Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Do patera smoruny i krótka historia niejednej szopki

6 grudnia, 2023 @ 10:00:17:00
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

ŚRODA, 6 GRUDNIA
W godz. 10.00 – 18.00 – wstęp bezpłatny na wszystkie wystawy w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu wraz z oddziałem, Muzeum Handlu Wiślanego.

Godz. 10.00 (kl. 1-4) i 12.00 (od klasy 5): „Do patera smoruny!” Boże Narodzenie na ziemi chełmińskiej – wykład Łukasza Ciemińskiego.
Ziemia chełmińska jest niewielkim, ale posiadającym własną tożsamość regionem etnograficznym. Przemierzymy ją wraz z Łukaszem Ciemińskim – etnografem grudziądzkiego Muzeum, by poszukać śladów dawnego świętowania Bożego Narodzenia. Gwiazdor, bunterteller, kolędy śpiewane w adwencie – to tylko wybrane tropy, które pokażą nam w jaki sposób nasi przodkowie celebrowali kolędowy czas!
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5;
Zapisy dla grup zorganizowanych (godz. 10.00 i 12.00) – tel. 56 46 590 63 w. 18

Godz. 17.00: „Krótka historia niejednej szopki” – wykład Łukasza Ciemińskiego

Wypadająca w tym roku 800. rocznica pierwszych jasełek odprawionych przez św. Franciszka z Asyżu w Greccio to świetna okazja, by wraz z Łukaszem Ciemińskim – historykiem sztuki, etnografem i nie bójmy się tego powiedzieć – prawdziwym szopkarzem, przyjrzeć się tej barwnej bożonarodzeniowej tradycji. Dowiemy się dlaczego wół i osioł prorokują, dlaczego Panna Maria padła na kolana, a czas zatrzymał się w bezruchu. Poznamy początki świątecznej stajenki oraz najciekawsze i najbardziej wartościowe tradycje szopkarskie całej Europy. Zapraszamy na tę podróż do utraconego raju naszego dzieciństwa! Bilet za jeden uśmiech! Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5. Wstęp wolny.

Szczegóły

Data:
6 grudnia, 2023
Godzina:
10:00:17:00
Wydarzenie Tagi:
, , , , ,

Miejsce wydarzenia

Gmach Główny Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, przy ulicy Wodnej 3/5.

Organizator

Gmach Główny Muzeum

UDOSTĘPNIJ WYDARZENIE: