Teren Grudziądza w świetle starożytnych i średniowiecznych odkryć
W trzeciej dekadzie XXI wieku pasjonaci historii w ramach Koła Miłośników Dziejów Grudziądza pochylają się nad rewindykacją dziejów miasta. Podczas ostatniego spotkania, które odbyło się w Klubie Centrum Spółdzielni Mieszkaniowej na Koniuszki, prelegenci – Przemysław Szachnitowski i Arkadiusz Szajerka – podjęli temat znaczenia osady na przestrzeni wieków.
Badacze zwrócili uwagę na ciekawy paradoks – teren dzisiejszego Grudziądza był niegdyś – jak głoszą wzmianki – mało znaczącą osadą rybacką. Dopiero działalność Zakonu Krzyżackiego na przełomie XII i XIV wieku wyniosła go do rangi średniowiecznego miasta o wysokim poziomie cywilizacji. Mimo to, badania archeologiczne rzucają światło na starsze dzieje tego miejsca jako ośrodka z większym znaczeniem.
Dowody na starożytną osadę
Prelegenci wskazali na liczne dowody świadczące o obecności osadnictwa w rejonie Grudziądza już przed naszą erą. Wśród najcenniejszych znalezisk wymienili groby datowane na okres przed naszą erą i początek naszej ery, rzymskie monety oraz ponad 1600 zabytków odkrytych w trakcie wykopalisk.
Badania historyków i archeologów skłaniają do refleksji nad możliwą tożsamością osady „Truso”, znanej z opisów historycznych. Czy mogła ona znajdować się w okolicach dzisiejszego Grudziądza?
Święty Chrystian i misje w Prusach
Spotkanie poruszyło także kwestię działalności św. Chrystiana, biskupa misyjnego Prus. Badacze zastanawiają się nad miejscem jego rezydencji i wpływem na rozwój osadnictwa w regionie. Być może to właśnie tutaj znajdowały się kluczowe punkty misyjne.
Pasja i zaangażowanie członków Koła Miłośników Dziejów Grudziądza oraz wkład prelegentów, Przemysława Szachnitowskiego i Arkadiusza Szajerki, pozwalają wierzyć, że rozważania te będą inspiracją do dalszych badań nad historią regionu.Na każde spotkanie drukowany jest biuletyn, w nim znajdują się opis podejmowanego zagadnienia. Spotkania klubu, które odbywają się cyklicznie, stanowią nie tylko przestrzeń do naukowej refleksji, ale także do popularyzacji dziejów miasta wśród lokalnej społeczności.