Dnia 22 marca 2025 roku w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im Mikołaja Kopernika w Grudziądzu odbyła się ceremonia ogłoszenia wyników 51. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomiczno-Astronautycznego im. prof. Roberta Głębockiego (OMSA).
OMSA to jeden z najważniejszych, po Olimpiadzie Astronomicznej, konkursów astronomicznych dla uczniów w Polsce. Polega na przygotowaniu przez ucznia pracy obserwacyjnej, doświadczalnej lub teoretycznej na dowolny temat z astronomii lub szerzej – badań kosmosu. Przygotowane prace prezentowane są w postaci 15-minutowego referatu. W konkursie mogą brać uczniowie szkół średnich oraz uczniowie ósmych klas szkół podstawowych.
Wydarzeniu patronował Piotr Całbecki – Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Maciej Glamowski – Prezydent Grudziądza oraz Hevelianum. Konkurs wspierany jest od wielu lat przez takie organizacje jak: Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Fundacja Astronomii Polskiej i inne. Współorganizatorami 51. OMSA były następujące instytucje: Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK oraz Kujawsko Pomorskie Centrum Edukacji i Innowacji w Toruniu.
Komisja konkursowa, w skład której weszli przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA) oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników
Astronomii (PTMA) wyłoniła 9 laureatów z całego kraju. W konkursie wzięło udział 14 województw. W każdym województwie wybrano do trzech najlepszych prezentacji astronomicznych, które w większości przypadków były autorskimi projektami badawczymi młodych prelegentów.
Zostały one zaprezentowane na 51. Finale OMSA w Grudziądzu (20-22.03.2025).
Jury konkursu zdecydowało o przyznaniu dwóch równorzędnych pierwszych miejsc.
Zwycięzcami 51. OMSA zostali:
( I-miejsce ex aequo )
– Emil Pająk z V LO Z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gliwicach, referat pt. „Bezkontaktowy transport na Księżycu”,
– Krzysztof Zieliński z I LO w Kołobrzegu, który wygłosił referat pt. „Odkrycie, obserwacje, analiza i klasyfikacja gwiazdy zmiennej ZKRA-V1”.
Miejsce drugie również przyznano ex aequo:
( II-miejsce ex aequo )
– Marta Czupajło z LO w Radziejowie za referat pt. „Zrozumieć Gwiazdy. Amatorskie badania typów widmowych gwiazd z użyciem Sheliak Star Analyser 200”,
– Lilianna Kromka z III LO im. Jana Kochanowskiego w Krakowie za pracę pt. „Poszukiwania śladów wtórnych cząstek promieniowania kosmicznego – eksperymenty balonowe”.
Trzecią nagrodę ( III-miejsce ) zdobyła Natalia Dobrowolska z XII LO im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie prezentując pracę pt. „Galaktyki i ich typy morfologicznych w obiektywach teleskopów kosmicznych”.
Przyznano też dwa równorzędne wyróżnienia:
– Patrycja Grzybowska i Milena Jędrzejczak z I LO im. Jana Kasprowicza z Oddziałami Dwujęzycznymi w Inowrocławiu (tytuł referatu: „Plan awaryjny Ziemi. Czy Marsa da się zazielenić?”),
– Olivia Kwaśny i Katarzyna Pyka z II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej (tytuł referatu: „Fazy Księżyca a rytm biologiczny człowieka – dlaczego podczas pełni źle śpimy?”).
Wszyscy laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci aż pięciu teleskopów, czterech lornetek, książek, prenumerat czasopisma „Urania – Postępy Astronomii” i innych.
Znany jest już termin następnej edycji konkursu. Finał 46.OMSA odbędzie się w dniach 19-21 marca 2026 roku w Grudziądzu.
Wszystkie prelekcje znajdują się na stronie: www.youtube.com/planetarium2000
– Sesja 1 oraz 2 – https://youtube.com/live/LyLF8a3jnvs ,
– Sesja 3 – https://youtube.com/live/-lLvfbE5cVw ,
– Ogłoszenie wyników – https://youtube.com/live/g1Usx4khK4g .
Strona domowa konkursu OMSA:
www.planetarium.grudziadz.pl/omsa