Zaglądając w zakamarki historii Grudziądza
We wtorek 15 października 2024 r. kameralna przestrzeń Filii nr 3 Biblioteki Miejskiej przy ul. Korczaka 23 na Strzemięcinie zapełniła się tłumem gości. Zaskakująco dużo osób przybyło, by podziwiać „Przedwojenny Grudziądz na starej fotografii”, z prywatnych zbiorów Roberta Pelznera.
Kilkadziesiąt zdjęć i widokówek sprzed i z czasu II Wojny Światowej pokazuje bardzo ciekawe oblicze miasta. Na widokówkach zobaczymy okazałe budynki, hotele, mosty – wszystko, czym gród chciał się chwalić przed innymi. Część z tych obiektów już nie istnieje, niektóre trudno zidentyfikować. Na zdjęciach także widać miasto, czasami mniej okazałe. Są też ludzie spacerujący i pozujący na tle ciekawych obiektów, takich jak choćby przedwojenny most – bardzo unikatowe obrazy. Kadry z okresu wojny pokazują te same obiekty zniszczone w wyniku działań zbrojnych. Widzimy hitlerowców i samego wodza III Rzeszy. Wiemy, że wizytował on okolice Grudziądza, i znane są zdjęcia z tego okresu, a na wystawie pokazane jest ich kilka. Zachowały się w oryginalnej „laurce” stworzonej przez ówczesnych, niemieckich mieszkańców, którzy na innej fotografii gremialnie salutują swoim wojskom.
Ciekawostek społecznych i architektonicznych jest więcej, choć niektóre wymagają uważnego przyglądania się, bo odbitki w oryginalnych wymiarach są małe. Współorganizator wystawy Wiesław Hawełko-Wizo zeskanował kilkanaście z nich i poddał obróbce cyfrowej. Powiększone kopie ułatwiają zgłębianie tajemnic dawnego Grudziądza.
Tak ciekawy i bogaty zbiór historycznych obrazków przyciągnął do Biblioteki nad wyraz liczną grupę osób, mamy nadzieję, że ten trend utrzyma się już na zawsze, bo takie ciekawostki w Filii nr 3 prezentowane są regularnie.
Miłośników starej fotografii, widokówek i historii miasta zapraszamy do Biblioteki tylko do końca października. Naprawdę warto się pośpieszyć i wziąć ze sobą lupę, bo do podziwiania jest wiele detali.
Zapowiedzi następnych takich wydarzeń będziemy zamieszczać na naszej stronie www.grudziadzmiastootwarte.pl.