„Tu jest obrazków sto i dwadzieścia i jeden”- Męka Chrystusa w miniaturach Rozmyślań Dominikańskich.
Wielki Tydzień od wieków był w kulturze, duchowości i liturgii czasem szczególnym, w którym uwaga koncentrowała się na Pasji Chrystusa.
Rozmaite dzieła sztuki pobudzać miały do współuczestniczenia w wydarzeniu zbawczym – znosząc granice czasu i przestrzeni.
Niejednokrotnie obraz łączył się ze słowem, by jeszcze bardziej oddziaływać na widza.
Doskonałym tego przykładem są pochodzące z XVI wieku „Rozmyślania Dominikańskie”, które opisując z całą brutalnością fizyczne i duchowe cierpienia Jezusa, także te nie wzmiankowane w kanonicznych tekstach, sprawiały, że pobożny czytelnik stawał się naocznym świadkiem wielkotygodniowych wydarzeń.
W podróż po kartach tej wyjątkowej księgi ozdobionej malowanymi miniaturami obrazującymi poszczególne etapy Męki Pańskiej udamy się wraz z Łukaszem Ciemińskim – historykiem sztuki i etnografem, który pokaże jak wiele motywów zaczerpniętych z „Rozmyślań” przeniknęło do kultury ludowej i zbiorowej wyobraźni.
Malarsko-literacką narrację ubogaci śpiew dawnych pieśni pasyjnych, w których wciąż wybrzmiewa przerażenie: „któż opłakać godnie może, za nas grzesznych śmierć Twą, Boże”!