Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Muzeum zaprasza na swoje liczne wydarzenia

W nadchodzącą niedzielę, 16 marca, zakończymy prezentację wystawy „Przed balem. Rzecz o rzeczach”. Z tej okazji w piątek, 14 marca 2025 r., godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie „Po karnawale – czas na gorzkie żale” – oprowadzanie kuratorskie w ramach finisażu wystawy „Przed balem. Rzecz o rzeczach”. W trakcie oprowadzania po wystawie „Przed balem” wspólnie z kuratorem ekspozycji – Mateuszem Promińskim, przyjrzymy się wyjątkowym przedmiotom, licznie zgromadzonym na wystawie, które służyły zachowaniu higieny i estetycznego wyglądu, jak i służyły celebracji spotkań towarzyskich. Wysłuchamy także wielu interesujących opowieści, które z pewnością wprowadzą w beztroski klimat lat 20. i 30. minionego stulecia.
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny.

Ponadto w marcu:

Czwartek, 20 marca 2025, godz. 17.00 / Muzeum Handlu Wiślanego, ul. Spichrzowa 33-35
promocja publikacji „Marta. Godna zaufania doradczyni w sztuce kulinarnej i w wielu innych dziedzinach gospodarstwa domowego”.

Spotkanie z tłumaczkami i redaktorkami książki autorstwa Minny Hooff „Marta…” – dr Anną Mikołajewską, dr Martą Sikorską i dr Katarzyną Szczerbowską-Prusevicius z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – będzie tym bardziej niezwykłym, że ta kulinarno-historyczna książka została wydana w 1866 roku na terenach dzisiejszego Grudziądza.
Na spotkanie obowiązują bezpłatne wejściówki, które od 6 marca można odbierać w kasach Muzeum.
Książka „Marta…” dostępna jest w sprzedaży w sklepach Muzeum; książkę będzie można zakupić także podczas spotkania autorskiego.


Piątek, 28 marca 2025, godz. 17.00 / Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
Otwarcie wystawy „Grudziądz 1945. Gdy umilkły działa…”

80 lat temu Grudziądz doświadczył jednej z największych tragedii w swojej historii. Trwające od końca stycznia 1945 roku działania wojenne przemieniły miasto, szczycące się przed wojną mianem jednego z piękniejszych i najbardziej zielonych miast Pomorza, w zgliszcza. Ekspozycja, na którą mamy zaszczyt Państwa zaprosić, poprzez umieszczone na niej fotografie i eksponaty, przedstawia ogrom zniszczeń i przybliża realia czasów, w których przyszło żyć ówczesnym mieszkańcom Grudziądza. Wystawa ta jest nie tylko przypomnieniem o przeszłości i trudzie odbudowy naszego miasta, ale także refleksją nad współczesnością i determinacją ludzkiej woli do przetrwania pomimo przeciwieństw.

W marcowe wtorki zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych oraz uczniów klas 7. i 8. szkół podstawowych na wyjątkową lekcję w przestrzeni wystawy „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”. Podczas lekcji muzealnej uczestnicy zwiedzają wystawę, aby w dalszej części spotkania wypełnić karty pracy i omówić wyniki pracy razem z edukatorem. Materiały, na których opierają się warsztaty, zostały przygotowane przez United States Holocaust Memorial Museum.

•    cennik: lekcja bezpłatna;
•    zapisy: tel. 56 46 590 63 w. 62.

Wystawa „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” opowiada o postawach, które wobec masowej eksterminacji ludności żydowskiej przyjęli mieszkańcy Europy. Poddaje analizie niektóre z kluczowych pytań dotyczących Holokaustu. Dlaczego był on możliwy? Co sprawiło, że oprócz bezspornej i fundamentalnej roli Adolfa Hitlera i innych przywódców partii nazistowskiej, tak wielu zwykłych ludzi w całej Europie popierało zbrodnie nazistów lub milczało? A co kierowało tymi, którzy nie wykorzystywali okazji i nie ulegali pokusie zdrady bliźnich, pokazując, że nawet w nadzwyczajnie trudnych czasach istnieje alternatywa dla współudziału w złych czynach? Wystawa nabiera obecnie dodatkowego znaczenia. W obliczu toczącej się w Ukrainie wojny ważne stają się pytania o zachowania, postawy i wybory zwykłych ludzi dziś.

Natomiast na jeden z kwietniowych wtorków zaplanowaliśmy program spotkań z etnografem, Łukaszem Ciemińskim, który opowie o tradycjach wielkopostnych i wielkanocnych w polskiej kulturze ludowej – grupy zorganizowane prosimy o wcześniejsze zgłoszenia!

Wtorek, 15 kwietnia 2025, godz. 10.00 i 12.00 / Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
godz. 10.00: klasy 0-4
godz. 12.00: klasy 5-8 i szkoły średnie
zapisy: 56 46 590 63 w. 18
cennik: 7,00 zł
„Jedzie Jezus, jedzie, weźmie żur i śledzie…” – lekcja muzealna poświęcona tradycjom wielkopostnym i wielkanocnym w polskiej kulturze ludowej.
To opowieść o srogości Wielkiego Postu przejawiającej się w sposobie żywienia na dawnych polskich wsiach, o zwyczajach właściwych ziemi chełmińskiej i innych regionów etnograficznych oraz o eksplozji powszechnej radości, którą przynosił wielkanocny poranek. O Palmowym Jezusie, Bożych Ranach, kroszonkach, pisankach, wyklejankach i Dyngusowym Kogutku opowie kustosz działu etnografii – Łukasz Ciemiński.

Wtorek, 15 kwietnia 2025, godz. 17.00 / Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5 / cennik: 7,00 zł
„Tu jest obrazków sto i dwadzieścia i jeden” – Męka Chrystusa w miniaturach Rozmyślań Dominikańskich
Wielki Tydzień od wieków był w kulturze, duchowości i liturgii czasem szczególnym, w którym uwaga koncentrowała się na Pasji Chrystusa. Rozmaite dzieła sztuki pobudzać miały do współuczestniczenia w wydarzeniu zbawczym – znosząc granice czasu i przestrzeni. Niejednokrotnie obraz łączył się ze słowem, by jeszcze bardziej oddziaływać na widza. Doskonałym tego przykładem są pochodzące z XVI wieku „Rozmyślania Dominikańskie”, które opisując z całą brutalnością fizyczne i duchowe cierpienia Jezusa, także te nie wzmiankowane w kanonicznych tekstach, sprawiały, że pobożny czytelnik stawał się naocznym świadkiem wielkotygodniowych wydarzeń. W podróż po kartach tej wyjątkowej księgi ozdobionej malowanymi miniaturami obrazującymi poszczególne etapy Męki Pańskiej udamy się wraz z Łukaszem Ciemińskim – historykiem sztuki i etnografem, który pokaże jak wiele motywów zaczerpniętych z „Rozmyślań” przeniknęło do kultury ludowej i zbiorowej wyobraźni. Malarsko-literacką narrację ubogaci śpiew dawnych pieśni pasyjnych, w których wciąż wybrzmiewa przerażenie: „któż opłakać godnie może, za nas grzesznych śmierć Twą, Boże”!

 

Poznajmy się!

Tym chemy Cię zainteresować

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

WIOSNA – pora roku, w której przyroda budzi się z zimowego snu.
21 marca 2025
Dzień Wagarowicza: Tradycja Wypoczynku, Wyraz Buntu w Pierwszy Dzień Wiosny?
21 marca 2025
Zakończenie akcji rocznego wymiaru podatków lokalnych na 2025 rok w Grudziądzu
20 marca 2025
Grudziądzki szpital wpisany do programu „Szpitale przyjazne wojsku”
20 marca 2025
W magicznym ogrodzie Pod Olszynami – Przedwiośnie
20 marca 2025
„Szafiarz” Grzegorz Brudnik – recenzja
20 marca 2025