ASTRONALIA 2024 – KOSMICZNE DŹWIĘKI I WIZJE to projekt artystyczno-naukowy Fundacji Artystycznej KOSMOS z Torunia.
Jest to cykl wydarzeń realizowanych w czterech miejscowościach Województwa Kujawsko-Pomorskiego leżących na Szlaku Kopernikowskim: w Brodnicy, Chełmnie, Grudziądzu i Toruniu. Na projekt składają się koncerty, wykłady i warsztaty zaplanowane na czas od kwietnia do grudnia 2024. Cykl wydarzeń ASTRONALIA 2024 jest kontynuacją bardzo dobrze przyjętego projektu DE REVOLUTIONIBUS 2023 (przygotowanego w związku z obchodami 550. urodzin Mikołaja Kopernika), realizowanego przez Fundację Artystyczną Kosmos w 2023.
PROGRAM:
14.11.2024 (Klub Akcent)
godz. 18:00: wernisaż wystawy astrofotograficznej „Niebo na dłoni” Sebastiana Soberskiego
godz. 19:00: multimedialny wykład astronoma Sebastiana Soberskiego (kierownik Planetarium i
Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu, radioastronom w Instytucie Astronomii UMK w
Piwnicach k. Torunia)
godz. 20:00: koncert muzyki elektronicznej grupy VOICES OF THE COSMOS (Rafał Iwański –
Toruń, Wojciech Zięba – Grudziądz) wzbogacony kosmicznymi obrazami wideo
15.11.2024 (Spichlerz 57)
godz. 10:00: warsztaty dźwiękowo-astronomiczne (prowadzenie Rafał Iwański, Wojciech Zięba,
Sebastian Soberski)
godz. 12:00: warsztaty filmowe – tworzenie kosmicznych filmów na diaskopie (prowadzenie
Anna Ruta Pilewicz, Mati Szorstki Matyasik) warsztaty są adresowane do dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat.
Projekt ASTRONALIA 2024 popularyzuje astronomię, nawiązując między innymi do dziedzictwa naukowego Mikołaja Kopernika, a także promuje lokalną muzykę elektroniczną. Celem projektu jest również podkreślenie interdyscyplinarnego charakteru zjawisk artystycznych. Koncerty i wykłady są skierowane do szerokiego grona odbiorców, natomiast warsztaty dźwiękowe i wizualne dedykowane są dzieciom i młodzieży. Wydarzenia te umożliwią uczestnikom, bez względu na wiek, zainteresowanym muzyką i filmem, odkrycie fascynującego świata nauki, obejmującego nowoczesną astronomię, kosmologię, fizykę oraz rewolucję kopernikańską.
VOICES OF THE COSMOS
Grupa stworzona przez dwóch artystów dźwięku: Rafała Iwańskiego (znanego z zespołów ||ALA| MEDA|| i HATI) oraz Wojciecha Ziębę (solo występującego jako ELECTRIC URANUS, producenta instrumentów akustycznych), a także astronoma Sebastiana Soberskiego, kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu oraz radioastronoma w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem. VOICES OF THE COSMOS w innowacyjny sposób łączy osiągnięcia astronomii z muzyką elektroakustyczną. Twórcy wykorzystują oryginalne sygnały pozaziemskie i dźwięki odbierane przez radioteleskopy (m.in. pulsary, magnetosfery planet, Słońce, zorza polarna, masery) oraz inne urządzenia radiowe. Korzystają także z technik sonifikacji i archiwalnych nagrań z misji kosmicznych. Instrumentalne ścieżki, zintegrowane z przetworzonymi rytmami i tonami „dźwięków kosmicznych”, tworzone są za pomocą instrumentów elektronicznych – zarówno cyfrowych, jak i analogowych – oraz różnych obiektów akustycznych.
Projekt był wielokrotnie prezentowany w formie koncertów audiowizualnych w prestiżowych instytucjach naukowych, galeriach, klubach i na festiwalach muzycznych, również w wersji rozszerzonej o wykłady astronomiczne i obserwacje nieba, a także warsztaty dźwiękowo i astronomiczne.
WARSZTATY DŹWIĘKOWO-ASTRONOMICZNE
Astronomiczna część warsztatów obejmuje zaznajomienie się z licznymi przykładami autentycznych sygnałów kosmicznych rejestrowanych przez radioteleskopy, m.in. pulsary, czyli gwiazdy neutronowe charakteryzujące się bardzo dużą gęstością i krótkimi, regularnymi okresami obrotu. Przykładom dźwiękowym będą towarzyszyły przykłady wizualne (mapy obiektów astronomicznych), aby pokazać jak różni się nasze postrzeganie Wszechświata w zależności od
zakresu fal elektromagnetycznych, w których prowadzi się obserwacje. W ramach dźwiękowej części warsztatów zostaną zaprezentowane ciekawe instrumenty używane podczas nagrań i koncertów VOICES OF THE COSMOS: instrumenty burzowe („spring tube”), pocierane obiekty metalowe czy zestaw drobnych perkusyjnych instrumentów akustycznych
wykorzystywanych do imitowania głosów Kosmosu. Razem spróbujemy przy użyciu akustycznego instrumentarium perkusyjnego imitować brzmienie takich obiektów astronomicznych jak pulsary, Słońce czy zorza polarna. W ostatniej części warsztatów uczestnicy stworzą i ozdobią własne instrumenty burzowe, które później wezmą ze sobą do domu.
WARSZTATY FILMOWE
Na warsztatach zostaną podjęte dwa główne kosmiczne tematy: podróże kosmiczne oraz opowieści science fiction o poznawaniu Kosmosu. Dzieci i młodzież stworzą na diaskopie własne animowane filmiki w tej tematyce. W tworzeniu będzie zastosowana metoda animacji polegająca na tworzeniu kolorowych przezroczy z folii witrażowych i następnie animowaniu na nich ruchomych postaci.
Diaskop – tzw. rzutnik folii to urządzenie do prezentacji slajdów lub tekstu w latach 70-80. Współcześnie tego typu analogowy rzutnik wykorzystywany może być do rozmaitych eksperymentów z kolorowymi foliami, przezroczystymi obiektami, płynami, do tworzenia oryginalnych animacji. Takie zastosowanie pozwala na uzyskanie niezwykłych onirycznych, pomysłowych obrazów. Tego typu eksperymenty rozbudzają wyobraźnię, zaciekawiają formą, zachęcają do tworzenia. Warsztaty te to również okazja do poznania analogowych urządzeń optycznych z XX wieku i możliwość ich nietypowego, twórczego zastosowania. Przygotowanie przez uczestników artystyczne filmiki umieszczone zostaną później trwale w Internecie na kanale Youtube Fundacji Artystycznej KOSMOS. Filmy będą także później prezentowane na uroczystym podsumowaniu projektu – 6 grudnia w CSW w Kinie Centrum.
Organizatorem projektu jest Fundacja Artystyczna Kosmos z Torunia.
Partnerem Głównym projektu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Partnerzy: Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu, Spichlerz 57, Planetarium i Obserwatorium
Astronomiczne w Grudziądzu, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.