Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Artystyczny dialog tradycji z nowoczesnością: relacja z wykładu „Ale to już było”

8 grudnia w Spichlerzu 57 odbyło się wyjątkowe spotkanie z cyklu „Artystyczny Grudziądz, Artystyczny Region”.

 

Tym razem uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu zatytułowanego „Ale to już było”, prowadzonego przez młode artystki – Julię Jastrzębską i Aleksandrę Małolepszą. Prelegentki, studentki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, podzieliły się swoimi doświadczeniami i refleksjami na temat współczesnych technik graficznych oraz ich związków z tradycją grudziądzkiej sztuki.

 

Wklęsłodruk: technika bez granic

W trakcie spotkania Julia Jastrzębska i Aleksandra Małolepsza przybliżyły uczestnikom różnorodność technik wklęsłodrukowych, takich jak akwaforta i akwatinta. Wyjaśniły, że akwaforta to metoda trawienia wzorów w metalowej płycie przy użyciu kwasu, zaś akwatinta pozwala na uzyskanie delikatnych tonów i faktur poprzez specjalne procesy trawienia. Omówiły także fotoprzedruk, czyli technikę polegającą na odwzorowywaniu obrazów fotograficznych w formie graficznej.

Artystki podkreśliły, że wklęsłodruk, choć zakorzeniony w tradycyjnych technikach, oferuje niemal nieograniczone możliwości eksperymentowania. Zwróciły uwagę na to, jak każda matryca graficzna może nabierać nowego wymiaru dzięki wprowadzanym modyfikacjom, co pozwala na ciągłe odkrywanie nowych środków wyrazu.

Grafizacja w twórczości Zygmunta Lipińskiego i architektura w twórczości Macieja Józefowicza

Jednym z punktów odniesienia dla wykładu była twórczość urodzonego w Grudziądzu Zygmunta Lipińskiego, artysty, który w swoich pracach stosował tzw. grafizację. Termin ten odnosi się do techniki uproszczania realizmu poprzez mocne przetworzenia fotograficzne, w tym użycie zgrafizowanych linii czy fotoprzedruku. Lipiński, czerpiąc inspirację z otaczającego świata, tworzył prace, które łączyły tradycyjne techniki z nowoczesnym podejściem do graficznego przedstawiania rzeczywistości.

Mieliśmy też niecodzienną okazję wysłuchania artysty, który był przedstawiony przez prelegentki jako przykład grudziądzkiego twórcy. Obecny na spotkaniu Maciej Józefowicz, którego prace były jednym z tematów wykładu, przedstawił swoje spojrzenie na architekturę w sztuce. Opowiedział również o technicznych aspektach wklęsłodruku i metoda pracy nad detalami, które decydują o ostatecznym efekcie graficznym.

Od tradycji do nowoczesności

Artystki podkreśliły, że sztuka jest nieustannym dialogiem – twórcy wzajemnie się inspirują, czerpiąc z dorobku swoich poprzedników, ale jednocześnie łamią utarte schematy, tworząc dzieła unikalne i niepowtarzalne. Wykład był swoistą podróżą od konserwatywnego podejścia w grafice do odważnych poszukiwań i eksperymentów. Prelegentki pokazały, że mimo iż „wszystko już było”, sztuka nadal oferuje nieograniczone możliwości odkrywania nowych form i znaczeń.

W przygotowanej fotorelacji zaprezentowano nie tylko prace Julii Jastrzębskiej i Aleksandry Małolepszej, ale również dzieła grudziądzkich artystów, do których się odnosiły. Wystąpienie potwierdziło, jak bogata i inspirująca jest historia sztuki naszego regionu, a także jak współczesna grafika może nawiązywać do tych tradycji, tworząc coś zupełnie nowego.

REDAKTOR | ARTYSTA

MATEUSZ PAWLIK

Banalne kreski – niebanalne ich połączenie. Las Kresek odkrywa nasze zakątki od Nowa a my razem z Nim. Zdecydowanie pozytywny człowiek i pozytywne spojrzenie!

Dziękujemy za przeczytanie artykułu

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Postępowanie z odpadami w postaci środków ochrony roślin
20 stycznia 2025
Oddajmy cześć bohaterom Powstania Styczniowego
20 stycznia 2025
23 stycznia – kursowanie tramwajów
20 stycznia 2025
Warsztaty wokalne dla dorosłych: „Chodź pośpiewać”- relacja
20 stycznia 2025
Ptasia stołówka – Centrum Edukacji Ekologicznej – relacja
19 stycznia 2025
Felieton – Światowy Dzień Śniegu
19 stycznia 2025