Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Najbliższe wydarzenia w Muzeum

Urodzinowy rok grudziądzkiego Muzeum wypełniony był różnorodnymi wydarzeniami – warsztaty, audycje, koncerty i wystawy cieszyły młodszych i starszych Gości. Miło nam poinformować, że to jeszcze nie koniec świętowania!
W piątek, 15 listopada 2024 r. o godzinie 17.00 zapraszamy na wyjątkowe urodzinowe spotkanie, podczas którego historyk Dawid Schoenwald opowie o dziejach Muzeum. Podczas tego wydarzenia swoją premierę będzie miał także film promocyjny Muzeum, a na wszystkich Gości w hallu Muzeum czekać będą niespodzianki! Zapraszamy do Gmachu Głównego, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny!

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu realizuje przedsięwzięcie „Wielogłos. Muzealne opowieści. 140 lat Muzeum”.
Dofinansowanie z UE: 60 664,00 zł

W tym tygodniu – w czwartek, 14 listopada 2024 r. – w salach Muzeum odbędzie się także III międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu „WOJSKO W PRZESTRZENI MIAST”. Temat edycji: Żandarmeria wojskowa oraz wojskowe organy porządkowe.
Wydarzenie objęte zostało honorowy patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego oraz honorowym patronatem Prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego. Realizację wydarzenia dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Rozpoczęty w 2017 roku cykl konferencji pod tytułem „Wojsko w przestrzeni miast” dotyczy przede wszystkim szerokiego wpływu, jaki obecność wojska w przestrzeni miejskiej wywierała na lokalne społeczności, ale także oddziaływania miast na żołnierzy w nich służących. Tematyka konferencji dotyczy przede wszystkim okresu od XIX do XXI w., co wynika z odmiennego w stosunku do wcześniejszych okresów historycznych charakteru sił zbrojnych. Wojsko stało się wtedy instytucją bardziej masową, znacznie bardziej powszechną i z tego wynikał także inny charakter obecności sił zbrojnych w miastach. Pomysłodawcy konferencji nie stawiają ograniczeń związanych z terenem badań, jednak chcieliby, aby tematyka obrad w sposób szczególny uwzględniała obszar obecnego województwa kujawsko-pomorskiego, w tym także Grudziądza. Takie ujęcie problematyki niewątpliwie będzie miało wpływ na zwiększenie znajomości dziejów i poczucia tożsamości naszego regionu, a także na jego promocję.

W zamierzeniach organizatorów tegoroczna edycja konferencji ma w szczególny sposób dotyczyć dziejów żandarmerii wojskowej oraz wojskowych organów porządkowych, zarówno polskich jak i państw sąsiednich. Taka tematyka związana jest z faktem, że w okresie międzywojennym, przez wiele lat w Grudziądzu znajdowało się centrum szkolenia żandarmerii Wojska Polskiego. W konferencji swój udział zapowiedzieli uczestnicy z Polski (Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Grudziądzu), a także badacze z kilku ośrodków zagranicznych (ukraińskich i litewskich).

Wstęp wolny na wszystkie wykłady. Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy kontakt – tel. 56 46 590 63 w.18.

Program konferencji:
9.30-10.00 rejestracja uczestników konferencji
10.00-10.30 otwarcie konferencji

10.30-11.50 sesja I
• mgr Mariusz Żebrowski (Grudziądz), Dzieje kompleksu koszarowego Centrum Wyszkolenia Żandarmerii w Grudziądzu
• mgr Dawid Schoenwald (Grudziądz), Pomnik Józefa Piłsudskiego na terenie koszar Centrum Wyszkolenia Żandarmerii w Grudziądzu
• dr hab. Robert Rybak (Toruń), Rola i zadania organów Wojskowej Służby Wewnętrznej w prowadzonym szkoleniu operacyjnym Zjednoczonej Floty Bałtyckiej
• dyskusja
11.50-12.15 przerwa

12.15-13.35 sesja II
• dr Paweł Nastrożny (Grudziądz), Pułkownik Stanisław Sitek (1890-1940) – komendant Centrum Wyszkolenia Żandarmerii w Grudziądzu
• ppłk(s) mgr Bogdan Szumiel (Grudziądz), Starszy wachmistrz Mieczysław Tokarczyk z Grudziądza. Przedwojenny żandarm. Patriota. Konspirator. Ofiara bezpieki. Bohater.
• dr Rusłana Marceniuk (Kijów), Ukryta prawda, czyli co mówią zdjęcia: losy polskiego żandarma wojskowego według materiałów archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.
• dyskusja
13.35-13.50 przerwa

13.50-15.30 sesja III
• dr Andrij Rukkas (Kijów), Żandarmeria wojskowa sojuszniczej Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej w 1920 r.
• prof. dr hab. Ihor Sribniak (Kijów), Ukraińska żandarmeria w obozie internowanych wojsk Ukraińskiej Republiki Ludowej w Łańcucie. Warunki pobytu oraz stan moralny (styczeń-lipiec 1921 r.)
• prof. dr Jonas Vaičenonis (Kowno), Policja wojskowa wojska litewskiego 1919-1940. Struktura, szkolenie, służba.
• dr hab. Maciej Krotofil, prof. UMK (Toruń), Wojsko na Półwyspie Helskim w okresie międzywojennym. Rola Żandarmerii Wojskowej w obronie mierzei.
• dyskusja i podsumowanie obrad


W dniu 14 listopada 2024 r. nieczynne będą wystawy prezentowane w Gmachu Głównym Muzeum, przepraszamy za utrudnienia.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy „Colorum Maris. Urszula Kulczyk. Malarstwo”, która będzie wypełniać sale muzeum energicznymi kolorami jeszcze tylko do niedzieli, 17 listopada 2024 r.

Wystawa „Colorum Maris” to nie tylko prezentacja dorobku pochodzącej ze Świecia artystki młodego pokolenia – Urszuli Kulczyk, lecz także intymne spojrzenie na malarską podróż, którą odbyła w głąb podwodnego świata, ale i samej siebie. Choć na pierwszy rzut oka – delikatna i drobna – w swoim malarstwie ujawnia niespożytą energię i siłę, której źródłem staje się feeria barw. Tytuł ekspozycji – „Colorum Maris” – oddaje zarówno lekkość tematu, jakim jest morze, jak i powagę, z jaką podchodzi artystka do swej pracy z kolorem. Eksplorowanie podwodnego świata staje się zarazem pretekstem do eksploracji barw, za pomocą których przedstawia rozmaite morskie stworzenia: żółwie, płaszczki i szczególnie umiłowane – meduzy. Organizmy te, choć estetyczne i pełne witalnej siły, służą przede wszystkim jako tło dla głównego bohatera jej prac – koloru.
Urszula Kulczyk z wyjątkowym wyczuciem łączy barwy, tworząc niesamowite kontrasty i subtelne relacje między kolorami, zręcznie godząc abstrakcję z realizmem. Głęboka troska i czułość o to, co przedstawia, wraz z fascynacją formą i kolorem, to esencja jej wyjątkowego malarstwa, które zwraca uwagę na subtelność i efemeryczność życia. Morskie stworzenia, uwiecznione na powierzchni płótna, stają się nie tylko symbolami przemijania, lecz także czytelnym znakiem kruchości życia, które niezauważone może zniknąć. Woda, będąca tłem dla płynnej egzystencji tych istnień, podkreśla fakt, że piękno, choć urzekające, wymaga naszej ochrony, szacunku i uważności, a jej obrazy – w ujęciu ogólnym – stają się głosem w obronie wszelkich bezbronnych istot.
„Colorum Maris” to emanacja koloru, autentycznej siły, wdzięku i ekspresji zarazem; to wyjątkowe połączenie lekkości tematu z powagą i głębią artystycznego przekazu, które przypomina o ulotności chwili, nieuchwytności piękna, lecz także o potrzebie szanowania zwierząt i skupieniu się na obserwacji ich delikatnego świata.
[Tekst autorstwa Joanny Zasady]

 

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

„TAM, GDZIE SŁOŃCE LATEM NIE ZACHODZI…” – relacja z Klubu Podróżników
14 grudnia 2024
Mobilna zbiórka elektrośmieci również w 2025 roku
13 grudnia 2024
Uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych w ZSBiP w Grudziądzu ożywili szpitalne korytarze i gabinety badań swoimi ilustracjami dla dzieci!
13 grudnia 2024
Dom o zapachu dyniowego ciasta – felieton Magdy Michalczuk
13 grudnia 2024
Tramwaj Kolędowej Mocy – piątek 13.12
12 grudnia 2024
Podpisanie porozumienia „Solidarność”
12 grudnia 2024