18 czerwca Teatr
Grudziądz Foto – wystawa pokonkursowa, rozstrzygniecie konkursu
godz. 18.00 wstęp wolny
Zapraszamy na wystawę i uroczyste zakończenie konkursu (wręczenie nagród) Grudziądz Foto 2025”. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Życie – człowiek, krajobraz, reportaż”.
W sumie do konkursu prace nadesłało 66 uczestników m.in. z Karkowa, Lublina, Kielc, Tych, Gdańska, Płocka, Torunia, Bydgoszczy i oczywiście z Grudziądza. W sumie do części konkursowej nadesłano 630 prac, zatem jak nie trudno się domyślić wybrać zwycięzców nie było łatwo.
Nagrody i wyróżnienia przyznano w następujących kategoriach:
Ze względu na wysoki poziom nadesłanych prac przyznano nagrody:
* Grand Prix,
* fotografii artystycznej,
* komórkowej,
* reportażu,
* a także w kategorii: człowiek, krajobraz.
Jury obradowało w składzie:
Joanna Zasada, Piotr Bilski, Piotr Litwic, Piotr Sawistowski, Maciej Kastner, Jakub Stajszczak, Karol Otto,.
Wyniki konkursu objęte są tajemnicą – rozstrzygnięcie z wystawą pokonkursową zaplanowano 18 czerwca o godz. 18.00
O konkursie:
„Grudziądz Foto 2025” to konkurs z wieloletnią tradycją (28 lat), któremu od początku towarzyszyła idea promocji miasta, jego mieszkańców oraz wydarzeń związanych z Grudziądzem. Każda kolejna edycja kusiła nie tylko ciekawymi nagrodami, ale też dawała możliwość konfrontacji dla fotografujących tak profesjonalnie jak i amatorsko. Jednym z ważniejszych punktów regulaminu był fakt, że konkursowe fotografie zgłaszań mogli obok zawodowców także amatorzy i pasjonaci. Przez konkurs przewinęła się niezliczona liczba fotografii i kadrów, gdzie miasto i jego mieszkańców oglądać mogliśmy w różnych odsłonach. Zawsze ważnym punktem konkursowym było uwrażliwianie na piękno i promowanie fotografii jako sztuki.
W tym roku już po raz trzeci konkurs ma charakter ogólnopolski, jedno się nie zmienia nadal kierowany jest do wszystkich zainteresowanych fotografią bez względu na wiek, zawód i dotychczasowe doświadczenie.
22 czerwca Dziedziniec Ratusza
Grudziądzkie Chóry na 100.lecie Chóru Męskiego Echo
Msza C-dur Koronacyjna Mozarta
godz. 18.00 wstęp wolny
Tradycją jest, że na zakończenie obchodów Dni Grudziądzu na Dziedzińcu Ratusza odbywają się koncerty, które są nie tylko ciekawą propozycją muzyczną, ale także swoistego rodzaju wydarzeniem kulturalnym. Zatem kontynuując „dobre tradycje”, zapraszamy na wydarzenie bez precedensu, którym będzie występ grudziądzkich chórzystów na 100.lecie Chóru Męskiego Echo
W tym roku, niezwykle zasłużony dla Kultury Polskiej, grudziądzki Chór Męski Echo świętuje 100.lecia powstania i artystycznej działalności. W związku z tym wydarzeniem prof. Anna Janosz (dyrygent Chóru Echo w latach 1985-1992), zwróciła się do grudziądzkich chórzystów oraz swoich byłych chórzystów, z propozycją uhonorowania zasłużonego Jubilata wspólnym koncertem. Pomysł został przyjęty z entuzjazmem i już od kilku dobrych miesięcy trwają próby, przesłuchania, ogólnie rzecz ujmując trwa intensywna praca, przed tym ważnym i niełatwym wyzwaniem.
Kulminacją wielomiesięcznych działań, będzie koncert Mszy C- dur Koronacyjnej Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu grudziądzkich chórów. Starsi i młodsi, aktualni i byli chórzyści staną ramię w ramię, aby wystąpić w tym przedsięwzięciu, pod dyrekcją prof. Anny Janosz. Dyrygentki, która przez wiele lat, wielu z nich zarażała miłością do pieśni chóralnej. Fakt, że w Grudziądzu jest tak wiele chórów, że ta twórczość jest tu tak lubiana ma m.in. swój początek właśnie we współpracy Anny Janosz i Chóru Echo. Młoda początkująca wówczas dyrygentka i chór męski, to był duet, w którym wiele lat temu „zaiskrzyło”. Nie ma zatem wątpliwości, że koncert na który zapraszamy będzie pięknym „ukoronowaniem” grudziądzkiej chóralnej pasji.
Wystąpią:
Barbara Tritt – sopran
Karol Bartosiński – kontratenor
Krzysztof Zimny – tenor
Krzysztof Wojtecki – bas
Grudziądzkie chóry:
Chór Męski Echo,
Alla Camera
The G Singers
Zespół Wokalny Afterview
Orkiestra Symfoników Bydgoskich
Koncert pod dyrekcją prof. Anny Janosz