Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Zapraszamy na wystawę „Art Brut” w Klubie Akcent!

Zapraszamy do galerii Klubu Akcent na wystawę “Art Brut” na której swoje prace wystawili trzej twórcy – Albert Piotrowski-Pawlikowski, Jakub Łukasz Syrkowski oraz Piotr Kamiński.

Wystawa to spotkanie trzech światów, których wizje są bardzo odmienne a jednak wiele je łączy.

Jaka jest sztuka Art Brut gości Akcentu?

Tym co łączy obrazy twórców jest niewątpliwie ekspresja, a jak sami wspominają – sztuka jest dla nich sposobem na uwalnianie emocji i wyrażanie ich. Można nawet stwierdzić, że jest pewnego rodzaju formą terapii. Jak mówią – myślą podobnie, jest im blisko do wielu tematów związanych ze sztuką. W ich obrazach widać emocjonalność w użyciu kolorów i form. Występuje zdeformowana ludzka postać – pojawiają się twarze, maski, oczy, które zdają się mieć znaczenie symboliczne. Jest im blisko do nurtów art brut, neo-ekspresjonizmu i sztuki naiwnej – prace wydają się spontaniczne, intuicyjne, pozbawione akademickiej sztywności. “Całe życie zawarte jest w tej twórczości. Prace nie zawsze są piękne, często objęte lękiem, pewną deformacją natury ludzkiej, jednak oddają pełną falę ekspresji. Jest w nich związek ze sztuką, światem, z człowiekiem, z naturą przemijającą” – wspomina Piotr Kamiński.

Piotr Kamiński od 2021 roku uczestniczy w zajęciach sekcji plastycznej w Centrum Rehabilitacji im. ks. Biskupa Jana Chrapka w Grudziądzu. W latach 2022 i 2023 otrzymał kolejno II i I nagrodę w Ogólnopolskim Przeglądzie OPTAN. Piotr tworzy bardzo osobiste, emocjonalne i ekspresyjne prace, odwzorowujące jego wewnętrzny świat. Działa intensywnością detali i rozbudowaną symboliką, jego organiczne formy, liczne oczy wciągają w labirynt linii.

Jakub Łukasz Syrkowski studiował malarstwo i scenografię na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz fotografią. Realizuje filmy dokumentalne i eksperymentalne, jest również autorem scenografii do kilkunastu filmów i spektakli teatralnych. W obrazach Jakuba prostota i surowość formy odgrywają kluczową rolę. Ekspresjonistyczne kompozycje, gdzie deformacja postaci i mocne kontrasty emocjonalnie angażują odbiorcę.

Albert Piotrwski – Pawlikowski jest absolwentem Liceum Plastycznego w Gdyni, a obecnie studiuje na IV roku na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w pracowni litografii. Uczestniczy w wystawach zbiorowych, działaniach artystycznych oraz konkursach. W 2022 roku otrzymał nagrodę specjalną w I Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa im. Krzysztofa Grzesiaka w Lęborku. U tego twórcy znajdziemy się w często geometrycznej przestrzeni będącej polem eksperymentu koloru i kształtu. Niektóre elementy wydają się być bardziej symboliczne niż realistyczne, co otwiera pole do interpretacji emocjonalnej i psychologicznej.

Tytuł „Art Brut” – zaproponowany przez Jakuba Syrkowskiego wiele mówi nam o wystawie. Powszechnie „Art Brut” jest określone m.in. jako „sztuka marginesu”, „bez okrzesania”, „prymitywna, instynktowna” “pochodząca ze stanu dzikiego” – czyli jako forma tworzenia nieprofesjonalnego i spontanicznego, często przez osoby niewykształcone artystycznie lub dotknięte chorobą psychiczną. Jakub Syrkowski będąc jeszcze w liceum pracował jako wolontariusz w galerii sztuki Art Brut w Płocku. Tam poznawał sztukę, którą można nazwać dziką nieokrzesaną, ekspresyjną i surową, która już wtedy wywarła na nim wrażenie. Po latach sam zrealizował film o tytule “Nikifory” – o osobach niepełnosprawnych, dla których sztuka jest pewnym rodzajem terapii.

Artyści w swojej twórczości pozostawiają nam dużo miejsca na interpretację i indywidualny odbiór. Zachęcamy do osobistej “rozmowy” z obrazami. Dzięki naszej relacji wszyscy możemy zobaczyć całkiem sporą jej część wystawy, jednak zachęcamy do osobistego udania się do galerii w Klubie Akcent, ponieważ tylko obcowanie z dziełem w naturalnej skali i przestrzeni pozwala na pełen przekaz i odbiór sztuki.

 

 

REDAKTOR | ARTYSTA

MATEUSZ PAWLIK

Banalne kreski – niebanalne ich połączenie. Las Kresek odkrywa nasze zakątki od Nowa a my razem z Nim. Zdecydowanie pozytywny człowiek i pozytywne spojrzenie!

Dziękujemy za przeczytanie artykułu

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

WIOSNA – pora roku, w której przyroda budzi się z zimowego snu.
21 marca 2025
Dzień Wagarowicza: Tradycja Wypoczynku, Wyraz Buntu w Pierwszy Dzień Wiosny?
21 marca 2025
Zakończenie akcji rocznego wymiaru podatków lokalnych na 2025 rok w Grudziądzu
20 marca 2025
Grudziądzki szpital wpisany do programu „Szpitale przyjazne wojsku”
20 marca 2025
W magicznym ogrodzie Pod Olszynami – Przedwiośnie
20 marca 2025
„Szafiarz” Grzegorz Brudnik – recenzja
20 marca 2025