Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Koncert Niedzielny: Erlendis Quartet – CK TEATR

16 kwietnia, 2023 @ 12:00
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Koncert Niedzielny: Erlendis Quartet

Otwarcie wystawy Piotra Kamińskiego

16 kwietnia 2023 (niedziela) godz. 12:00

20 zł (przedsprzedaż), 25 zł (w dniu koncertu)

ERLENDIS QUARTET
Powstał w 2013 roku na Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie Ania, Adrian, Karol i Wojtek studiowali pod kierunkiem Łukasza Kuropaczewskiego. W rok po założeniu zespołu, do grona jego pedagogów dołączył Karol Marianowski, wiolonczelista Meccore String Quartet.

Erlendis Quartet, w niecałe pięć lat od swojego powstania, został najczęściej nagradzanym kwartetem gitarowym w historii. Międzynarodowe uznanie zdobył poprzez istotne laury konkursowe oraz liczne koncerty na całym świecie. Entuzjastyczne recenzje podkreślają wręcz telepatyczne porozumienie wewnątrz zespołu, ich unikalną muzykalność oraz emocjonalność muzycznych kreacji.

Porozumienie na scenie, operowanie szeroką skalą dynamiczną oraz emocjonalne i precyzyjne interpretacje stały się cechami rozpoznawczymi zespołu. Dzielenie się pasją do muzyki jest nadrzędnym celem wszystkich artystycznych podróży po świecie. Erlendis Quartet odwiedził dotychczas USA, Kanadę, Niemcy, Włochy, Holandię, Hiszpanię, Łotwę, Ukrainę oraz regularnie koncertuje w Polsce i w Danii. Był nagradzany stypendiami przez Fundację Idella, Fundację Cultura Animi oraz Królewską Akademię Muzyczną w Kopenhadze. Jest również stypendystą „Programu Młoda Polska” przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz „Kultura polska na świecie” finansowanym przez Instytut Adama Mickiewicza.

W październiku 2023 roku Erlendis Quartet obchodzi jubileusz X-lecia. Przez ostatnią dekadę mieliśmy niezwykłą przyjemność wykonać prawie 300 koncertów w 18 krajach na 2 kontynentach, goszcząc w pięknych salach koncertowych wielkich miast (w tym Concertgebouw w Amsterdamie, Centre Céramique w Maastricht, Kościół Santa Croce we Florencji, katowicki NOSPR, wrocławski NFM, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Szpilmana w Warszawie, Pałac Wilanowski i inne), jak i w malowniczych, małych miejscowościach. Nasze koncerty były rejestrowane i transmitowane w 7 krajach (USA, Dania, Szwecja, Wielka Brytania, Niemcy, Węgry i Polska). Erlendis Quartet zostało laureatem 10 nagród na międzynarodowych konkursach muzyki kameralnej w Polsce, USA, Niemczech, Włoszech, Austrii, Holandii i Danii.

Cytaty:
„Sposób gry Erlendis Quartet ma w sobie wyjątkową jakość. Jest to kombinacja nieprzeciętnej muzykalności z niezwykłym wyczuciem oraz zażyłości, przyjaźni pomiędzy członkami zespołu.”
Krzysztof Chorzelski
Belcea Quartet

„Telepatyczne porozumienie na scenie”, „Potrafią uchwycić subtelne i intymne cechy gitary”
Jan Dohrmann
Program 2. Duńskiego Radia

„[…] podziw budziły muzykalność, zmienna dynamika, pogłębianie rezonansu strun, absolutna zwartość dźwięku kwartetu.”
Małgorzata Komorowska
Ruch Muzyczny

„Byłem pod wrażeniem ich niebywałej muzykalności i fantastycznego wyczucia dynamiki. Używają ich w wyjątkowy sposób, nieporównywalny z innymi zespołami gitarowymi”
Sergio Assad
laureat nagrody LATIN GRAMMY AWARDS, Assad Duo

O programie:
W programie przygotowanym na koncert w Grudziądzu znajdzie się różnorodna kompilacja autorskich opracowań utworów – trzymająca w napięciu i pełna zwrotów akcji.Usłyszymy chwytające za serce słowiańskie melodie, aranżacje utworów fortepianowych w nowym, gitarowym wydaniu oraz porywające hiszpańskie rytmy, a także utwór-niespodziankę z nurtu muzyki popularnej. Serdecznie zapraszamy!


W przerwie koncertu odbędzie się otwarcie wystawy Piotra Kamińskiego – grafika, malarstwo, pastel.

PIOTR KAMIŃSKI
Urodził się w Grudziądzu. Tworzy prace pastelą olejną oraz używa kolorowych markerów. W swojej twórczości skupia się nad losem ludzkiej egzystencji. Dynamiczna forma plastyczna odpowiada jego temperamentowi ukazując różne stany emocjonalne natury ludzkiej. Interesuje go ekspresja formy jak i treści.

Tematami swoich prac uczynił również siebie ,,Autoportret z brodą”; ,,Autoportret w kapeluszu ”; ,,Król życia”. Z pozoru automatyczne linie, plamy, barwy ukazują jego własne przeżycia, emocje, obserwacje. Dynamiczna kreska odwzorowuje jego wewnętrzny świat, staje się prywatnym dialogiem twórcy. Impulsywnie kreślone kreski, grube kontury, plamy koloru, uproszczenia i deformacje stają się jego głównym środkiem wyrazu plastycznego. Piotr wydobywa, wręcz ,,wyrzuca z siebie” emocje tworząc bardzo osobiste i ekspresyjne prace.

Od 2021 roku uczestniczy w zajęciach sekcji plastycznej osób z niepełnosprawnością w Centrum Rehabilitacji im. ks. Biskupa Jana Chrapka, gdzie tworzy pod kierunkiem magister sztuki Magdaleny Klimkiewicz. W 2022 roku otrzymał II nagrodę w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych OPTAN za cykl obrazów ,,Siewca” oraz ,,Róża świata”. W 2022 brał udział w zbiorowej, ogólnopolskiej wystawie: ,, Malarstwo Artystów Teatru życia im. ks. Biskupa Jana Chrapka w Grudziądzu”.

Na wystawie w Centrum Kultury Teatr zaprezentowane zostaną prace z lat 2022- 2023.

Szczegóły

Data:
16 kwietnia, 2023
Godzina:
12:00

Miejsce wydarzenia

Centrum Kultury Teatr
Teatralna, 1
Grudziądz, 86-300 Poland
+ Google Map

Organizator

Centrum Kultury Teatr

UDOSTĘPNIJ WYDARZENIE: