Różnorodność w muzycznej jedności
Drugi tydzień listopada 2024 r. w Grudziądzu, przebogaty był w propozycje muzyczne mogące zadowolić każdego. Na polu muzyki nieszablonowej, odważnej, a nawet eksperymentalnej zabłysnął Klub Akcent. Za sprawą grupy Voices of The Cosmos zagłębiliśmy się w przepastne otchłanie przestrzeni, a w ramach festiwalu ProgRockowy Akcent vol.7 mogliśmy posłuchać rocka progresywnego. Oba wydarzenia dzieliły dwa dni, ale duch wszechświata połączył je w muzyczny sposób.
ProgRockowy Akcent vol.7 zorganizowany został przez Stowarzyszenie Krzewienia Kultury ScenaArt, a na scenie zagrały dla nas zespoły The Broken Bridges, PreHistoric Animals i Tides From Nebula. Wszystkie formacje grają rocka ambitnego i artystycznego, jednakże każda robi to na swój sposób.
Festiwal otworzył znany, grudziądzki zespół The Broken Bridges, złożony z dojrzałych i doświadczonych muzyków, znanych też z innych formacji i grających sesyjnie dla wielu artystów światowej sławy. Tworzą go: Marek Habryn – wokal i gitary, Grzegorz Grzanka – klawisze i akordeon; Łukasz Dryl – gitara basowa i Sławomir Kaligowski – bębny.
„Bridgesi” zagrali solidnie, z pazurem. Ich muzyka pełna jest melodii tworzonych przez przeplatające się dźwięki gitary i klawiszy. Energiczna perkusja nadaje perfekcyjny rytm, wybrzmiewając czasami wirtuozerią. Najważniejsze jest, że w tej grupie bas nie jest tylko kolejnym instrumentem rytmicznym, ale gra swoje nisko strojone, lekko metaliczne melodie. Do tego głos Marka opowiadający mądre historie. To wspaniała grudziądzka grupa, która potrafi tworzyć muzyczno słowne eseje o mądrości, życiu i prawdzie.
Dla kontrastu druga grupa przyleciała do nas z daleka, ze Szwecji. Cóż, że ze Szwecji! Czy to oznacza, że była to grupa Heavy-Matalowa? Nie! Formacja PreHistoric Animals, to też rock progresywny. Tworzą ją: Stefan Altzar – główny wokal, gitary i klawisze, gitary i klawisze; Samuel Granath – perkusja i klawisze; Noah Magnusson – bas i klawisze; Daniel Magdic – gitary, wokal i klawisze i Mats Nilsson – klawisze i wokal.
Duży, dynamiczny skład, wręcz „post-metalowy” albo „post-punkowy” gitary i mocne tony odgrywają w nim ogromną rolę. Mocne wejście, dużo gitar, melodie elektroniczne wyraźne, ale w wykonaniu „Animalsów” nie tworzą przestrzeni. Klawisze rozsnuwają dodatkową warstwę melodyczną, swoistą poduszkę, na której mogą rozłożyć się pozostałe instrumenty. Świetna muzyka i nie mniej fajna strona wizualna. Zespół przypomina trochę „Green Day” w ich najlepszych latach. Nawiązaniem do klasyki rocka jest też stylizacja Daniela Magdica, który na scenie przypomina Franka Zappę. Nawet jeśli to przypadek, to świetnie łączy on zespół z korzeniami Rocka Progresywnego. Miło widzieć jakie owoce wydało to drzewo posadzone lata temu.
Na koniec było mniej dynamicznie, ale za to bardziej przestrzenie, a to za sprawą polskiej formacji Tides From Nebula w składzie: Maciej Karbowski – gitary i klawisze, Przemek Węgłowski – bas i klawisze i Tomasz Stołowski – perkusja. Jak widać, zespół nie ma nikogo na przysłowiowym wokalu i jest to celowe. Ta post-rockowy formacja skupia się tylko na tworzeniu i prezentowaniu muzyki i to nie byle jakiej. Zrządzeniem losu wystąpiła ona na scenie, którą dwa dni wcześniej opuściła nasza rodzima formacja Voice of The Cosmos, grająca elekto-akustyczną muzykę eksperymentalną. Obie grupy łączy kosmos, a właściwie przestrzeń.
Na falach pływów z galaktyki docierają do nas niesamowite dźwięki budujące wrażenie ogromnego kosmosu, pełnego dźwięków, melodii (i świateł). Wrażenie tworzą nie tylko dwa zestawy klawiszy ale także gitary i perkusja – instrumentarium już bardzo rockowe. Pełno w tym wystylizowanych pogłosów i wręcz ambientowych melodii, przechodzących w transowe powtórzenia i rytmy. Magiczne bujanie melodią. Tak powinien brzmieć czysty rok progresywny!
Wspomnieć też należy o rewelacyjnej oprawie świetlnej w trakcie koncertu, którą zespół przywiózł ze sobą. To ona wzmacnia przekaz melodii i jeszcze bardziej wprowadza w trans. Magia z galaktyki muzycznej wyobraźni!
Tegoroczny ProgRockowy Akcent był rewelacyjnym festiwalem, który odkrył przed wieloma z nas nieznane oblicza muzyki współczesnej. Rewelacyjne wydarzenie, na które warto chodzić. Zapowiedzi takich koncertów znajdą Państwo na naszej stronie www.grudziądzmiastootwarte.pl