Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

RAKlamacji nie będzie – Kobiety o swoim zdrowiu – relacja ze spotkania

Wiedzieć, czy nie wiedzieć: o to jest pytanie…

Stowarzyszenie „Kobiety Na Swoim” zorganizowało 4 października wieczór poświęcony profilaktyce raka piersi pod nazwą „RAKlamacji nie będzie”. Spotkanie, na które przybyło ponad 60 osób, odbyło się w Sali Długa 1.

Wydarzenie powstało z pomysłu dietetyk klinicznej Natalii Mogiłko, która była też pierwszą prelegentką. Przedstawiła najnowszy stan wiedzy na temat czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka, szczególnie tych związanych z dietą (spożyciem alkoholu) oraz trybem życia (otyłość i brak ruchu). Niestety, najnowsze analizy przypadków chorób setek tysięcy kobiet, nie pozostawiają złudzeń. Dawne, nieco życzeniowe zalecenia dotyczące spożywania np. wina, są fałszywe. Alkohol szkodzi, a piecie 10 gramów wina codziennie, zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi o 10%. Tryb życia, właściwa dieta dostarczająca odpowiednią ilość kalorii, mikroelementów i witamin, to ważne czynniki zmniejszające ryzyko zachorowania.

Dietetyka kliniczna to nie tylko dbałość o to, co jedzą osoby zdrowe, ale także wsparcie żywieniowe osób chorych, w trakcie leczenia i rehabilitacji. Wiele pytań o ot, jak badać potrzeby organizmu i jak uzupełniać niedobory, padło po prelekcji. W czasach pozytywnej mody na zdrowie i wszechobecnych reklam cudownych suplementów proste rozwiązania są czasami najlepsze. Picie wody magnezowej to najlepsza forma dostarczania organizmowi tego mikroelementu, a przy okazji sposób na prawidłowe nawodnienie. W zakresie diety warto korzystać z pomocy doświadczonych osób, posiadających akademickie wykształcenie.

Drugim z prelegentów był chirurg, dr Paweł Kabata z Gdańska, który przedstawił solidny wykład na temat wykrywania i leczenia raka piersi, który w 99% dotyka kobiet a w 1% mężczyzn. Najbardziej zaskakujące jest to, jak szybko rozwija się wiedza na temat tej choroby i jej leczenia. Jak dużo skutecznych terapii jest na świecie a jak mało dostępnych oficjalnie w Polsce. Ciekawym jest też odchodzenie medycyny od bardzo inwazyjnej mastektomii na rzecz chirurgii zachowawczej z rekonstrukcją piersi. Te trendy pojawiły się kilka lat temu i są możliwe do stosowania dzięki najnowszym metodom diagnostyki i operowania.

Dr Kabata opowiadał też sporo na temat profilaktyki, zarówno w zakresie badań USG dla kobiet po 20 roku życia, mammografii po 45 i samobadaniu. Wszystkie one mają znaczenie, choć nie wszystkie są tak samo skuteczne. Niestety największym problemem jest nie rozpoznanie czy leczenie, ale chęć do poddania się badaniu. Wiedzieć, czy nie wiedzieć? Tu statystyki nie napawają optymizmem, w bezpłatnym Populacyjnym Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi bierze udział średnio tylko 32,71% uprawnionych! Najniższa realizacja tego badania to zaledwie 2,32%.

Jak zauważył prelegent, regularne badanie jest ważne, ponieważ zwieszają się widełki wiekowe kobiet, wśród których pojawia się rak. Ta choroba, będąca kiedyś zmorą kobiet dojrzałych, pojawia się obecnie u kobiet po 20 i w 80 roku życia. Wczesne jej wykrycie pozwala na łatwiejsze leczenie i szybszy powrót do pełnej sprawności fizycznej i społecznej.

Po wykładzie z sali padło wiele szczegółowych pytań dotyczących różnić w diagnozowaniu, zależnościach pomiędzy innymi chorobami a rakiem, na które dr Kabata chętnie odpowiadał. Na spotkaniu były też obecne pacjentki doktora, które dziękowały swojemu lekarzowi za uratowanie życia.

Do wypowiedzi drugiego prelegenta nawiązała też specjalistka ds. ubezpieczeń – Anna Wolska, która przedstawiła bardzo ciekawe dane nt. ryzyka zachorowania i kosztów leczenia. Prawdą jest, że nie każdy choruje na raka, ale też prawdą jest, że kiedy się pojawia, wywraca nasze życie do góry nogami. Leczenie jest drogie, długotrwałe a ludzie chwytają się różnych metod, by pozyskać na nie środki. Zakładają zbiórki, zapożyczają się, sprzedają domy. Tak jak wskazał dr Kabata, nie wszystkie metody leczenia są dostępne w Polsce, nie wszystkie leki refundowane, a szukając pomocy, niektórzy muszą decydować się na drogie leczenie za granicą. Jedną z opcji zabezpieczających nas finansowo jest odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne.

Najbardziej wzruszające i dające do myślenia było spotkanie z dwiema niesamowitymi kobietami, które rak mocno doświadczył w życiu. Choroba nie uznaje wyjątków, u psychoonkolog Anny Stachuli-Rębisz, która na co dzień od lat pomaga innym chorym na raka, pojawiła się nagle i niespodziewanie. Zachorował jej mąż, na mocno inwazyjnego raka, który zaatakował nie te organy, które z definicji powinien. Diagnoza nastąpiła w momencie, gdy był mocno rozwinięty i rozsiany. Wspólna walka o życie trwała długo i była dla rodziny sprawdzianem partnerstwa, miłości i wiary. Udało się, ale krótko po tym, jak wyleczył się mąż, choroba dopadła też małżonkę. Kolejna walka i leczenie. Bardzo wzruszająca historia o tym, że 50% drogi do zdrowia jest w głowie, a głowa wymaga wsparcia innych, mocy duchowej, szczególnie wobec nadal istniejącemu społecznemu ostracyzmowi. Wspaniała historia o sile psychiki, duszy i miłości, która daje ogromne wsparcie w trakcie leczenia.

Troska innych i miłość były też wielkim wsparciem dla najmłodszej uczestniczki spotkania. Amelia Sadowska, wspaniała, odważna dziewczyna wyczuła guzka w swojej piersi, mając zaledwie 16 lat. „Tak młode osoby nie mają raka piersi” jak to powiedział jednej z lekarzy. Dr Kabata jednak mówił nam wcześniej, że rak piersi pojawia się u coraz młodszych osób i do takich należy Amelia. Determinacja siostry i mamy doprowadziły do postawienia rzetelnej diagnozy i wdrożenia skutecznego leczenia. Ogromnym wsparciem dla młodej osoby jest też jej chłopak. Pomoc innych osób, szczególnie osobie w tak młodym wieku, jest ważna, kiedy choruje się na raka „starszych kobiet”. Dziś ta inteligentna i pewna siebie dziewczyna otwarcie mówi innym o chorobie i potrzebie samobadania, nawet w tak młodym wieku.

Piątkowe spotkanie „Kobiet na Swoim” było bardzo cennym przedsięwzięciem, które zwiększa wiedzę na temat raka, czynników ryzyka, sposobów  diagnozy, leczenia i jego zabezpieczenia finansowego. Warto, by coraz więcej kobiet uczestniczyło w takich spotkaniach, bo  ta choroba jest egalitarna – dotyka wszystkich, i to w najmniej spodziewanych momentach. Jeśli nawet nie można jej zapobiec, to można ją wcześnie wykryć i łatwiej wyleczyć.

Portal www.grudziadzmaistootware.pl zawsze wspiera takie inicjatywy, publikuje ich zapowiedzi i relacje, bo zdrowie jest najważniejsze, jeśli chcemy aktywnie korzystać z życia.

REDAKTOR

ADAM MILEWSKI

Uważny obserwator aktywności mieszkańców miasta. Uwielbia kulturę, ale z każdego wydarzenia potrafi wyciągnąć to co najbardziej wartościowe.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu

RAKlamacji nie będzie

ZAPRASZAMY NA FOTORELACJĘ

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Wernisaż, na który czekaliśmy – Jan Zwolicki w Klubie Akcent
15 marca 2025
Spotkanie ze sztuka w CKU już 25 marca
15 marca 2025
Grudziądz w obiektywie Sylwester Dawid Fotografia
14 marca 2025
Zaproszenie na weekend pełen muzyki i teatru – zobacz szczegóły.
14 marca 2025
Zaproszenie na uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Kopernika
14 marca 2025
Dołącz do akcji „Operacja Czysta Rzeka” – 22 marca
13 marca 2025