W niedzielę w grudziądzkim teatrze odbył się wernisaż wystawy Krzysztofa Kuśmirka, twórcy, który od lat w Grudziądzu rozwija swoją pasję do malarstwa. Wystawa spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem, tak jak pozytywne są dzieła autora. Wystawę można zobaczyć w gmachu głównym teatru, przy u. Teatralnej 1.
Krzysztof Kuśmirek urodził się 10 września 1958 roku w Mirczu na Lubelszczyźnie. Z wykształcenia jest magistrem inżynierem zootechnikiem, ukończył Akademię Rolniczą w Lublinie. Po studiach podjął pracę jako nauczyciel w Zespole Szkół Rolniczych w Hrubieszowie. Już od dzieciństwa interesował się fotografią, rzeźbą i malarstwem, jednak swoją pasję malarską zaczął realizować dopiero po przejściu na emeryturę. Tworzy od 2011 roku, a od 2013 roku rozwija swoje zainteresowania w sekcji plastycznej w ramach działań prowadzonych przez Centrum Rehabilitacji im. ks. Biskupa Jana Chrapka w Grudziądzu pod kierunkiem Grzegorza Sprusika, magistra historii sztuki, a następnie pod opieką magister sztuki Magdaleny Klimkiewicz.
Krzysztof Kuśmirek uprawia malarstwo sztalugowe, malując farbami akrylowymi i olejnymi. Czerpie przyjemność z malowania pejzaży, utrwalania miejsc pełnych przyrody i wszystkiego, co go otacza, przenosząc na płótno uchwycone wrażenia. W jego dorobku dominują pejzaże – panoramy, lasy, wody w różnych odsłonach. Z rozmów wiemy, że inspiracje czerpie z podróży, odwiedzanych miejsc, które uwiecznia na fotografiach lub zapisuje w swojej pamięci. Kiedy podchodzi do sztalugi, zwykle ma już plan. Szkic stworzony w głowie przenosi na podobrazie, gdzie go dopracowuje, by następnie nadać ostateczne kształty i kolory. W jego twórczości dominują naturalne, pozytywne barwy – od zieleni pól i lasów po intensywne czerwienie jesieni i błękity mórz, oceanów oraz rzek. Mimo, że to pejzaże inspirowane naturą, znajdziemy w nich sporo inwencji autora. Krzysztof Kuśmirek lubi zmieniać rzeczywistość w swoim artystycznym stylu, nadając naturze kształty, które mogą nam odbiorcom coś przypominać, choć nie narzucają swojej interpretacji dosłownie. W twórczości dostrzeżemy poszukiwania i eksperymenty np. tworzenie złudzenia obrazu w obrazie, oraz eksperymenty w technice tworzenia obrazu z elementem techniki pouringu.
Od 2015 roku regularnie wystawia swoje prace w Galerii Akcent w Grudziądzu w cyklu „Lato na Starym Mieście”, a także w Spółdzielni Mieszkaniowej w ramach triennale jednego dzieła. Jego prace można było podziwiać również w CKU w Grudziądzu podczas „Twórczych spotkań przy kawie”. Uczestniczył także w Ogólnopolskim Przeglądzie OPTAN, gdzie jego malarstwo oceniali profesorowie ASP: Marek Model, Franciszek Maśluszczak, Mikołaj Harmoza i Adam Bojara. W tych konkursach zdobył dwukrotnie drugą nagrodę – w 2017 i 2019 roku.
W sierpniu 2020 roku miał indywidualną wystawę w Galerii Akcent w Grudziądzu, a w 2021 roku indywidualną wystawę w Galerii Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu.
Wernisaż stanowił okazję do spotkania z artystą i rozmowy o jego twórczości. Dzięki temu goście mogli poznać proces powstawania jego prac, zrozumieć, co go inspiruje i jak wygląda jego sposób pracy. Spotkanie było pełne artystycznej atmosfery, a obrazy Krzysztofa Kuśmirka wprowadziły uczestników w świat barwnej i pełnej życia natury.