z radością informujemy, że w Grudziądzu odbędzie się XVII KONFERENCJA POLSKIEGO MUZEALNICTWA MORSKIEGO I RZECZNEGO „NA FALI ZMIAN”.
Konferencja odbędzie się w dniach 4-5 czerwca 2025 r., natomiast dn. 6 czerwca – jako impreza towarzysząca – planowana jest wycieczka terenowa.
Organizatorem konferencji jest Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu wraz z oddziałem Muzeum Handlu Wiślanego FLIS, wspierane przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
Chcielibyśmy, aby konferencja w Grudziądzu stała się okazją do dyskusji na temat konsekwencji przyjęcia w 2022 r. przez Zgromadzenie Generalne ICOM nowej definicji muzeum:
Muzeum jest trwałą instytucją służącą społeczeństwu, nie nastawioną na osiąganie zysku, która zajmuje się badaniem, gromadzeniem, konserwacją, interpretacją oraz prezentacją materialnego i niematerialnego dziedzictwa. Otwarte dla wszystkich, powszechnie dostępne i niewykluczające, muzea promują różnorodność i zrównoważony rozwój. Swoją działalność i sposoby komunikowania opierają na zasadach etyki, profesjonalnej rzetelności i społecznej partycypacji. Oferują zróżnicowane doświadczenia służące edukowaniu, rozrywce, refleksji i dzieleniu się wiedzą. [Tłumaczenie z języka angielskiego: Jarosław Suchan, źródło: https://icom-poland.mini.icom.museum/nowa-definicja-muzeum/]
Zmiany w muzealnictwie wynikają nie tylko z rozwiązań formalnych, ale również z ogólnoświatowych trendów i lokalnych doświadczeń. Nowa definicja podkreśla rolę muzeów jako instytucji zaangażowanych społecznie, aktywnie korespondujących z odwiedzającymi. W kontekście muzealnictwa morskiego i rzecznego oznacza to potrzebę integracji tematów związanych z ochroną środowiska wodnego, edukacją ekologiczną i klimatyczną oraz budowaniem świadomości znaczenia dziedzictwa wodnego dla przyszłych pokoleń. Warto zastanowić się, jak nowe podejście wpływa na organizację i programy muzeów w Polsce, szczególnie tych związanych z historią Wisły i żeglugi.
Konferencja w Grudziądzu odbędzie się w Muzeum Handlu Wiślanego FLIS – najmłodszym oddziale Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi, otwartym w 2022 r. Będzie to więc znakomita okazja do poznania kolejnej instytucji związanej z ochroną i promocją dziedzictwa wiślanego. Jak zwykle pragniemy również, aby konferencja stała się okazją do: podsumowania działań polskiego muzealnictwa morskiego i rzecznego w latach 2023-2025, zaprezentowania zamierzeń, planów rozwojowych na najbliższą przyszłość (wystawy stałe i czasowe, prace badawcze, publikacje, konserwacja, programy edukacyjne, projekty międzynarodowe etc.), prezentacji doświadczeń płynących ze współpracy między muzeami a organizacjami i środowiskami społecznymi kultywującymi materialne i niematerialne dziedzictwo morskie i rzeczne, zacieśnienia bezpośredniej współpracy pomiędzy muzeami i innymi instytucjami w zakresie ochrony nadrzecznego i morskiego dziedzictwa kulturowego i technicznego na obszarze Polski.
Termin konferencji: 4-5 czerwca 2025 r.
Miejsce: Grudziądz
6 czerwca 2025 r. wycieczka terenowa
Zgłoszenia:
Zgłoszenia udziału oraz propozycje wystąpień wraz ze streszczeniem do 1 strony tekstu (referaty do 20 minut, komunikaty do 10 minut) prosimy nadsyłać w terminie do 28 lutego 2025 r.
Szczegółowy program, koszty uczestnictwa / opłata konferencyjna, informacje o hotelach etc. podane zostaną w następnym komunikacie.
Wszelkie informacje znajdują się na stronach internetowych:
www.nmm.pl
muzeum.grudziadz.pl
Serdecznie zapraszamy do udziału w Konferencji
Wioletta Pacuszka, Dyrektor Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
Szymon Kulas, p.o. Dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Zgłoszenia i pytania prosimy kierować do sekretariatu Konferencji:
- Paweł Urbanowski, Muzeum Handlu Wiślanego FLIS
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
ul. Wodna 3/5
86-300 Grudziądz
e-mail: kierownik.mhw@muzeum.grudziadz.pl
tel. 56 465 90 63, wew. 64
- Jadwiga Klim, Dział Historii Żeglugi Śródlądowej
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
ul. Ołowianka 9-13
80-751 Gdańsk
e-mail: j.klim@nmm.pl
tel. 58 301 86 11, wew. 414
Zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych oraz uczniów klas 7. i 8. szkół podstawowych na wyjątkową lekcję w przestrzeni wystawy „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”. Podczas lekcji muzealnej uczestnicy zwiedzają wystawę, aby w dalszej części spotkania wypełnić karty pracy i omówić wyniki pracy razem z edukatorem. Materiały, na których opierają się warsztaty, zostały przygotowane przez United States Holocaust Memorial Museum.
- miejsce: sala Muzeum przy ulicy Spichrzowej 11;
- termin: każdy wtorek marca 2025 (4., 11., 18., 25. marca) w godzinach otwarcia Muzeum (od 10.00 do 16,00; ostatnia lekcja o godzinie 15.00) po uprzednim uzgodnieniu i zapisach;
- cennik: lekcja bezpłatna;
- zapisy: tel. 56 46 590 63 w. 62.
Wystawa „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” opowiada o postawach, które wobec masowej eksterminacji ludności żydowskiej przyjęli mieszkańcy Europy. Poddaje analizie niektóre z kluczowych pytań dotyczących Holokaustu. Dlaczego był on możliwy? Co sprawiło, że oprócz bezspornej i fundamentalnej roli Adolfa Hitlera i innych przywódców partii nazistowskiej, tak wielu zwykłych ludzi w całej Europie popierało zbrodnie nazistów lub milczało? A co kierowało tymi, którzy nie wykorzystywali okazji i nie ulegali pokusie zdrady bliźnich, pokazując, że nawet w nadzwyczajnie trudnych czasach istnieje alternatywa dla współudziału w złych czynach? Wystawa nabiera obecnie dodatkowego znaczenia. W obliczu toczącej się w Ukrainie wojny ważne stają się pytania o zachowania, postawy i wybory zwykłych ludzi dziś.
Connecting Europe through Art / Łączymy Europę poprzez sztukę – wystawa czasowa
Bez względu na to, jak duża dzieli nas odległość, jak bardzo położenie geograficzne kształtuje naszą tożsamość kulturową – zawsze łączy nas jedna rzecz: język sztuki. Za sprawą zapoczątkowanego w 2024 r. międzynarodowego projektu „Connecting Europe through Art / Łączymy Europę poprzez sztukę” postanowiliśmy dać mieszkańcom C-Cities* możliwość artystycznej realizacji i udostępnić platformę do ekspozycji sztuki amatorskiej. Na ogłoszony we wrześniu 2024 r. nabór odpowiedzieli artyści z pięciu partnerskich miast. Wszystkie nadesłane prace można obejrzeć na stronie: https://www.c-city.eu/en/amateur-art-project-en/
Spośród nich międzynarodowe jury wyłoniło 25 obiektów, które rozpoczęły swoją podróż po Europie. Ich pierwsza prezentacja miała miejsce w Falun (Szwecja, 24.11.-18.12.2024). Grudziądz jest drugim przystankiem, a w kolejnych miesiącach prace zostaną wyeksponowane w Gütersloh (Niemcy), Châteauroux (Francja) i Broxtowe (Wielka Brytania). Nadesłane prace zostały wykonane różnymi technikami artystycznymi, przez twórców-amatorów reprezentujących różne grupy wiekowe – jedynym ograniczeniem był format prac umożliwiający ich swobodny transport. Zapraszamy do podróży w świat sztuki europejskiej!
Zapraszamy na wystawę do Muzeum w Grudziądzu, ul. Spichrzowa 17 – od 14 lutego 2025 r.
———————————-
*Międzynarodowy projekt kulturalny „C-City – Europa jest tuż obok” ma na celu realizację kreatywnych pomysłów i tworzenie europejskiej sieci. Grupę C-Cities stanowi pięć współpracujących ze sobą miast: Gütersloh (Niemcy), Châteauroux (Francja), Broxtowe (Wielka Brytania), Falun (Szwecja) i Grudziądz (Polska). Współpraca odbywa się poprzez wymianę muzyczną i artystyczną oraz wspólne projekty, coroczne konferencje, warsztaty, spotkania, wykłady, platformy komunikacji cyfrowej, osobiste zaangażowanie, wolontariat i synchronizację wyników pracy.
Na dziedzińcu Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu prezentowana jest wystawa poświęcona operacji „Ostra Brama”, która została przeprowadzona przez Armię Krajową na Wileńszczyźnie w dn. 7-13 lipca 1944 r.
Ekspozycja składa się z 32. plansz, na których jest ponad 200 zdjęć i ilustracji. Warto dodać, że wśród niepublikowanych wcześniej fotografii znajdują się również zdjęcia wychowanków Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu; ponadto prezentowanych jest także wiele czasopism wydawanych w konspiracji na Wileńszczyźnie.
Wystawa dostępna jest bezpłatnie do 26 lutego 2025 r.
*****
Oddziały Armii Krajowej nocą, z 6. na 7. lipca 1944 roku, rozpoczęły od wschodu szturm Wilna, które było bronione przez Niemców. 7 lipca do walki włączyły się oddziały AK wewnątrz miasta. Walki zakończyły się oswobodzeniem miasta, symbolicznym wydarzeniem jest powieszenie przez polskich żołnierzy biało-czerwonej flagi na zamkowej baszcie Giedymina, górującej na Wilnem, niczym wieża Klimek nad Grudziądzem. Główną rolę w wyparciu Niemców odegrały oddziały sowieckie, jednakże Polacy odegrali ważną rolę w bitwie. W kilka dni po zajęciu Wilna tysiące żołnierzy Armii Krajowej zostało uwięzionych przez Rosjan, wielu z nich zostało zamordowanych lub zesłanych na wschód, nawet na 12 lat. Wielu Wilnian po wojnie trafiło na Pomorze – do Grudziądza i do Torunia, co przyczyniło się m.in. do powstania UMK.
Za przygotowanie wystawy odpowiada Muzeum Historyczne w Lubinie, wystawę opracował pod względem merytorycznym Marcin Orłowski, pod względem graficznym Jacek Świerad, a w miastach województwa jest ona eksponowana dzięki Urzędowi Marszałkowskiemu w Toruniu, Samorządowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego.