Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

DNI KULTURY NIDERLANDZKIEJ – warsztaty plastyczne z tworzenia holenderskich fliz

22 października, 2023 @ 10:30
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

DNI KULTURY NIDERLANDZKIEJ

21-22 października 2023 r. / ul. Spichrzowa 33-35, Muzeum Handlu Wiślanego

 

Niedziela, 22.10.2023

10:30 „Pomaluj świat na biało-niebiesko” – warsztaty plastyczne z tworzenia holenderskich fliz
Moda na chińską biało-niebieską porcelanę opanowała siedemnastowieczną Europę. Chińczycy jednak skutecznie strzegli swojej sekretnej metody wytwarzania tych luksusowych towarów. Kreatywni mieszkańcy Niderlandów znaleźli jednak sposób by zaspokoić potrzeby europejskich klientów. Miasto Delft stało się stolicą malowanego niebieskimi wzorami fajansu a całe Niderlandy zagłębiem produkującym płytki zdobiące ściany bogatych domów zwane flizami. Setki tysięcy sztuk wzorzystych płytek przybywało do portów w Gdańsku i Elblągu, stając się potem ozdobą okolicznych domów i pałaców. Dziś prawie wszystkie flizy z północnej Polski zniknęły bezpowrotnie. Zachowując pamięć o tamtych czasach, podczas Dni Kultury Niderlandzkiej odbędą się warsztaty z malowania fliz inspirowane dawnymi wzorami wykorzystywanymi w Niderlandach.

Warsztaty przeznaczone dla uczestników powyżej 8 r. ż.

 Na warsztaty obowiązują zapisy (tel. 56 46 590 63 w. 62, liczba miejsc ograniczona), Wstęp bezpłatny.


13:00 – Sztuka zza morza – przykłady manieryzmu niderlandzkiego w Polsce Północnej
wykład Pawła Urbanowskiego.
Pieniądze wspomagają handel, a handel wspomaga sztukę w jej rozprzestrzenianiu. Szlaki handlowe stawały się szlakami przemieszczania dzieł sztuki, artystów oraz idei, teorii i wzorców. Wiek XVI
i XVII to czas ożywionych kontaktów handlowych Północnej Polski z Niderlandami oraz migracji całych grup społeczności znad Morza Północnego do Rzeczpospolitej. Efektem przenikania  się trendów są realizacje rzeźbiarskie i architektoniczne, które powstały w wiekach XVI i XVII, a których przegląd zostanie zaprezentowany w ramach wykładu Pawła Urbanowskiego.
Wstęp wolny.

14:30 – Kolorowe tulipany – tulipanowe rękodzieła.
Tulipany przybyły do Niderlandów z Bliskiego Wschodu, z czasem stając się symbolem tego kraju. Ich cebulki były cenne jak złoto, doprowadzając kupców zarówno do bogactwa jak
i bankructwa w czasie tzw. tulipanowej gorączki. Na warsztatach towarzyszących Dniom Kultury Niderlandzkiej poznamy historię tego pięknego kwiatu oraz wykonamy z przygotowanych materiałów własne tulipany, które mogą stać się potem ozdobą waszych domów.
Warsztaty przeznaczone dla uczestników powyżej 8 r. ż.
 Na warsztaty obowiązują zapisy (tel. 56 46 590 63 w. 62, liczba miejsc ograniczona), Wstęp bezpłatny.

Szczegóły

Data:
22 października, 2023
Godzina:
10:30
Wydarzenie Tagi:
, , , ,

Miejsce wydarzenia

Muzeum Handlu Wiślanego

Organizator

Gmach Główny Muzeum

UDOSTĘPNIJ WYDARZENIE: