Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

DKF – „Syndrom Hamleta” reż. Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski

16 lutego @ 19:00
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

16 lutego   Teatr
Dyskusyjny Klub Filmowy
„Syndrom Hamleta” reż. Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski
Polska/Niemcy 2022
godz. 19.00     bilety 8 zł (przedsprzedaż), 10 zł (w dniu seansu)

 

Jeden z najgłośniejszych polskich filmów dokumentalnych, podejmujący temat wojny w Ukrainie już w lutym zobaczyć będzie można w ramach seansu grudziądzkiego DKF-u. Opowieść szturmem zdobywa festiwale w kraju i za granicą, gdzie obok uznania otrzymuje prestiżowe nagrody.

 

Nagrody:

* Krakowski Festiwal Filmowy – nagroda Złoty Lajkonik dla reżysera najlepszego filmu polskiego (Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski) oraz Nagroda Jury Studenckiego

* Międzynarodowy Festiwal Filmowy w LocarnoGrand Prix dla najlepszego filmu sekcji Semaine de la Critique oraz nagroda niezależnych krytyków Boccalino d’Oro dla najlepszego dokumentu.

 

„Syndrom Hamleta” opowiada historię pięciorga młodych Ukraińców, którzy próbują zmierzyć się na scenie z najtrudniejszymi wspomnieniami. Autorzy dokumentu ukazują wstrząsające losy pokolenia, dla którego wojna stała się codziennością, konfrontują postawy i doświadczenia, zadają trudne pytania o granice poświęcenia.
Punktem wyjścia filmu są przygotowania do spektaklu teatralnego luźno opartego na motywach szekspirowskiego „Hamleta”. Próby, w połączeniu z wejściem w prywatne życie bohaterów tworzą poruszający portret pokolenia, które chce zmierzyć się z wojenną traumą i bolesną przeszłością, która teraz, po inwazji Rosji na Ukrainę, staje się zarówno ich teraźniejszością, jak i przyszłością.

 

 Dystrybutorem dokumentu jest WATCH DOCS / Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

 

Opis filmu:

Wojna mocno odcisnęła się na pokoleniu młodych Ukraińców. Kilka miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę w 2022 r. pięcioro bohaterów, zainspirowanych motywami „Hamleta”, wraca na scenie do brutalnych doświadczeń ostatnich lat, próbując przezwyciężyć swoje traumy. Każdy z nich na swój sposób zmaga się z rozczarowaniem, bezsilnością czy gniewem.
* SŁAWIK jako żołnierz przeszedł przez prawdziwe piekło wojny i niewoli.
* KATIA chce, by matka w końcu wybaczyła jej pójście na front.
* RODION uciekł z ogarniętego konfliktem Donbasu i jako osoba LGBT zmaga się z rosnącą homofobią w porewolucyjnej Ukrainie.
* ROMAN, który jako sanitariusz wojenny ratował rannych żołnierzy, wciąż walczy z traumatycznymi wspomnieniami.
* OKSANA chce po prostu zapomnieć i wyjechać z kraju.

Jednak co znamienne, dla nich wszystkich bez względu na to jakie wartości reprezentują ostatnie lata były serią wstrząsających doświadczeń, które brutalnie odcisnęły się na ich psychice. Dla każdego z nich teatralna scena staje się trybuną, z której mogą wykrzyczeć swoje żale zadając sobie równocześnie hamletowskie pytanie: być albo nie być?

Obserwując z kamerą proces powstawania spektaklu, film „Syndrom Hamleta” z bliskiej, intymnej perspektywy portretuje pierwsze ukraińskie pokolenie urodzone po rozpadzie ZSRR, które próbuje zmienić targany konfliktami kraj i uporządkować swoje życie.

 

Reżyseria

Elwira Niewiera & Piotr Rosołowski

Produkcja

Magdalena Kamińska i Agata Szymańska Balapolis

oraz

Andreas Banz Matthias Miegel Robert Thalheim Kundschafter Filmproduktion

w koprodukcji z CANAL + SUDWESTRUNDFUNK

przy współpracy  ARTE

w kooperacji z  Chicken&Egg Pictures

czas trwania: 85 min.

Szczegóły

Data:
16 lutego
Godzina:
19:00

Miejsce wydarzenia

Centrum Kultury Teatr

Organizator

Centrum Kultury Teatr