Informujemy o uroczystym otwarciu wystawy „Connecting Europe through Art / Łączymy Europę poprzez sztukę” w Spichlerzu nr 17 Muzeum, która odbędzie się w piątek (14 lutego) o godz. 11:00.
Wystawa jest efektem współpracy miast partnerskich w ramach międzynarodowego projektu rozpoczętego w 2024 r., mającego na celu artystyczną integrację i wymianę kulturową poprzez sztukę.
Uroczystość jest otwarta dla wszystkich mieszkańców oraz przedstawicieli mediów.
Z naszego miasta do wystawy mobilnej wybrane zostały dzieła 8 artystów:
- Hanna Kowalska – „Sztuka Europy”;
- Justyna Jankiewicz – „Kosmos Europy”;
- Piotr Kamiński – „Mój świat”;
- Lilianna Gust – „Wszyscy jesteśmy razem”;
- Julian Paczkowski – „Łączymy Europę”
- Mateusz Maksymilian Pawlik – „Połączenie”
- Klara Stolp – „Sztuka łączy”
- Józef Mrotek – „Czysta zielona Europa”
Wyróżnione prace wraz z opisem autorów – Grudziądz
Trzech pierwszych artystów reprezentuje pracownię Pani Magdaleny Klimkiewicz z Centrum bpa Chrapka w Grudziądzu.
Lilianna Gust – jest podopieczną Marianny Gitner-Sawistowskiej z pracowni w CK TEATR.
Pozostali artyści –zgłosili się do konkursu indywidualnie.
Następnym przystankiem wystawy będzie niemieckie Gütersloh (wystawa w dniach 06.09 – 26.10.2025 w Galerii Serpil-Neuhaus-Galerie).
Z Niemiec wystawa pojedzie do Francji, gdzie w Châteauroux, będzie można ją zobaczyć od stycznia do marca 2026 r. A następnie, w II poł. 2026 r. odwiedzi Broxtowe (Wielka Brytania), piąte miasto projektu C-City.
Finał wystawy 25 dzieł artystów planowany jest w siedzibie instytucji europejskich w Brukseli (prawdop. Komitet Regionów) w II poł. 2026 r.
Connecting Europe through Art / Łączymy Europę poprzez sztukę
Bez względu na to, jak duża dzieli nas odległość, jak bardzo położenie geograficzne kształtuje naszą tożsamość kulturową – zawsze łączy nas jedna rzecz: język sztuki.
Za sprawą zapoczątkowanego w 2024 r. międzynarodowego projektu „Connecting Europe through Art / Łączymy Europę poprzez sztukę” postanowiliśmy dać mieszkańcom C-Cities* możliwość artystycznej realizacji i udostępnić platformę do ekspozycji sztuki amatorskiej. Na ogłoszony we wrześniu 2024 r. nabór odpowiedzieli artyści z pięciu partnerskich miast. Wszystkie nadesłane prace możecie obejrzeć na stronie: https://www.c-city.eu/en/amateur-art-project-en/
Spośród nich międzynarodowe jury wyłoniło 25 obiektów, które rozpoczęły swoją podróż po Europie. Ich pierwsza prezentacja miała miejsce w Falun (Szwecja, 24.11.-18.12.2024). Grudziądz jest drugim przystankiem, a w kolejnych miesiącach prace zostaną wyeksponowane w Gütersloh (Niemcy), Châteauroux (Francja) i Broxtowe (Wielka Brytania). Nadesłane prace zostały wykonane różnymi technikami artystycznymi, przez twórców-amatorów reprezentujących różne grupy wiekowe – jedynym ograniczeniem był format prac umożliwiający ich swobodny transport. Zapraszamy do podróży w świat sztuki europejskiej!
———————————-
*Międzynarodowy projekt kulturalny „C-City – Europa jest tuż obok” ma na celu realizację kreatywnych pomysłów i tworzenie europejskiej sieci. Grupę C-Cities stanowi pięć współpracujących ze sobą miast: Gütersloh (Niemcy), Châteauroux (Francja), Broxtowe (Wielka Brytania), Falun (Szwecja) i Grudziądz (Polska). Współpraca odbywa się poprzez wymianę muzyczną i artystyczną oraz wspólne projekty, coroczne konferencje, warsztaty, spotkania, wykłady, platformy komunikacji cyfrowej, osobiste zaangażowanie, wolontariat i synchronizację wyników pracy.