14 maja Teatr
Grudziądzka Kieszeń Sceniczna – przegląd amatorskich grup teatralnych
godz. 10.00 wstęp wolny
CK Teatr w Grudziądzu już po raz kolejny jest organizatorem przeglądu „Grudziądzka Kieszeń Sceniczna”. Impreza organizowana jest z myślą o amatorskich grupach teatralnych, działających w ośrodkach kultury oraz przy szkołach. Jest przeglądem o zasięgu regionalnym, gdzie młodzi ludzie mają niepowtarzalną okazję zaprezentować swoje spektakle na profesjonalnej scenie teatralnej.
W tym roku Kieszeń Sceniczna odbędzie się w czwartek 14 maja, w następującym harmonogramie:
10.00 – 14.00 część konkursowa
15.00 – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, wstęp jest bezpłatny.
LISTA ZAKWALIFIKOWANYCH GRUP W KONKURSIE „GRUDZIĄDZKA KIESZEŃ SCENICZNA 2026”:
1. Zespół teatralny „Omega bis” – Sp nr 8 w Grudziądzu
2. Koło teatralne w Płużnicy – Zespół szkolno-przedszkolny w Płużnicy
3. Zespół teatralny „Ten-Tego” – NSP w Brukach Unisławskich
4. Zespół teatralny „Za kurtyną” – NSP w Węgrowie
5. Zespół teatralny „Rozwiń Skrzydła” – Sp nr 17 w Grudziądzu
6. Zespół teatralny „Lubie-To” – Dom Kultury w Lubiewie
7. Zespół teatralny „A co tam” – Sp w Lubiewie17 maja Teatr
Koncert Niedzielny
Koncert z piosenkami „Dalidy” w wykonaniu Agnieszki Greinert
Otwarcie wystawy malarstwa Dariusza Syrkowskiego.
godz. 12.00 bilety bilety 30zł (przedsprzedaż), 35zł (w dniu koncertu)
Centrum Kultury w Grudziądzu zaprasza na wyjątkowy koncert poświęcony twórczości jednej z najbardziej fascynujących gwiazd światowej sceny – Dalidy. To propozycja pełna emocji, pięknych melodii i niezwykłych historii ukrytych w jej ponadczasowych piosenkach.
W interpretacji Agnieszki Greinert utwory Dalidy zyskują nową, autorską odsłonę – z polskimi przekładami i świeżymi aranżacjami. W programie znajdą się m.in. takie przeboje jak Parole, Parole, Je suis malade, Salma Ya Salama czy Histoire d’un amour. Nastrojowe ballady przeplatają się z gorącymi rytmami latynoskimi, nutą orientu, tangiem i jazzem, tworząc niezwykle barwną muzyczną opowieść.
Na scenie wystąpią:
Agnieszka Greinert – wokal
Marcin Jagiełło – instrumenty klawiszowe
Tomek Cyranowicz – kontrabas
To koncert dla wszystkich miłośników pięknych piosenek, wielkich emocji i niezwykłej scenicznej atmosfery.
Agnieszka Greinert o projekcie:
Pomysł stworzenia koncertu z piosenkami Artystki narodził się we mnie na wiele lat wcześniej niż przystąpiłam do jego realizacji. Po wielokroć na moich recitalach z piosenkami francuskimi, gdzie śpiewałam m.in. Parole i Gigi l’amoroso słyszałam, ze mam w sobie coś podobnego do Dalidy. Zauważenie to, które przyszło z zewnątrz zainspirowało mnie by głębiej przyjrzeć się Jej twórczości. Słuchając wywiadów z Artystką – niezwykle dynamiczną, różnorodną twórczo, zawsze aktualną muzycznie z dramatycznym życiem osobistym, odkryłam jakie bogactwo emocjonalne i intelektualne kryła w sobie Jej charyzmatyczna Postać z tysiącami pięknych piosenek. Emocjonalne, poruszające historie przeplatające się z lekkimi o radości życia jak i tymi arabskimi z nutą miłości do ziemi ojczystej.
Usiadłam z moim przyjacielem Andrzejem Maculewiczem (tłumaczem i poetą piosenki) i zaczęliśmy pracować nad polskimi przekładami do wybranych przeze mnie utworów : Ave les temps, Je suis malade, Salma Ya Salama … Dbaliśmy by polskie słowa w pełni oddawały to o czym śpiewała Dalida. W tworzeniu programu recitalu skorzystałam również z tych pięknie juz wcześniej przełożonych na polski język jak – Histoire d’un amour – Wojciech Młynarski czy Portofino – Agnieszka Osiecka, czy Parole, Parole – Andrzej Poniedzielski. Do opracowania muzycznego utworów zaprosiłam Pawła Jabłońskiego i Marcina Jagiełło. Każdy utwór dotknięty był moją potrzebą układania dźwięków w taki sposób by tekst stawał się jak najbardziej czytelny. Opowiadałam o swoich pomysłach aranżacyjnych a Paweł i Marcin znający moją wrażliwość muzyczną doskonale trafiali w brzmienia spójne z kolorem emocjonalnym poszczególnych utworów. Moja wieloletnia praca w klasie interpretacji Piosenki w łódzkiej Filmówce i wyuczony zawód aktorki, doświadczenie w teatrach dramatycznych i muzycznych, głęboko wpisują we mnie potrzebę tworzenia czytelnej interpretacji tekstu, również od strony muzycznej w autorskiej odsłonie.
Chciałam też by „Dalidowe” piosenki brzmiały aktualnie. Tak powstał wachlarz brzmień od hinduskich przez popularne style muzyczne, gorące latynoskie rytmy, czy rytmy tangowe po jazzowe aranżacje.
Mam też szczęście pracować z wybitnymi muzykami, którzy oprócz wielkiej kultury muzycznej, wysokich zawodowych kompetencji – są moimi artystycznymi przyjaciółmi. Współtworzenie z nimi dla Państwa jest dla nas zawsze zaszczytem i ucztą!
Zapraszamy !!
W przerwie koncertu odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa Dariusza Syrkowskiego.
Prof. ASP, dr hab. Dariusz Syrkowski urodził się w 1966 r. w Nowym Dworze Gdańskim. Absolwent PWSSP (obecnie ASP) w Gdańsku, dyplom w 1992 roku – na Wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowni prof. Mieczysława Olszewskiego; aneks w zakresie grafiki warsztatowej w pracowni prof. Wiesława Dembskiego. Rok później został zatrudniony w swojej Alma Mater; w 2012 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk pięknych, zaś w 2017 r. został nominowany na Profesora ASP. Obecnie prowadzi Pracownię Malarstwa i Rysunku II st. na ASP w Gdańsku. Działalność wystawienniczą prowadzi od 1990 r., w tym czasie brał udział – w kraju i zagranicą – w ponad 40 wystawach indywidualnych oraz ponad 160 wystawach zbiorowych. Wielokrotnie nagradzany, laureat i zwycięzca konkursów, w tym dwukrotny zwycięzca konkursu GTPS na Gdańską Grafikę Roku (1992, 1997). Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2004, 2010). Aktualnie stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Starogard Gdański.
14 maja Galeria Akcent
Otwarcie wystawy „Dyplomy” absolwentów Liceum Sztuk Plastycznych w Grudziądzu
godz. 18.00 wstęp wolny
Egzamin dyplomowy jest zwieńczeniem pracy uczniów Liceum Plastycznego w Grudziądzu, a zarazem kolejnym etapem w edukacji, nadającym tytuł: zawodowy plastyk. Prace powstały pod okiem nauczycielek: Wioletty Dolewskiej oraz Beaty Garrett.
W tym roku do dyplomu z projektowania graficznego przystąpiło 15 osób. Uczniowie realizowali różnorodne tematy, takie jak plakaty, identyfikacje wizualne firm, plakaty filmowe, projekty czasopism, infografiki, kalendarze oraz interpretacje znaków zodiaku. Wszystkie prace zostały wykonane w programach graficznych, na podstawie wcześniej przygotowanych własnych szkiców i fotografii, co pozwoliło połączyć umiejętności koncepcyjne z technicznymi.
Zdany egzamin i w konsekwencji wystawa to moment, uwieczniający efekt wielomiesięcznej pracy, z wybranej specjalizacji. To bardzo ważny etap w procesie edukacyjnym i rozwojowym młodych ludzi. Prezentowane prace dowodzą ich umiejętności łączenia wiedzy z autorską interpretacją oraz świadomym doborem środków wyrazu.
Polecamy wystawę i zachęcamy do wspierania ich twórczego zapału, a ten wernisaż to kolejny egzamin, miejmy nadzieję już bardzo przyjemny.













