Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Malarstwo i rzeźba artystów Teatru Życia im. ks. Biskupa Jana Chrapka 1998-2023 – wernisaż

23 sierpnia, 2023 @ 17:00
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Malarstwo i rzeźba artystów Teatru Życia im. ks. Biskupa Jana Chrapka 1998-2023 – wernisaż

Malarstwo i rzeźba artystów Teatru Życia im. ks. Biskupa Jana Chrapka 1998-2023

Jubileusz dwudziestopięciolecia funkcjonowania Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystów Niepełnosprawnych to doskonała okazja, aby szerokiemu gronu odbiorców zaprezentować dorobek artystów-pasjonatów skupionych wokół Centrum Rehabilitacji im. ks. Biskupa Jana Chrapka w Grudziądzu. Trzydziestolecie istnienia tej placówki to dodatkowy pretekst, który pozwala poznać bliżej samych twórców, ale także działalność Centrum. Różnorodność prac malarskich i rzeźbiarskich, składających się na ekspozycję, ukazuje mnogość spojrzeń na otaczającą nas rzeczywistość. Odmienne cechy stylowe i warsztatowe łączy jednakże niezwykła wrażliwość artystów i niezbywalna potrzeba tworzenia.
„Sztuka jest przyjacielem nas wszystkich.

Grudziądz to ważne miejsce spotkań twórców, którzy już od 25 lat mimo wielu trudności zajmują się malarstwem, rysunkiem, poezją, muzyką, teatrem, śpiewem. Muzeum w Grudziądzu z radością udostępnia swoją przestrzeń do prezentacji ich dorobku. Wyeksponowane prace są zaledwie częścią wielu przesłanych i przywiezionych z różnych stron Polski na przegląd OPTAN 2023. Artyści biorący w nim udział stanęli przed wyborem tematu przedstawienia oraz techniki wykonania.

Ta różnorodność spojrzeń na otaczający nas świat oraz odmienne rozumienie piękna właściwe jest każdemu człowiekowi. Podpatrywanie natury, zauważony przypadek, światło i cień, kolor i linia to elementy budujące te niezwykłe kompozycje.

Grudziądzka wystawa to także pretekst do koleżeńskich spotkań osób z niepełnosprawnościami z twórcami profesjonalnie zajmującymi się kolorem. Patrząc na ich wspólny dorobek, zauważa się jego obfitość, a także rozmaite zmiany, tąpnięcia, przesunięcia, jak i elementy stale obecne na każdym etapie tworzenia. Obok tradycyjnych motywów pejzażowych, portretów czy martwych natur, pojawiają się tematy niezwykłe – takie jak fantazje i marzenia. Ta twórczość to chwila zespolenia z pięknem. Sztuka jest przyjacielem nas wszystkich.”
[Franciszek Maśluszczak]

W wystawie udział biorą:
Ireneusz Betlewicz
Henryk Ciesielski
Piotr Dudek
Mirela Dziedziech
Józef Faber
Jacek Frankowski
Piotr Gacek
Janusz Grajber
Krzysztof Kosowski
Hanna Kowalska
Anna Lubomska
Elżbieta Łysoniewska
Jerzy Maciążek
Dominika Mendel
Bogusława Omelczuk
Jerzy Omelczuk
Grażyna Poczekaj
Elżbieta Pyra
Jan Szklany
Małgorzata Waszkiewicz

„Malarstwo i rzeźba artystów Teatru Życia im. ks. Biskupa Jana Chrapka 1998-2023″
> czas trwania wystawy: 23.08.2023-04.02.2024;
> wernisaż: 23.08.2023, godz. 17.00;
> miejsce: Gmach Główny Muzeum, sala na parterze.

Szczegóły

Data:
23 sierpnia, 2023
Godzina:
17:00
Wydarzenie Tagi:
,

Organizator

Gmach Główny Muzeum

UDOSTĘPNIJ WYDARZENIE: