyn, Paryż, Genewę, Mediolan po Warszawę i Gdańsk. W Metropolitan Opera w Nowym Jorku zadebiutowała w 1988 roku i przez kolejnych 10 lat kreowała tam role w: „Aidzie”, „Trubadurze”, „Borysie Godunowie”, „Balu maskowym”, „Rusałce”.

Koncertowała z największymi artystami światowych scen operowych. Wielki mistrz batuty Herbert von Karajan zaliczył Stefanię Toczyską do grona dziesięciu najlepszych śpiewaków naszych czasów.

Stefania Toczyska dokonała też wielu nagrań fonograficznych dla radia, telewizji i firm płytowych, m.in.:  EMI,  CD Accord Music Edition, Philips Classics Records.
W Grudziądzu Stefania Toczyska wystąpiła dwukrotnie: 21 lipca 1976 roku i 20 listopada 1984 roku, w sali kameralnej grudziądzkiego Muzeum. Podczas lipcowego koncertu Artystka zaprezentowała się w pieśniach Chopina, Moniuszki, Karłowicza, Schuberta i Czajkowskiego, zaś w recitalu w 1984 roku, obok pieśni kompozytorów polskich, Maestra Toczyska wykonała arie operowe Bizeta, Verdiego, Donizettiego, Saint-Saënsa.

W kwietniu 2014 roku Akademia Muzyczna w Gdańsku złożyła jej hołd, nadając tytuł doktora honoris causa, a 20 października 2023 roku, w dniu poprzedzającym grudziądzkie uroczystości, Stefania Toczyska honorowy doktorat otrzyma w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Szczegóły

Data:
21 października, 2023
Godzina:
17:00
Wydarzenie Tagi:
, , , ,

Miejsce wydarzenia

Centrum Kultury Teatr
Teatralna, 1
Grudziądz, 86-300 Poland
+ Google Map

Organizator

CK TEATR

UDOSTĘPNIJ WYDARZENIE: