Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Karmnikowe abc, czyli czym dokarmiać ptaki

Pamiętam jak dziś, kiedy to czekałam aż mama wysuszy stary chleb, abym mogła go zanieść łabędziom nad jezioro.
Do dziś mam przed oczami widok rodzin, które spacerowały w niedziele po Parku Miejskim z reklamówkami pełnymi chleba dla łabędzi i kaczek mieszkających przy fontannie.

Niestety, ale tak kiedyś było i to było naturalne zachowanie w tamtych czasach i nie wzbudzało oburzenia. To była wręcz weekendowa tradycja rodzinnych spacerów.
Kiedyś nasza świadomość, że robimy krzywdę patkom podając im chleb była znikoma. Obecnie w dobie rozwijającej się techniki oraz badań naukowych wiemy, że chleb ptakom szkodzi. Dokarmianie ptaków chlebem może doprowadzić do chorób układu pokarmowego, kulawizny a nawet do śmierci.

 

Ptaki to nie śmietnik i resztek, po nas ludziach, nie powinny jeść.

 

Zawarta w chlebie sól, chemiczne ulepszacze i spulchniacze tylko wyrządzą im krzywdę. Chleb pozostawiony w wodzie gnije, prowadzi do powstania pleśni, która także powoduje zanieczyszczenie akwenów wodnych i truje ryby. Rozkładający się chleb jest siedliskiem pleśni, bakterii i wydziela toksyczne substancje niebezpieczne dla zwierząt.

 

Więc kiedy, czym i jak karmić ptaki?

Ptaki teoretycznie powinniśmy zacząć dokarmiać mroźną i srogą zimą. Jednak już jesienią, kiedy temperatura spada, można zacząć wysypywać do karmników co nieco.  W sklepach zoologicznych czy w internecie można kupić mieszkanki ziaren, kule tłuszczowe. Każdy gatunek ptaków ma swoje upodobania i wybierze z mieszanki to, co mu będzie smakowało najbardzej. Sikorki uwielbiają słonecznik oraz orzeszki ziemne (nie solone!!!), ale płatkami owsianymi pogardzą. Jednak kawki,  gołębie czy kaczki i dzikie gęsi będą płatkami zachwycone. Można także ugotować ptakom warzywa, pokroić w drobną kostkę i wysypać przy brzegu jeziora czy rzeki. Jednak pamietajmy, aby do gotowania warzyw nie dodawać soli i aby to nie były resztki z ludzkiego stołu. Do naszych przydomowych karmiaków przylatują małe ptaki: kosy, wróble, mazurki a one uwielbiają proso, orzechy włoskie, słonecznik czy kukurydzę. Można wywiesić kawałek słoniny, a nasi skrzydlaci przyjaciele będą zachwyceni. Jeśli mamy w swoich ogrodach karmnik, to pamietajmy, że jego higiena też jest bardzo ważna. Co jakiś czas należy go wyczyścić z pozostałości i umyć, bo zaniedbany staje się siedliskiem bakterii i zarazków. Karmnik najlepiej ustawić blisko drzew bądź krzewów, aby ptaki w razie niebezpieczeństwa ze strony kota czy innego drapieżnego ptaka ,znalazły na nich schronienie.
Pomysłów na stworzenie przydomowego „kącika” dla ptaków jest mnóstwo. W internecie znajdziecie wiele pomysłów na karmniki i podajniki na jedzenie. Najprostszym sposobem jest wymieszanie ziarenek ze smalcem i tak przygotowane jedzenie wkładamy do plastikowego pojemnika po śmietanie, serku czy jogurcie i zawieszamy na drzewie. Ale pamietajmy, aby na drugi dzień wrócić po puste pudełko. Moim sposobem na dokarmianie ptaków są szyszki, tzn mieszkankę ziarenek, orzeszków ze smalcem  oblepiam suchą szyszkę i wieszam na gałęzi. Szyszki oczywiście mam wcześniej przygotowane, zbieram je na koniec lata.

A jak tam u Was przygotowania na dokarmianie ptaków?

 

Źródło: Lasy Państwowe

REDAKTORKA

MAGDA HAUSMAN

To nasz portalowy „Skowronek”. Przyroda o świcie jest jej znakiem rozpoznawczym. Zauważcie, że na jej zdjęciach wszyscy się uśmiechają.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu

OKIEM REDAKTORA

ZAPRASZAMY NA FOTORELACJĘ

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

7 grudnia – Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego
7 grudnia 2024
MIKOŁAJKI – 6 XII
6 grudnia 2024
Godziny pracy Urzędu Miejskiego
5 grudnia 2024
„Olimpia CUP Turniej piłki nożnej dla chłopców rocznik 2010”
5 grudnia 2024
Rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego
5 grudnia 2024
Grudniowy Program Wydarzeń w Muzeum oraz zaproszenie na ferie zimowe
4 grudnia 2024