Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Szczegółowy program konferencji naukowej „Straty wojenne Muzeum w Grudziądzu”,

Zapraszamy na podsumowanie projektu pod tytułem „Straty wojenne Muzeum w Grudziądzu”, realizowanego w ramach programu rządowego „Badanie polskich strat wojennych”.
Otwarcie wydarzenia, złożonego z trzech odrębnych części, będzie miało miejsce

w piątek 18 października 2024 roku o godzinie 12.00,

w salach Muzeum przy ul. Wodnej 3/5 (Gmach Główny, I piętro).

Uroczystość rozpocznie się otwarciem wystawy czasowej pod tytułem „Straty wojenne Muzeum w Grudziądzu”.
Jesienią 1944 roku, wraz ze zbliżającą się do Grudziądza Armią Czerwoną, niemieccy urzędnicy postanowili ewakuować najcenniejsze zbiory grudziądzkiego Muzeum, znajdujące się wówczas pod opieką okupacyjnego dyrektora – Hansa Bernharda Meyera. Wywiezione w skrzyniach na cytadelę grudziądzką artefakty, zostały wkrótce potem przetransportowane przez wojsko niemieckie do Gdańska. Dalsze losy zagrabionych i wywiezionych obiektów muzealnych są nieznane. Z powojennego opisu strat wojennych Muzeum wynika, iż zaginęło około 4800 sztuk zabytków, co stanowiło 83 % przedwojennego stanu, nie wliczając numizmatyki.
Wystawa, na którą Państwa serdecznie zapraszamy, jest pierwszą w powojennej historii instytucji, na której zaprezentowane będą zdjęcia oraz dokumenty ukazujące zaginione obiekty muzealne. Natomiast dzieje grudziądzkiego Muzeum i jego przedwojennego zasobu, zostaną ukazane poprzez pryzmat niepublikowanych wcześniej fotografii sal i szaf muzealnych, ulokowanych w refektarzu Ratusza, a także obecnej siedziby Biblioteki Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu.
W 2023 roku Muzeum w Grudziądzu otrzymało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z projektu „Badanie polskich strat wojennych 2023” oraz ze środków Gminy-Miasto Grudziądz. W przeciągu dwóch lat, pracownicy Muzeum przeprowadzili szereg kwerend historycznych, których podsumowaniem jest wystawa. Zaginione i zidentyfikowane zabytki z różnych działów merytorycznych zostaną niebawem wpisane do bazy strat wojennych, zarządzanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na tej podstawie, po ich odnalezieniu, będzie można wnieść zgłoszenie o ich restytucję.

Po otwarciu wystawy, o godzinie 12.30, zapraszamy na konferencję naukową zatytułowaną „Straty wojenne Muzeum w Grudziądzu”, podczas której pracownicy Muzeum w Grudziądzu przybliżą Państwu historię, zbiory oraz poniesione straty dóbr kultury instytucji, w wyniku działalności niemieckich władz okupacyjnych.
Program konferencji:
12.30 – 12.45 – otwarcie konferencji
12.45 – 13.15 – mgr Dawid Schoenwald, „Zarys historii Muzeum w Grudziądzu w latach 1884 – 1945”
13.15 – 13.35 – mgr Małgorzata Kurzyńska, „Straty wojenne Działu Archeologii”
13.35 – 13.55 – mgr Łukasz Ciemiński, „Cienie zapomnianych przodków. Utracone dziedzictwo ziemi chełmińskiej ze zbiorów Muzeum w Grudziądzu”
13.55 – 14.05 – dyskusja
14.05 – 14.20 – przerwa
14.20 – 14.40 – dr Paweł Nastrożny, „Utracone artefakty numizmatyczne. Zbiór monet, medali i pieniędzy papierowych Muzeum w Grudziądzu do roku 1939 i jego straty”
14.40 – 15.00 – mgr Emilia Markot – Borkowska, „Zdjęte ramy, opustoszałe półki – utracone zbiory artystyczne Muzeum w Grudziądzu”
15.00 – 15.20 – mgr Dawid Schoenwald, „W poszukiwaniu zaginionych artefaktów. Straty wojenne Działu Historii”
15.20 – 15.35 – dyskusja i podsumowanie konferencji

Po zakończeniu konferencji zapraszamy Państwa na promocję publikacji pod tytułem „Straty wojenne Muzeum w Grudziądzu”, współfinansowanej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu rządowego „Badanie polskich strat wojennych” oraz ze środków Gminy – Miasto Grudziądz. Książka będzie dostępna bezpłatnie (jeden egzemplarz na osobę). Tego samego dnia ukaże się na stronie internetowej Muzeum link do pobrania bezpłatnej wersji publikacji w języku polskim i angielskim.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych”.

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

III Przegląd Twórczości Artystycznej Osób z Niepełnosprawnościami
6 listopada 2024
XV Jesienne Manewry Ekotona
6 listopada 2024
Grudziądzka mgła w obiektywie Macieja Biernackiego
6 listopada 2024
Narodowe Święto Niepodległości w Bibliotekach
6 listopada 2024
Narodowe Święto Niepodległości na Cytadeli – Atrakcje i Dojazd
6 listopada 2024
Promocja książki i wystawa malarstwa
6 listopada 2024