Wernisaż sitodruk
Niecodzienny wernisaż wystawy powarsztatowej miał miejsce w Spichlerzu 57.
Działania tego miejsca wybiegły daleko poza działalność wystawienniczą. Tym razem wydarzenie było połączone z prezentacją działań warsztatowych, ich kolejnymi etapami i omówieniem wiedzy jaką przekazano podczas warsztatów. Krótka prezentacja została wzbogacona o pokaz sprzętu do sitodruku oraz o czynny udział w tworzeniu odbitki przez wszystkich przybyłych – warto chodzić na wernisaże!
W warsztatach wzięło udział dziesięć osób, każdy z uczestników pod okiem instruktorów prowadzących zajęcia – dr Oksana Budna-Kaczor oraz dr Piotr Czyż – stworzył prace tematyczne związane m.in. z Grudziądzem. Co ciekawe, tworzone ilustracje inspirowane były dziełami grudziądzkich artystów.
Sitodruk to metoda druku, w którym każda warstwa kolorystyczna nakładana jest na papierze, płótnie lub innym przeznaczonym do tego tworzywie za pomocą specjalnej farby i matrycy – sita z grafiką. Na fotografiach z relacji zostały uchwycone momenty kiedy pod okiem instruktora goście wernisażu mieli okazję nałożyć farbę robiąc w ten sposób pamiątkową odbitkę. Czy każdy może zrobić coś takiego jak sitodruk w domu? Okazuje się, że tak, choć bez specjalistycznego sprzętu będzie to prostsze w formie, instruktorzy i uczestnicy warsztatów pokazali, że może cieszyć równie mocno.
Przedmiotem wystawy są prace uczestników warsztatów, którzy poznali nową dla siebie technologię druku. W efektach tych działań widać różne style, dojrzałość, ale jednocześnie próby eksperymentów. Z obserwacji autora tekstu wynika, że w Grudziądzu jest wiele osób z talentem i może warto nie tylko chodzić na wystawy – warto je współtworzyć!