
Smutek to jedna z pierwotnych emocji, która jest naturalną częścią ludzkiego życia. Pojawia się on wtedy, kiedy czegoś nam brakuje, kiedy coś straciliśmy. Jest on odpowiedzią na rozłąkę, rozstanie, rozdzielenie, oddzielenie (od kogoś lub od czegoś).
Jest on też częścią stanu żałoby, czasu opłakiwania kogoś lub czegoś.
Często bywa tak, że wraz ze stratą bliskiej osoby tracimy coś jeszcze. Może to być np. poczucie bezpieczeństwa, komfort finansowy, radość ze wspólnego spędzania czasu, przyjaźń, miłość. Każda z tych rzeczy dodatkowo potęguje i pogłębia to uczucie i sprawia, że emocje przeżywamy jeszcze intensywniej. W trakcie całego naszego życia takich strat przeżywamy bardzo wiele.
Smutek może być też powiązany z poczuciem straty czasu i wszystkiego co jest z tym czasem w jakiś sposób powiązane. Może być tak, że mamy 40 lat, jesteśmy samotni, mieszkamy z rodzicami a marzyliśmy o założeniu rodziny i budowie własnego domu. Niestety, to się nie udało i mamy poczucie straconego czasu, które przejawia się ogromnymi pokładami smutku nagromadzonymi przez lata. Towarzyszyć temu może także uczucie pustki, beznadziei i przygnębienia.
Czasem też potrafimy obudzić się rano z poczuciem straty swojego życia, bo np. najlepsze lata swojego życia spędziliśmy w pracy bez perspektyw, która nie daje nam ani satysfakcji ani pieniędzy i tak w niej egzystujemy z dnia na dzień. Jesteśmy zmęczeni, brakuje nam energii i chęci do zmiany czegokolwiek.
Poczucie straty pojawia się także wtedy, kiedy nasze oczekiwania i plany się nie spełniają bo ktoś np. nam coś obiecał a potem się z tego wycofał i my wtedy zostajemy z poczuciem niespełnienia, rozczarowania czy niepowodzenia.
Smutek związany jest też z poczuciem pustki, osamotnienia i izolacji. Wycisza nas i powoduje, że wycofujemy się z życia towarzyskiego czy rodzinnego, z aktywności fizycznej czy zawodowej.
Często mamy też poczucie bezsilności, utraty własnej mocy i brakuje nam motywacji do działania.
I chociaż smutek jest naturalną reakcją na trudne doświadczenia, to zazwyczaj nie prowadzi do agresywnych zachowań. Uczy nas raczej szanowania własnej słabości i szanowania słabości innych, którzy funkcjonują wokół nas.
Smutek jest emocją, która pomaga nam zaakceptować stratę.
Pozwala też na zatrzymanie się i na chwilę autorefleksji.
ĆWICZENIE:
Pamiętając, że nie ma złych emocji, bo wszystkie są na potrzebne i wszystkie o czymś nas informują, weź kartkę papieru i usiądź w komfortowym dla siebie miejscu. Zrób kilka głębokich, spokojnych oddechów. Wróć pamięcią do takich momentów życia kiedy był w nim smutek. Zadaj sobie kilka pytań. Potem wszystkie swoje przemyślenia zapisz na kartce.
PYTANIA:
– Kiedy najsilniej odczuwam smutek?
– Jaka strata jest z tym związana? (stracony czas, stracone życie, stracone zaufanie, stracone finanse, stracone pieniądze itp.) Jaką stratę opłakuję?
– Jak intensywnie zwykle odczuwam smutek? ( 1-10 )
– Czy jest miejsce w ciele gdzie czuję smutek?
– Jakie emocje towarzyszą smutkowi?
– Jakie zachowania towarzyszą smutkowi?
– Jakie myśli towarzyszą smutkowi?
– Jaki wpływ ma smutek na moje relacje z rodziną i przyjaciółmi?
Warto przyjrzeć się swojej radości, zauważyć ją, docenić, dać sobie do niej prawo, zaakceptować i zrozumieć co chce nam powiedzieć.
Pamiętaj, że uświadomienie sobie swoich emocji i samo ich nazwanie już jest uzdrawiające!
Jestem certyfikowanym trenerem rozwoju osobistego.
Służę innym pomocą gdy chcą zmienić coś w swoim życiu bo już za bardzo im to przeszkadza i nie chcą dłużej tak funkcjonować jak funkcjonują. Prowadzę ich przez zmianę, wspieram, uczę, otaczam opieką i dopinguję. Do każdego podchodzę indywidualnie i dla każdego przygotowuję inny program dopasowany do jego potrzeb, celów i oczekiwań.
Tworzę także projekty, będące odpowiedzią na potrzeby określonej grupy i w taki sposób powstał m. in. webinar dla kobiet sfrustrowanych wieloletnim konfliktem z rodzicami, które pomimo odczuwanej do nich złości i niechęci, muszą się nimi zaopiekować na starość. Pomagam im uwolnić się od tych destrukcyjnych emocji.
Uczestniczę w wielu kursach i szkoleniach aby ciągle poszerzać swoją wiedzę i przez to jak najlepiej i jak najskuteczniej pomagać innym.
Gosia Radomska
e-mail: kontakt@gosiaradomska.eu
Telefon: 603 04 04 35