Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

„Po prostu rudy świat” – wystawa Katarzyny Chodorowskiej i Magdaleny Mikołajczyk – relacja

„Po prostu rudy świat” – przyroda zaklęta

Ostatnia w tym roku wystawa w galerii Klubu Akcent zdominowana została przez ogniste kolory tkanin i ceramiki. Trzy rude panie stoją za tym wydarzeniem: Magdalena Mikołajczyk – twórczyni ceramiki, Katarzyna Chodorowska – kreatorka toreb i Ewa Grzeszczuk – kuratorka wystawy.

Magdalena Mikołajczyk, choć jest Torunianką, od lat często bywa w naszym mieście przy okazji różnorodnych wystaw. Rękodzieło jest obecne w jej życiu od dawna, zarówno w pracy zawodowej, jak i hobbystycznej. Jest miłośniczką ogrodów, upraw naturalistycznych i przyrody. To przywiązanie do natury widoczne było już we wcześniejszej pasji, czyli tworzeniu biżuterii ze srebra i kamieni. Ceramika Magdaleny także pełna jest przyrody; jej misy, patery i talerze składają się z realistycznie odwzorowanych kształtów zaczerpniętych z natury – liści, owoców, kwiatów. Kolory i faktury doskonale współgrają z tymi elementami, sprawiając, że niektóre działa wyglądają, jakby elementy przyrody zostały zaklęte w ceramikę. Oprócz dzieł o charakterze funkcjonalnym, na wystawie znajdziemy też pracę ozdobne, a nawet metaforyczne. Ptaki, domy, czy postacie. Dwie z nich nazywają się Wiosna i Zima. Uważni obserwatorzy dostrzegą też, że nad głowami świecą lampy, których klosze są dziełem rąk pierwszej artystki.

Gdyby komuś było mało przyrody zaklętej w ceramice, znajdzie ją też w dziełach drugiej artystki – Katarzyny Chodorowskiej. Ruda – bo pod takim pseudonimem tworzy – pochodzi ze Starogardu Gdańskiego, od lat mieszka i kreuje swoje tkaninowe dzieła w Grudziądzu. Szyciem zaraziła się już w wieku 7 lat od swojej mamy i z powodzeniem przekazała tę pasję swojej córce. W roku 2013 obie podjęły odważną decyzję, by z pasji zrobić swój zawód. Odtąd marki: „Ruda i Szycie” oraz „Bags By May” stały się synonimem ekskluzywnych i pięknych wyrobów rękodzielniczych. Torby, torebki czy plecaki wyszywane z przeróżnych tkanin, często z motywami z prac innych artystów, są przedmiotem pożądania wielu osób.

Na wystawie mam się wrażenie, że dzieła Kasi i Magdaleny stworzyły dwie siostry, przynajmniej duchowe. To co uchwycone jest w ceramice, znajdziemy także odtworzone w kolorowych torbach, poduchach, czy wyszywanych ptakach. Praktycznie każdy z motywów został powtórzony w materii bardziej elastycznej tkaniny. Zadziwiająca jest ta synergia obu artystek, którą widać, chociażby w takich powtórzeniach jak motyw gruszki. W pracach Rudej też znajdziemy zabawę fakturą i kolorem, a są to formy niezwykle piękne. Współgranie tych dwóch twórczyń jest niesamowite, jakby oboje pracowały w jednej pracowni.

Jest też w pracach Rudej cecha, której nie można pominąć. Znawcy jej toreb czy poduch wiedzą, że często używa w nich obrazy innych, znajomych artystów lub znane dzieła malarskie. Tym razem to jej prace są obrazami. To nie przesada, niektóre z nich wyglądają jakby były namalowane nicią i materiałem. Jedna z prezentowanych toreb wygląda wręcz jak fotografia zrobiona nad jeziorem, z wyraźnym motywem traw i kolejnymi planami, prowadzącymi oko na drugi brzeg. Zobaczyć jak za pomocą tkaniny można malować, to rzecz bezcenna.

Motywy, kolory, faktury, kształty – tej wystawy nie można przegapić. Wiedzieli o tym wszyscy, którzy 12 grudnia 2024 r. o godzinie 18:00 pojawili się w Klubie Akcent. Ten wernisaż przyciągnął ogromną liczbę miłośników twórczości obu artystek. Należał do jednego z najbardziej udanych w historii galerii, do której warto iść aby nacieszyć się tak wspaniałą twórczością. Zachęcamy.

Zapowiedzi takich wydarzeń znajdą Państwo na naszym portalu www.grudziadzmiastootwarte.pl

REDAKTOR

ADAM MILEWSKI

Uważny obserwator aktywności mieszkańców miasta. Uwielbia kulturę, ale z każdego wydarzenia potrafi wyciągnąć to co najbardziej wartościowe.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu

„Po prostu rudy świat”

ZAPRASZAMY NA FOTORELACJĘ

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Biblioteka – świątynia otwartych umysłów
22 marca 2025
Spacer Ornitologiczny – Wiosenne Migracje
21 marca 2025
WIOSNA – pora roku, w której przyroda budzi się z zimowego snu.
21 marca 2025
Dzień Wagarowicza: Tradycja Wypoczynku, Wyraz Buntu w Pierwszy Dzień Wiosny?
21 marca 2025
Zakończenie akcji rocznego wymiaru podatków lokalnych na 2025 rok w Grudziądzu
20 marca 2025
Grudziądzki szpital wpisany do programu „Szpitale przyjazne wojsku”
20 marca 2025