W czwartek, 20 marca, o godzinie 12.00 odbędzie się uroczystość upamiętniająca 160. rocznicę urodzin Wiktora Kulerskiego – polskiego działacza społeczno-politycznego, założyciela i wydawcy „Gazety Grudziądzkiej”.
Wiktor Kulerski urodził się w 1865 roku w Grucie pod Grudziądzem. Jego matka była Niemką, a ojciec zgermanizowanym Polakiem wywodzącym się z rodziny chłopskiej. Świadomość narodową Wiktor Kulerski zawdzięczał matce i polskiemu nauczycielowi. Początkowo uczęszczał do pruskich szkół w Radzyniu Chełmińskim i Lubawie, następnie do Królewskiego Katolickiego Seminarium Nauczycielskiego w Grudziądzu, skąd w 1883 roku został wydalony za udział w obchodach 200. rocznicy odsieczy wiedeńskiej. Nauczycielem ostatecznie został w 1887 roku, jednak z czasem porzucił ten zawód z uwagi na przeszkody doznawane ze strony władz pruskich. Po ślubie, na początku lat 90. XIX wieku, założył w Sopocie pensjonat „Dom Polski”.
W październiku 1894 roku ukazał się pierwszy numer „Gazety Grudziądzkiej”, z czasem największego polskojęzycznego wydawnictwa na świecie. Prowadzone przez Kulerskiego zakłady graficzne wydawały też liczne książki, czasopisma i druki okolicznościowe. Otwarcie propolska postawa Kulerskiego zawiodła go do parlamentu Rzeszy Niemieckiej, gdzie w latach 1903–1911 pozostawał rzecznikiem polskich interesów jako poseł. Jeszcze przed I wojną światową Wiktor Kulerski zamieszkał w Owczarkach pod Grudziądzem, a w Tuszewie wybudował nowoczesne zakłady graficzne. W tamtym czasie był też aktywny politycznie.
W 1912 roku założył Katolicko-Polską Partię Ludową, która głosiła hasła solidarności narodowej i emancypacji politycznej oraz obrony praw ludności polskiej pod panowaniem pruskim. Prócz tego Kulerski działał też w polskich organizacjach, tworzył sieci towarzystw ludowych oraz współorganizował gniazda „Sokoła”. Aktywnie propagował polską kulturę, tradycję i historię. Podczas I wojny światowej prowadził działania na rzecz odbudowy państwowości polskiej. Opowiadał się za taktyczną współpracą z państwami centralnymi, a po klęsce Niemiec stanął na czele grudziądzkiej Rady Ludowej. Został też przedstawicielem rządu polskiego w Międzynarodowej Komisji Granicznej, której zadaniem było wyznaczenie północno-zachodnich granic Rzeczypospolitej.
Opowiadał się za Polską silną gospodarczo, funkcjonującą w oparciu o zasady pluralizmu politycznego, nade wszystko wolności słowa i chrześcijańskich tradycji.
Wiktor Kulerski zmarł nagle w swoim domu w Owczarkach 18 września 1935 roku. Został pochowany na cmentarzu katolickim w Grudziądzu. Dzień jego pogrzebu był w Grudziądzu dniem żałoby, a ceremonii towarzyszyła wielotysięczna manifestacja patriotyczna.
Program obchodów 160. rocznicy urodzin Wiktora Kulerskiego: