Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

„Nie mówię żegnaj…” – koncert pamięci Macieja Kossowskiego

26 lutego @ 17:00
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

26 lutego   Teatr

„Nie mówię żegnaj…” – koncert pamięci Macieja Kossowskiego

godz. 17.00      bilety 20 zł

Muzyczny wieczór poświęcony grudziądzkiemu piosenkarzowi, trębaczowi i kompozytorowi Maciejowi Kossowskiemu – to nasza propozycja na zimowy wieczór w Teatrze. Artysta, który wyśpiewał nieśmiertelne przeboje „Wakacje z blondynką” i „Dwudziestolatki” pochodził z Grudziądza, gdzie stawiał swoje pierwsze artystyczne kroki.

I chociaż od czasów, gdy Maciej Kossowski lansował przeboje minęło już „parę lat”, a dziś muzyczny rytm nadają nieco inne melodie to jednak są  jeszcze artyści, którzy z radością sięgają po jego repertuar. Tak będzie właśnie podczas tego koncertu, gdzie kompozycje Mike’a Cossiego (bo tak nazywano go w USA) wykona prawdziwa sztafeta pokoleń tj. wokalistów w różnym wieku i z różnych środowisk artystycznych.

Wystąpią:
* Grudziądzka Orkiestra Dęta,
* chór Tibi Mariae,
* Zespół Wokalny Afterview,
* Studio Piosenki Zbigniewa Poliszczuka,
* Zespół Sweet Accordion

oraz grudziądzcy wokaliści:
* duet Teresa Chodyna i Edmunda Otremba,
* Marysia Trętkiewicz,
* Agata Misiak,
* Anna Kminikowska.

Podczas koncertu zabrzmią najpopularniejsze i uwielbiane utwory Macieja Kossowskiego, które wylansował m.in. w czasach gdy był wokalistą i trębaczem zespołu „Czerwono-czarni”. W programie wieczoru znajdą się również piosenki Kasi Sobczyk, Heleny Majdaniec, Karin Stanek, Jacka Lecha czy Henryka Fabiana, do których skomponował muzykę.

Wydarzenie organizowane jest pod patronatem prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego.

 

Maciej Kossowski bio

Absolwent II LO im. Jana III Sobieskiego w Grudziądzu. Gry na na trąbce  uczył się w Szkole Muzycznej w Gdańsku. Grał w gdańskim teatrzyku studenckim Bim-Bom i w cyrku Tralabomba Jazz Band Jerzego Afanasjewa. Dwukrotnie (bez powodzenia) starał się dostać do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej.

W latach 1963–1967 był solistą Czerwono-Czarnych. W 1967 roku Kossowski wyruszył na trzymiesięczną trasę koncertową do Związku Radzieckiego z zespołem Tajfuny. Koncertował także w GrecjiCzechosłowacji, NiemczechBelgiiSzwecjiStanach Zjednoczonych.

Po powrocie do kraju do końca 1969 roku współpracował jako producent, kompozytor muzyki, aranżer i piosenkarz ze „Studiem Rytm” w Polskim Radio Warszawa. W tym czasie napisał muzykę do piosenek śpiewanych przez takich wykonawców jak: Edward Hulewicz i HeliosiKasia SobczykHenryk FabianJacek LechElżbieta Żakowicz i zespół Wiślanie 69 („Gdy sam zostaniesz”, muzyka M. Kossowski, słowa Bogdan Loebl i Marek Gaszyński), Ala EksztajnFryderyka ElkanaFilipinkiMaria FigielHalina Frąckowiak i Grupa ABC.

Najbardziej znane, przez niego zaśpiewane jego piosenki to: evergreen – „Wakacje z blondynką” (muzyka Juliusz Loranc, słowa Jonasz Kofta) oraz „Agatko pocałuj”, „Dwudziestolatki”, „Domowe strachy”, „Nie mówię żegnaj”, „Z Cyganami w świat”. Inne znane piosenki z jego repertuaru: „To ty, Mario”, „Kto mi to da”, „Augustyna”, „Szkolny bal”, „Wiatr od Klimczoka” (muzyka Zbigniew Bizoń, słowa Krzysztof Dzikowski).

Współpracował z takimi autorami tekstów jak np.: Jonasz Kofta, Bogdan Loebl, Marek Głogowski, Zbigniew Jerzyna i z zespołami: Czerwono-Czarni, Tajfuny, Warszawscy Stompersi, Zespół Zbyszka Namysłowskiego, Tralabomba Jazz Band, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza i Piotra Figla.

Wyjechał do Stanów Zjednoczonych, na stałe osiadł w Nowym Jorku (początek 1970) i założył własną grupę instrumentalną, z którą występował w okolicznych klubach. W latach 80. XX wieku występował na stałe w Milford Plaza Hotel na Broadwayu. W 1983 zmienił nazwisko na Mike Cossi, przyjął też amerykańskie obywatelstwo.

W 2012 roku przyjechał do Polski – wystąpił na jedynym koncercie w Grudziądzu, w trakcie święta swojego rodzinnego miasta.

Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Mike_Cossi

 

Szczegóły

Data:
26 lutego
Godzina:
17:00

Miejsce wydarzenia

Centrum Kultury Teatr

Organizator

Centrum Kultury Teatr