To święto wszystkich związanych z tramwajami i koleją.
A takich osób w Grudziądzu nie brakuje.
Maszyniści, kolejarze i inne osoby związane z pracą w tym sektorze mają swój dzień każdego roku we wspomnienie swojej patronki – świętej Katarzyny Aleksandryjskiej.
Z zamieszczonych w Wikipedii informacjach o historii owego święta dowiadujemy się, iż wcześniej było ono obchodzone we wrześniu. Przed II wojną światową, w II RP, znane było pod nazwą Dzień Kolejarza Polskiego, natomiast po wojnie, od roku 1954, kiedy to obchody święta przybrały charakter centralny – Dzień Kolejarza Polski Ludowej. Pierwsze uroczystości po oficjalnej zmianie daty święta kolejarzy na 25 listopada odbyły się w 1981 roku w Lublinie.
Z bogatą historią święta osób tak ważnych dla funkcjonowania transportu w naszym kraju nierozerwalnie związana jest tradycja i pasja, z którą związani z koleją i tramwajami wykonują codziennie swój zawód. Bez pracy ogromnej ilości ludzi, którzy każdego dnia i każdej nocy swoją służbą umożliwiają dotarcie pasażerów do pracy, szkoły i innych miejsc docelowych, trudno jest sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie. To właśnie dzięki maszynistom, motorniczym, konduktorom, ale także osobom niewidocznym dla zwykłego pasażera, którzy czuwają nad sprawnym funkcjonowaniem sieci komunikacyjnej, sprawnością i czystością taboru oraz infrastruktury, możemy korzystać ze środków transportu kolejowego i tramwajowego. Pamiętajmy, że odrobina życzliwości wobec starających się sprostać oczekiwaniom pasażerów pracowników z pewnością będzie miłym gestem, który w swej prostocie może przełamywać sytuacje stresowe.
W imieniu zespołu portalu Grudziądz Miasto Otwarte życzymy wszystkim pracownikom branży kolejowej i tramwajowej, aby na co dzień nie brakowało uśmiechu, spokoju i radości oraz aby każda służba niosła ze sobą satysfakcję z wykonywanej pracy. Wszystkiego najlepszego!