„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania i cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę (…)” !!!
Tak głosi Ustawa z 1997 roku o Ochronie Praw Zwierząt. Ustawa nowelizowana wielokrotnie w późniejszych latach.
22 maja to Ogólnopolski Dzień Praw Zwierząt dzień, który przypomina nam jak ważna jest uchwalona przez Sejm RP ustawa z 1997 roku. Ustawa była pierwszym takim aktem prawnym w Polsce, który regulował traktowanie zwierząt domowych przez człowieka, wykorzystywanie zwierząt w gospodarstwach rolnych, do celów rozrywkowych czy badań laboratoryjnych oraz trzymanie w ogrodach zoologicznych. Późniejsze nowelizacje ustawy wprowadziły zwiększenia kar za znęcanie się nad zwierzętami, za złe traktowanie, za zadawanie im bólu czy trzymanie na uwięzi w sposób niehumanitarny.
To my, ludzie, jako istota inteligenta i myśląca jesteśmy odpowiedzialni za dbanie, utrzymywanie i opiekę nad zwierzętami. Nikt nie ma prawa zadawać cierpienia i bólu zwierzęciu. Ono myśli, czuje, odczuwa takie same emocje jak my, ludzie. Różnimy się tym, że człowiek ma możliwość powiedzieć, wykrzyczeć, że coś go boli. Zwierzę nie ma takiej możliwości. Zwierzęta również odczuwają strach, lęk i wszelkie emocje związane z istnieniem. Prawa zwierząt powinny być uszanowane tak, jak to się dzieje w stosunku do ludzi. Każde zwierzę zasługuje na szacunek.
„Żadne zwierzę nie popełnia okrucieństw – to wyłączna cecha tych, co posiadają zmysł moralny. Kiedy zwierzę zadaje ból, robi to nieświadomie, bez złych intencji, bez poczucia, że wyrządza zło, gdyż zło dla niego nie istnieje. Nie zadaje też bólu dla przyjemności – tylko człowiek to czyni” … tak pisze Mark Twain w „Tajemniczym przybyszu” i ja podpisuję się pod tymi słowami.
Zwierzęta, pomimo swoich praw nadal są traktowane w sposób okrutny przez człowieka. Pomimo apeli i różnego rodzaju kampanii, to człowiek jest tą istotą, która przyczynia się do sprawiania i zadawania mu bólu, cierpienia. Przykładem choćby są schroniska dla zwierząt. Tu ból i cierpienie wypisane jest na pyszczkach psów i kotów. Spora część społeczeństwa nadal uważa, że „pies, to tylko pies”, a”kot, to tylko kot”. Wielokrotnie zwierzęta są porzucane w lesie, przywiązywane do drzew, wyganianie z domów czy maltretowane. Nie pozwólmy na to. To my, ludzie, odpowiedzialni jesteśmy za tę krzywdę. One nas nie poproszą o pomoc, nie obronią się same ani nie poskarżą. Posiadanie zwierzęcia to ogromna odpowiedzialność, która na nas spoczywa. Nie wystarczy „posiadać” zwierzę …należy o nie dbać, szanować i opiekować się nim. Nie traktujmy ich przedmiotowo. Jeśli widzisz krzywdę bądź przemoc wobec zwierząt – nie bądź obojętny. REAGUJ !!! One też chcą żyć, być szanowane i kochane.
Grudziądz Miasto Otwarte – z nami jesteś na bieżąco. Co ? Gdzie? Kiedy ? w Grudziądzu … i nie ominie Cię żadne wydarzenie.