Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

O GRUDZIĄDZU SŁÓW KILKA…

To piękne miejsce, które jest domem cudownych ludzi...

GRUDZIĄDZ

Piękno Grudziądza to trwały ślad ponad 700-letniej burzliwej historii miasta, która pozostawiła swój trwały ślad w postaci wyjątkowych zabytków. Już przy wjeździe do Grudziądza przez most na Wiśle wszystkich turystów wita unikatowa panorama gotyckich spichlerzy. Kompleks 26 monumentalnych budynków zdominował nadwiślański krajobraz Grudziądza. Budynki te powstawały już w XIV wieku, a w kilku z nich znajduje się miejskie muzeum. Teraz, po wielu latach, zabytkowe spichlerze odzyskują dawny blask. Miasto sukcesywnie odkupuje kolejne budynki i aranżuje je na potrzeby mieszkańców. Już teraz zapraszamy turystów i mieszkańców do odwiedzenia Muzeum Handlu Wiślanego FLIS, a niedługo do ośrodka organizacji pozarządowych w Spichlerzu nr 57.

O GRUDZIĄDZU SŁÓW KILKA

 • Zresztą Grudziądz jest miastem pełnym zabytków, położonym na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, do którego należą też inne miasta z obszaru Danii, Niemiec i Polski. Prawa miejskie otrzymał w 1291 roku. Od tego czasu powstawały tu liczne budowle, które do chwili obecnej stanowią wizytówkę miasta.

  Jedną z nich jest grudziądzki Rynek. Towarzyszące mu uliczki to miejsce magiczne. Starówka tętni życiem, bo właśnie tutaj mieszkańcy spotykają się i relaksują. Rynek Główny to atrakcja sama w sobie dzięki urokliwym kamieniczkom i przejeżdżającemu przez niego tramwajowi.

 • Kiedy już wplączesz się w uliczki starówki, uwiodą Cię secesyjne kamienice lub ceglana czerwień gotyku. Znajdziesz ją m.in. na ulicy Spichrzowej, która prowadzi na Błonia Nadwiślańskie oraz Wieżę Klimek.

  – Lubię obserwować ludzi, którzy po raz pierwszy, spacerując od strony Rynku, mijają sędziwą farę, dochodzą pod dawne kolegium jezuickie, by wreszcie zejść na nadwiślańskie błonia. Myślę, że naprawdę piękny brzeg rzeki jest tym, na czym powinni skupić swoją uwagę. Kiedy tylko obejrzą się przez ramię i dostrzegą kompleks średniowiecznych spichlerzy, które przed wiekami były wielkim zbożowym magazynem na wiślanym szlaku handlowym, na twarzach zazwyczaj widać zaskoczenie i zachwyt – mówi prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

 • Grudziądz to ważne miejsce na mapie województwa kujawsko-pomorskiego. Staraniem samorządu, spółek miejskich oraz lokalnych przedsiębiorców systematycznie rozwija się i dostosowuje do zmieniających się warunków i oczekiwań inwestorów. Jednocześnie położenie miasta w centrum Polski sprawia, że Grudziądz jest idealnym miejscem do lokowania inwestycji, które mają swoich odbiorców na rynkach zarówno zachodniej, jak i wschodniej Europy.

 • Grudziądz daje bardzo wiele możliwości. Miasto dysponuje ogromnym potencjałem w kontekście wiedzy i infrastruktury, jak i wsparcia władz lokalnych. W ciągu kilku ostatnich lat zakończone zostały duże inwestycje infrastrukturalne, które zdecydowanie poprawiły jakość życia mieszkańców i usprawniły prowadzenie biznesu. Na korzyść Grudziądza przemawia też jego położenie i dobre skomunikowanie z innymi ważnymi ośrodkami. Samorząd, spółki komunalne oraz lokalni przedsiębiorcy otwarci są na ludzi i innowacje oraz dbają o przestrzeń dla inicjatyw gospodarczych. Także Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, utworzona w 2007 roku, zaowocowała napływem nowych inwestycji z branży przemysłowej i logistycznej. Poza tym grudziądzka lecznica zapewnia wielospecjalistyczną pomoc medyczną chorym z całego regionu.

 • Grudziądz to też kompaktowe, a więc wygodne miasto, w którym nie tracisz czasu na korki i dojazdy. Wśród niespełna stu tysięcy ludzi zawsze jesteś blisko innych. A w Grudziądzu nie brakuje ludzi z ogromną wrażliwością, wyrozumiałością i zrozumieniem dla ludzkiej słabości. W mieście powstaje wiele inicjatyw, które budują społeczeństwo obywatelskie. Mieszkańcy, poprzez swoją aktywność, bezinteresownie pomagają innym, angażują się w upiększanie okolicy i przyczyniają się do poprawy życia grudziądzan.

  Również szeroka gama wydarzeń kulturalnych i bogata oferta rekreacyjna wpływają na atrakcyjność i kuszą przyjezdnych. Grudziądz należy do tych polskich miast, które warto odkryć, pokochać i zostać w nim na dłużej.

 • – Grudziądz to dobre miejsce ze swoją piękną historią i aspiracjami na nowoczesność i komfort. Słowa zawsze jednak pozostaną tylko słowami, dlatego serdecznie Cię zapraszam. Przyjedź, spotkajmy się w Grudziądzu. Porozmawiajmy w pięknym anturażu miasta, w którym Kopernik tłumaczył światu, dlaczego zły pieniądz wypiera ten dobry – zaprasza prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

FRAGMENTY

 • POD CYCEM (…)
  Minutę drogi od mojej szkoły i sąsiadującego Technikum Mechanicznego znajdowała się znana w całym mieście knajpka „Zacisze”. Mało kto pamiętał, jak oficjalnie się nazywała, mimo że szyld dumnie prezentował się na zewnątrz. Natomiast każdy miejscowy, zapytany gdzie jest knajpa „Pod Cycem”, niechybnie wskazałby właściwy kierunek.

  © Zdzisław Brałkowski
  (fragment książki „Młodości szczęśliwa” z cyklu „Zza zasłony czasu”)
 • ULICA TKACKA
  Idę przez ulicę Tkacką z resztkami rozmazanych marzeń na twarzy. Oczy mam zgaszone, słone. Rzeczywistość się zlewa jednym wielkim potopem wspomnień, a ja w akcie desperacji rzucam się do schodów – by uniknąć utonięcia w zapomnieniu.

  Autorka Marta Lewandowska
  CODZIENNOŚĆ, ODKRYWANIE, SAM NA SAM ZE SOBĄ
GRUDZIĄDZ

JARMARK SPICHRZOWY